Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Univerzitám se nelíbí podmíněné přijímání neúspěšných maturantů

  21:42aktualizováno  21:42
Univerzity nesouhlasí s plánem ministra školství Josefa Dobeše na podmíněné přijímání neúspěšných maturantů. Studentům hrozí, že se kvůli pozdějšímu termínu opravných maturit nedostanou na vysokou školu, protože nebudou mít včas v ruce maturitní vysvědčení. Zástupci univerzit vzkazují, že podmínky přijetí jsou předem dané.
Propadlíci budou opravné maturity skládat v září, vysvědčení ale dostanou až na konci října. Ilustrační foto.

Propadlíci budou opravné maturity skládat v září, vysvědčení ale dostanou až na konci října. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Státní maturity skončily v úterý, výsledky budou příští týden. Podle odhadů zkoušku nesloží 20 procent ročníku, tedy zhruba dvacet tisíc studentů. Ministr Dobeš proto tento týden oznámil, že chce s univerzitami vyjednat podmíněné přijetí. Je prý totiž možné, že i velmi dobrý student kvůli stresu u maturity propadl.

"Opravné ústní zkoušky pro žáky, kteří neuspěli v řádném termínu, se uskuteční v prvních dvou zářijových týdnech. Písemky a testy pak ve třetím zářijovém týdnu," vysvětlil Pavel Zelený, ředitel organizace Cermat, která maturity organizuje.

Vysvědčení, které je potřeba vysoké škole předložit do zápisu, by se "propadlíkům" dostalo do ruky až na konci října. V tu dobu už ale na většině univerzit začíná akademický rok a studenti by nemohli řádně nastoupit. Dříve přitom bylo běžné, že byl student přijat na vysokou školu i přesto, že maturitu opakoval na podzim. "V mezních případech bude nyní záležet na stanovisku příslušné fakulty," míní Zelený.

Studenti píší Dobešovi

Státní maturita byla příšerná

Vysoké školy z návrhu nijak nadšené nejsou. "Přijmout studenty dříve, než budou mít úspěšně složenou maturitu, a tudíž ještě před dosažením úplného středního či úplného středního odborného vzdělání, by znamenalo, že Vysoká škola ekonomická poruší příslušný zákon. Z tohoto důvodu snaze ministra školství nakloněni nejsme," reagoval třeba mluvčí VŠE Jan M. Rolenc. Dodal ale, že je resort v této věci zatím ani nekontaktoval.

Karlova univerzita naproti tomu nehází opravné maturanty rovnou přes palubu. "Univerzita Karlova již před několika dny požádala ministerstvo školství, aby se výsledky maturity včetně vysvědčení žáci dozvěděli nejpozději do 25. října 2011. V takovém případě je budeme moci ještě do konce října zapsat a studenti budou moci nastoupit již v daném akademickém roce," konstatoval mluvčí univerzity Václav Hájek.

Naopak olomoucká Univerzita Palackého už oznámila, že o neúspěšné maturanty příliš stát nebude. Škola totiž letos eviduje nejvyšší počet přihlášek v historii, z 35 tisíc uchazečů jich bude do prvního ročníku přijato sedm tisíc. "Mezi uchazeči budeme pečlivě vybírat. Studenti, kteří neuspěli u maturity, se tak ocitají pod čarou," uvedl kancléř Rostislav Hladký.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Tisíce taxikářů v ulicích. Další protest má být mnohem větší a bez konce

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám (Praha, 2.října 2017).

Napětí mezi taxikáři prudce stoupá. Ministerstvo dopravy sice připravuje novelu, ta je však zatím v nedohlednu a řidiči...

ŽIVĚ: Sněmovna bude řešit vydání Svobody a Růžičky i odklad eReceptu

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovna by ve středu měla rozhodnout o vydání poslanců ODS Bohuslava Svobody a ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání....

Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.cz