Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Univerzita Karlova je bez peněz

  9:07aktualizováno  9:07
Praha - Už tři fakulty symbolicky přerušily výuku na protest proti ministerstvu školství. Studenti vyzývají k tvrdším protestům. Protestovat budou další školy. Z Karlovy univerzity odcházejí z existenčních důvodů někteří profesoři, studenti bydlí na zanedbaných kolejích, fakultám chybějí počítače, školy ruší některé laboratoře. Na tyto a další problémy poukazují studenti Karlovy univerzity, z nichž mnozí volají po radikálnějším řešení.

Doposud se Univerzita Karlova vyhýbala jakýmkoliv nátlakovým akcím jako nedůstojným pro akademickou půdu. S nátlakem zatím nesouhlasili ani studenti, ale případné blokády vidí jako jedinou cestu, jak  o problémech vysokého školství informovat veřejnost.

"Zablokování magistrály, které tady padlo jako nápad,  je sice výstřel do tmy, ale jinak se veřejnost o našich problémech nedozví," komentuje možné nátlakové akce Aleš Pangrác, student Fakulty tělesné výchovy a sportu.

Špatnou finanční situaci, která  protesty odstartovala, už pociťují i studenti. "Když nám profesorka během hodiny angličtiny řekne, že pro nás nemůže okopírovat materiály, protože na ně nejsou peníze, je to velká ostuda," řekl k situaci Pangrác.

"Situace Vysokých škol je více než kritická. Úplně nejhorší je, že není na zaplacení kvalitních profesorů. Ochota studentů navštěvovat tyto zbytečné hodiny rapidně klesá. Škole se také velkým obloukem vyhýbá moderní technika," stěžuje si Martina Frizová, studentka stejné fakulty.

"Proč na VŠE funguje přes počítač deset tisíc lidí a na naší fakultě na internetu nenajdete ani rozvrh?" ptá se Frizová. "A deset počítačů s internetem pro celou fakultu. Nebo jedna kopírka, která nekopíruje?" dodává.

"Situace tady je dost tristní. Chybí spousta základních věcí, jako například bazény. Velmi špatná je i situace s počítači. Například tady na fakultě tělesné výchovy a sportu je na celou školu jen dvacet počítačů," stěžuje si studentka Lenka Vojáčková. Nedostatek počítačů netrápí pouze tuto fakultu.

"Tady nefunguje nic, co by mělo. Chybějí nám jakékoliv zdroje informací, tedy přístup k internetu. Teď to tady předělávají, ale na to měli dva měsíce," popisuje stav studentka fakulty sociálních věd Martina Pařízková. "Z učebny, kde teď jsme, nás o přestávkách vyhazují, že prý je tu vybavení za dva miliony. Příliš důvěry tu fakt není," dodává.

Na fakultě sociálních věd, fakultě tělesné výchovy a sportu chybějí sportoviště. "Když jsme opustili Tyršův dům, slíbila nám vláda vybudovat polyfunkční areál, ale zůstalo jen u slibů. Sice jsme postavili nová hřiště, ale z peněz sponzorů, z dotací, nebo havarijních fondů," komentuje nedostatky fakulty tělovýchovy a sportu Jan Karger.

Rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm je však optimistický. "Jsem na tisíc procent přesvědčen, že tentokrát naše jednání budou úspěšná," řekl.

Zablokujme magistrálu, navrhovali studenti
"Zablokování magistrály, které tady padlo, je sice výstřel do tmy, ale jinak se veřejnost o našich problémech nedozví," řekl v úterý k možnému nátlaku Aleš Pangrác, student Fakulty tělesné výchovy a sportu.

O smyslu jednání pochybují další studenti. "Kde berete jistotu, že když nám peníze pětkrát slíbili a nedali, že nám je pošesté dají?" ozvalo se na shromáždění.

"Jistotu jsme neměli nikdy. Už dříve jsme přišli i o peníze, které jsme měli ve schváleném rozpočtu. Jsem ale na tisíc procent přesvědčen, že se po nátlaku akademické obce situace změní," tvrdil rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm.

Shromáždění skončilo přijetím deklarace, podle které má škola nadále tlačit vládu a ministerstvo školství, aby jim peníze přidělily.

Studenti Fakulty tělesné výchovy a sportu na svém úterním setkání ostře kritizovali přístup ministerstva školství a požadovali pro vysoké školy podstatně více peněz. (16. října 2001)

Studenti Fakulty tělesné výchovy a sportu na svém úterním setkání ostře kritizovali přístup ministerstva školství a požadovali pro vysoké školy podstatně více peněz. (16. října 2001)

Studenti Fakulty tělesné výchovy a sportu na svém úterním setkání ostře kritizovali přístup ministerstva školství a požadovali pro vysoké školy podstatně více peněz. (16. října 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz