Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Unionisté nenašli partnera, do voleb jdou sami

  12:53aktualizováno  12:53
Unie svobody-DEU se nedohodla se spřízněnými stranami na společné kandidátce pro červnové volby. Do klání o dvě stovky míst v Poslanecké sněmovně tak nejmenší vládní strana půjde sama. Partnera pro vytvoření liberálního bloku hledala mezi SNK, Evropskými demokraty nebo ODA.

Unie v čele s Pavlem Němcem chce v kampani využít netradiční prvky | foto: Dan MaternaMF DNES

"Už se nikým nenecháme tahat za nos, jdeme samostatně," řekl místopředseda unionistů Ivo Ludvík. Kandidátky chce mít US-DEU hotové na začátku března. Konečný termín pro jejich odevzdání je 28. března.

Strana se pár měsíců před volbami nachází ve svízelné situaci. Průzkumy jí nedávají šanci. Podle aktuálního šetření agentury STEM by ji volilo pouhých 0,3 procenta lidí. Ke vstupu do Sněmovny je potřeba pět procent. Nedosáhla by ani na finanční příspěvek za hlasy, který se vyplácí při zisku tří a více procent. - více zde

Za nereálnou považuje samostatnou kandidaturu unionistický poslanec Svatopluk Karásek, který se v prosinci neúspěšně pokusil vystřídat v čele strany ministra spravedlnosti Pavla Němce. "Bude to jen zbytečné vyhazování peněz," soudí.

Jeho vizi stranické obrody a návratu k etickým kořenům mu na sjezdu nepomohla prosadit ani podpora zakladatele strany Jana Rumla. Karásek již dříve uvedl, že za Unii svobody už kandidovat nebude.

Unionisté přiznávají složitou situaci, volební klání přesto nevzdávají. Kampaň Unie svobody se podle Ludvíka zaměří především na elektronickou formu komunikace, chce využívat i "neobvyklé prvky". Strana do ní investuje nejvýše dvacet milionů. Například lidovci plánují vynaložit na přesvědčování voličů dvojnásobek.

"Máme problém. Ministerstvo financí nám stále zadržuje 8,5 milionu korun za mandáty získané v krajských volbách v roce 2000 zástupci DEU před sloučením obou stran," poznamenal Ludvík.

Demokratická unie v krajských volbách v roce 2000 získala šestnáct mandátů a Unie svobody-DEU jako nástupnická strana požádala o vyplacení státního příspěvku i za zastupitele DEU. O peníze se nyní strana soudí s ministerstvem financí. - více zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Najdete na iDNES.cz