Univerzita Palackého chce vzít víc studentů

  9:44aktualizováno  9:44
Olomouc - Univerzita Palackého v Olomouci chce v letošním roce přijmout do prvních ročníků více studentů, než původně zamýšlela. Umožní jí to nedávný příslib ministerstva školství, že v roce 2002 přidá vysokým školám dvě miliardy korun na provoz. Prorektor pro studijní záležitosti olomoucké univerzity Jiří Luska odhadl, že jen v prvních třech ročnících by na fakultách mohlo přibýt zhruba šest set studentů.

"Dostali jsme již oznámení, kolik studentů nám bude v roce 2002 ministerstvo financovat. Nyní musíme zvážit, o kolik studentů více můžeme v probíhajícím přijímacím řízení přijmout, protože na studenty "navíc" dostaneme peníze až po 1. lednu 2002. Noví posluchači ale začnou studovat již od září 2001," uvedla rektorka Jana Mačáková.

Z poloviny dvou miliard korun chce ministersvo školám financovat o devět procent více studentů v prvních až třetích ročnících a o tři procenta více posluchačů čtvrtých a vyšších ročníků.

"Hledáme možnosti, jak zejména v těch oborech, kde je vysoký převis poptávky, počet přijímaných uchazečů zvýšit. Momentálně ale nemůžeme říct, o kolik víc to bude. Rozhodnout se musíme podle kapacitních možností našich pracovišť," řekl Bohumil Novák, proděkan pro studijní záležitosti pedagogické fakulty.

Právnická fakulta už plánuje, že do prvních ročníků přijme namísto plánovaných 210 až 230 studentů. O stovku více zájemců než loni chce přijmout také fakulta tělesné kultury, která letos otevírá tři nové bakalářské studijní programy zaměřené na rekreologii.

Naopak lékařská fakulta zatím o větším počtu přijatých neuvažuje. "Pokud ministerstvo bude přidávat nějaké peníze navíc, tak je musí přidat včas, a ne až když máme schválený rozpočet. Navíc, dokud nebudeme znát konkrétní částku, kolik přijde na naši univerzitu a kolik z toho na naši fakultu, těžko můžeme zaujmout konkrétnější postoj," vysvětlil děkan Čestmír Číhalík.

O zvýšení počtu nových studentů uvažuje také filozofická fakulta. Její děkan Vladimír Řehan však kvůli stísněnosti a nedostatečnému vybavení poslucháren nepočítá s nijak závratnými čísly. "Samozřejmě se budeme snažit využít toho, že se trochu zvýší dotace na studenty. Ale z kapacitních důvodů to nějak zvláštní posun v počtu přijatých nebude znamenat," upozornil Řehan.

Děkan filozofické fakulty, který je zároveň šéfem katedry psychologie, už například uvažoval o tom, že by škola zvýšila počet studentů prvního ročníku psychologie z padesáti na sedmdesát. Tak velké rozšíření si však katedra zřejmě nebude moci dovolit. Největší učebna tu totiž pojme maximálně pětašedesát lidí.

"Nejde však tolik o přednášky jako o semináře a cvičení, kde studenti musejí projevovat aktivitu. Taková skupina nejde rozšířit na víc než dvacet posluchačů. Ale na to, abychom studenty rozdělili do čtyř skupin, zase nemáme kantory," popsal problémy děkan filozofické fakulty Vladimír Řehan.

Na Univerzitu Palackého letos přišlo 18 545 přihlášek ke studiu, což je téměř tolik co loni. V minulém roce škola do 1. ročníků přijala asi 2700 posluchačů, letos jich mělo být přibližně 2900. "Jestli budeme někde přijímat víc, než jsme původně zamýšleli, budeme ještě upřesňovat na kolegiu rektora příští týden," upřesnila rektorka Mačáková.

"Velmi rádi bychom přijali všechny studenty, kteří splní podmínky přijímacího řízení. Ale to se nám na většině studijních programů ani letos nepovede. Moc nás mrzí, když musíme do rozhodnutí o nepřijetí psát, že je to z kapacitních důvodů," dodala rektorka Univerzity Palackého.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Hutka lže, řekl u soudu Srp. Požaduje omluvu za výroky o udávání StB

Žalovaný Jaroslav Hutka (vlevo) a žalobce Karel Srp u Obvodního soudu pro Prahu...

Soud začal projednávat spor bývalého předsedy Jazzové sekce Karla Srpa a písničkáře Jaroslava Hutky. Srp požaduje...

Vitásková angažovala kontroverzní šéfku samozvaného doněckého konzulátu

Šéfka ERÚ Alena Vitásková v pořadu ROZSTŘEL

Někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková za týden převezme státní vyznamenání od Miloše Zemana....

Peníze využívají na doučování i dopravu, šedesát Romů dostalo stipendium

Slavnostní předávání stipendií šedesáti romským studentům. (19. října 2018)

Peníze, podpora a kontakty jsou hlavními pilíři stipendijního programu organizace Romea, díky kterému můžou studovat...Najdete na iDNES.cz