Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: V Americe vláčeli muže po palubě letadla, nebylo pro něj místo

  12:55aktualizováno  17:04
Americké aerolinky United Express se staly terčem kritiky po tom, co se na internet dostala nahrávka nevybíravého zacházení s jedním z cestujících. Kvůli nedostatku sedadel posádka muže za asistence ochranky vláčela po zemi a donutila ho vystoupit.

Incident se odehrál v neděli na palubě letu 3411 před odletem z chicagského letiště do Louisville v Kentucky.

Na videu je vidět, jak ochranka vláčí muže po zemi. Muž se vysmekne a klopýtá zpět ke svému sedadlu. Cestující si všimli, že měl zakrvácené rty. „Chci letět domů, chci letět domů,“ opakoval posádce letounu. Svědci později popsali, co incidentu předcházelo.

Děvčátko se narodilo 13 tisíc metrů nad zemí, na svět mu pomáhaly letušky

Za problémy může obvyklá praxe aerolinek, které na lety prodávají více letenek, než je počet sedadel. Snaží se využít toho, že až na výjimky se vždy některý z cestujících na let nedostaví. Při incidentu na palubě United Express posádka hledala čtyři volná místa pro zaměstnance partnerských aerolinií.

Nejprve cestujícím nabídli 400 dolarů, pokud se vzdají svého místa. Nikdo zájem neměl. Situace se nezměnila ani po nabídce 800 dolarů. Posádka proto náhodně vybrala čtyři cestující. Tři nakonec nabídku přijali, čtvrtý však nadále odmítal. Tvrdil, že je lékař a v pondělí musí ošetřovat pacienty.

Letět zadarmo? Tak na legíny zapomeňte, rozhodly aerolinky v USA

Na palubu krátce na to dorazili tři členové letištní ochranky a muže vyzvali, aby opustil letadlo. Následně ho vláčeli napříč letounem. Let nabral tříhodinové zpoždění. Vzpurného muže se nakonec podařilo dostat ven z letadla.

Šéf aerolinek sklízí kritiku

Oscar Munoz, výkonný ředitel United Airlines, pod které spadá i regionální dopravce United Express, navzdory kritickým hlasům cestujících uvedl, že za kroky posádky stojí. Podle něj postupovala v souladu se směrnicemi.

Čínský hněv

Kauzu zaznamenali i v Číně. Muž, kterého z letu nevybíravě vyvedla ostraha, má totiž podle videozáznamu čínské předky. Číňané na sociálních sítích píší, že poslední incident ukazuje, jak musí potomci čínských přistěhovalců v USA snášet diskriminaci. Někteří velí k bojkotu United Airlines.

Zdroj: NYTimes

„Naši zaměstnanci postupovali podle zavedených postupů, aby zmíněnou situaci vyřešili. Hluboce lituji situace, která nastala, zároveň ale rozhodně stojím za vámi všemi,“ napsal Munoz v interním e-mailu. V něm dále uvedl, že zmíněný pasažér odmítl dobrovolně opustit letadlo, proto personál neměl jinou volbu, než zavolat letištní ostrahu, aby muže vyvedla.

Munoz nyní čelí kritice za to, jak se k případu postavil. V březnu přitom dostal od magazínu PRWeek letošní cenu za nejlepší komunikační schopnosti. Toho si povšimli uživatelé internetu a na webu na to satiricky reagují vymýšlením nových reklamních hesel.

„Nastoupíte jako lékař, vystoupíte jako pacient,“ uvádí jeden z návrhů. „Usadíme vás a pak vás zmlátíme,“ dodává jiný komentář. Další lidé pak udělili United Airlines cenu za nejhorší reklamu či jízlivě poznamenali, že letecká společnost jako další cestovní třídu zavádí rváčský klub.

Kompenzace za nedostatek sedadel

Aerolinky později na Twitteru zveřejnily smířlivější vyjádření a uvedly, že celý incident prošetří. Chicagské letiště zareagovalo rázněji. Člen ostrahy, který muže vláčel po zemi, byl dočasně postaven mimo službu.

Aerolinky po celém světě běžně prodávají více letenek, než mohou na palubě konkrétních letů přepravit pasažérů. V případě, že se na letišti objeví všichni cestující, nabízejí zájemcům vyplacení náhrady, pokud se místa vzdají. Kompenzace by se podle AP měly pohybovat okolo dvojnásobku jednosměrné letenky až do výše 675 dolarů. Pokud se však cestující na letišti zdrží o více než dvě hodiny, může se odškodné vyšplhat až na 1 350 dolarů.

Aerolinky United Airlines v roce 2016 přepravily více než 86 milionů cestujících. Z nich 3 765 muselo opustit palubu letadel po nařízení posádky kvůli nedostatku míst, dalších 62 895 se pak podle statistik vzdalo svých sedaček dobrovolně výměnou za finanční kompenzaci.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

Opozice bojkotovala místní volby, Maduro ji vyloučil z prezidentských

Venezuelský prezident Nicolás Maduro mluví na tiskové konferenci v Caracasu...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že hlavní opoziční strany budou příští rok vyloučeny z prezidentských voleb,...Najdete na iDNES.cz