Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Univerzita zaměstná další mladé vědce

  19:41aktualizováno  19:41
Liberec - Peníze na dvě výzkumná centra získala od státu Technická univerzita v Liberci. Může tak udržet mladé odborníky, kteří jinak odchází do soukromého sektoru.
Další unikátní vynálezy, jako například stroj na výrobu nanovlákem,  mohou dál vznikat na liberecké Technické univerzitě. Šanci podílet se na výzkumu nových materiálů, strojů či technologií budou mít i desítky  mladých  vědců, kteří kvůli penězům zatím uvažovali spíše o odchodu do soukromé sféry.
Liberecká vysoká škola získala od ministerstva školství peníze na dvě výzkumná centra, která mají pomoci udržet mladé odborníky ve vědě.
„Je to nesporný úspěch, který odráží práci našich vědeckých týmů, do kterého zapojujeme studenty i doktorandy,“ řekl rektor Vojtěch Konopa. Vědecké výsledky podle rektora posilují prestiž univerzity, navíc by měly přinést i nemalý finanční přínos.
Univerzita už měla minulých pět let za podpory státu Výzkumné centrum Textil. Jeho další existenci se jí podařilo obhájit, navíc získala ještě další, které se bude zabývat hlavně sanací průmyslových zátěží.
Podle rektora se i díky centrům daří na škole zvyšovat počet mladých vědců, kteří by jinak utíkali do soukromé sféry. Podmínkou totiž je, aby centra zaměstnávala nejméně 40 procent doktorandů a lidí mladších 35 let. „Spolupracují hodně i přímo s podniky, podařilo se dosáhnout řady konkrétních výsledků,“ dodal Konopa.
Z výzkumného centra má profitovat i místní textilní průmysl, který se potýká s levnou asijskou konkurencí.  „Šance textilu je v technických specialitách. Můžeme vyvíjet nové textilie například pro zdravotnictví, zemědělství nebo ekologii. Je ale nutné pracovat i na konstrukci strojů,“ řekl vedoucí projektu Aleš Richter.
Univerzita dostala i peníze na výzkum odstraňování průmyslových zátěží. Fakulta mechatroniky by měla dostávat každý rok na jeho činnost 35 milionů korun. „Budeme na počítačích modelovat různé sanační scénáře,“ nastínil práci centra děkan Jiří Maryška. Fakulta už několik let spolupracuje například na vyčištění uranových dolů v Ralsku. Odstranění průmyslových zátěží stojí ročně stovky milionů korun. „Centrum má pomoci nalézt nové, levnější a účinnější metody, jak kontaminaci půdy i podzemních vod snížit na přípustné limity,“ dodal Maryška. Centrum bude spolupracovat i s jinými univerzitami či výzkumnými ústavy.
Univerzita si od výzkumných center slibuje i prohloubení spolupráce s významnými podniky. Věří, že úspěchy nalákají ke studiu techniky i více mladých lidí. Ti zatím i přes vysoký zájem firem dávají přednost jiným oborům. Kromě dvou vlastních center budou vědci z Liberce zapojeni do práce dalších tří.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Najdete na iDNES.cz