Univerzita Palackého chce vzít víc studentů

  9:44aktualizováno  9:44
Olomouc - Univerzita Palackého v Olomouci chce v letošním roce přijmout do prvních ročníků více studentů, než původně zamýšlela. Umožní jí to nedávný příslib ministerstva školství, že v roce 2002 přidá vysokým školám dvě miliardy korun na provoz. Prorektor pro studijní záležitosti olomoucké univerzity Jiří Luska odhadl, že jen v prvních třech ročnících by na fakultách mohlo přibýt zhruba šest set studentů.

"Dostali jsme již oznámení, kolik studentů nám bude v roce 2002 ministerstvo financovat. Nyní musíme zvážit, o kolik studentů více můžeme v probíhajícím přijímacím řízení přijmout, protože na studenty "navíc" dostaneme peníze až po 1. lednu 2002. Noví posluchači ale začnou studovat již od září 2001," uvedla rektorka Jana Mačáková.

Z poloviny dvou miliard korun chce ministersvo školám financovat o devět procent více studentů v prvních až třetích ročnících a o tři procenta více posluchačů čtvrtých a vyšších ročníků.

"Hledáme možnosti, jak zejména v těch oborech, kde je vysoký převis poptávky, počet přijímaných uchazečů zvýšit. Momentálně ale nemůžeme říct, o kolik víc to bude. Rozhodnout se musíme podle kapacitních možností našich pracovišť," řekl Bohumil Novák, proděkan pro studijní záležitosti pedagogické fakulty.

Právnická fakulta už plánuje, že do prvních ročníků přijme namísto plánovaných 210 až 230 studentů. O stovku více zájemců než loni chce přijmout také fakulta tělesné kultury, která letos otevírá tři nové bakalářské studijní programy zaměřené na rekreologii.

Naopak lékařská fakulta zatím o větším počtu přijatých neuvažuje. "Pokud ministerstvo bude přidávat nějaké peníze navíc, tak je musí přidat včas, a ne až když máme schválený rozpočet. Navíc, dokud nebudeme znát konkrétní částku, kolik přijde na naši univerzitu a kolik z toho na naši fakultu, těžko můžeme zaujmout konkrétnější postoj," vysvětlil děkan Čestmír Číhalík.

O zvýšení počtu nových studentů uvažuje také filozofická fakulta. Její děkan Vladimír Řehan však kvůli stísněnosti a nedostatečnému vybavení poslucháren nepočítá s nijak závratnými čísly. "Samozřejmě se budeme snažit využít toho, že se trochu zvýší dotace na studenty. Ale z kapacitních důvodů to nějak zvláštní posun v počtu přijatých nebude znamenat," upozornil Řehan.

Děkan filozofické fakulty, který je zároveň šéfem katedry psychologie, už například uvažoval o tom, že by škola zvýšila počet studentů prvního ročníku psychologie z padesáti na sedmdesát. Tak velké rozšíření si však katedra zřejmě nebude moci dovolit. Největší učebna tu totiž pojme maximálně pětašedesát lidí.

"Nejde však tolik o přednášky jako o semináře a cvičení, kde studenti musejí projevovat aktivitu. Taková skupina nejde rozšířit na víc než dvacet posluchačů. Ale na to, abychom studenty rozdělili do čtyř skupin, zase nemáme kantory," popsal problémy děkan filozofické fakulty Vladimír Řehan.

Na Univerzitu Palackého letos přišlo 18 545 přihlášek ke studiu, což je téměř tolik co loni. V minulém roce škola do 1. ročníků přijala asi 2700 posluchačů, letos jich mělo být přibližně 2900. "Jestli budeme někde přijímat víc, než jsme původně zamýšleli, budeme ještě upřesňovat na kolegiu rektora příští týden," upřesnila rektorka Mačáková.

"Velmi rádi bychom přijali všechny studenty, kteří splní podmínky přijímacího řízení. Ale to se nám na většině studijních programů ani letos nepovede. Moc nás mrzí, když musíme do rozhodnutí o nepřijetí psát, že je to z kapacitních důvodů," dodala rektorka Univerzity Palackého.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Žádné dotace pro Agrofert vyřeší Babišův střet zájmů, říká Transparency

Premiér Andrej Babiš na summituEU v Bruselu (13.12.2018)

Nejjednodušší způsob, jak by premiér Andrej Babiš mohl vyřešit problém s údajným střetem zájmů, je zastavení čerpání...

Češi chodí do politiky hlavně z prospěchářství, myslí si většina dotázaných

Prázdné lavice v Poslanecké sněmovně (ilustrační snímek)

Lidé vstupují do politiky spíš kvůli osobním zájmům než ve prospěch celé společnosti. Vyplývá to z listopadového...

Ubližování a nadávky ve třídě zažila většina žáků, ukázal průzkum

Do anonymního dotazníkového šetření Mapa školy se každoročně zapojují školy,...

Více než polovina žáků základních škol se setkává s fyzickým ubližováním ve třídě a více než třetina žáků se ve škole...

Najdete na iDNES.cz