Novozélandskou vlajku si lidé ze severní polokoule často pletou s tou

Novozélandskou vlajku si lidé ze severní polokoule často pletou s tou australskou (vpravo). I to je podle wellingtonských vlajkářů Victora Gizziho a Davida Moginieho jeden z důvodů, proč by měl ostrovní stát svou letitou symboliku změnit. | foto: AP

Nový Zéland se chce zbavit britské vlajky, na rok 2015 plánuje plebiscit

  • 28
Už příští rok by měli Novozélanďané rozhodnout, zda se přestanou hlásit ke Spojenému království. Alespoň prostřednictvím státní vlajky. Premiér ostrovního státu John Key to občanům slíbil poté, co svůj post obhájil v sobotních volbách. Slavný britský Union Jack by rád vyměnil za stříbrnou kapradinu.

„Rád bych tu záležitost vyřídil do konce roku 2015,“ prohlásil podle místního listu New Zealand Herald staronový premiér. Předseda tamní Národní strany, kterou v sobotu už potřetí v řadě dovedl k volebnímu vítězství, tak bezprostředně po obhájení premiérského křesla vzkřísil myšlenku, s níž přišel už začátkem roku. „Jsou to Novozélanďané, kdo musí rozhodnout, jestli ano, nebo ne,“ zdůraznil premiér, že o případné změně vlajky by mělo rozhodnout referendum.

Union Jack se málem rozpadl

Britská vlajka bez skotského modrobílého kříže

Referendum o skotské nezávislosti ohrozilo i slavný symbol britské monarchie.

Kdyby se osamostatnilo, z vlajky Spojeného království by patrně zmizelo modré pole s bílým diagonálním křížem svatého Ondřeje.(jak mohla britská vlajka vypadat se dočtete zde)

Keyova strana, která od voličů získala během víkendu 48 procent hlasů, a získala tak pohodlnou parlamentní většinu, bere změnu státní symboliky velmi vážně. A pro případné odpůrce si připravila celou řadu argumentů, proč modré pole s britským Union Jackem a červeně vyobrazeným souhvězdím Jižního kříže už nevyhovuje potřebám ostrovního státu.

Tím nejvýraznějším problémem je podle odpůrců státní vlajky samotný odkaz na Spojené království. Někdejší britská kolonie teď funguje jako nezávislý stát, byť zůstává pod vládou Alžběty II.

Pletou si nás s Austrálií, vadí místním

Dnešní novozélandský symbol vlaje nad Wellingtonem od března 1902, už o pět let později se však země osamostatnila. A dnes, po více než 100 letech, se už britský Union Jack zdá novozélandským nacionalistům na vlajce poněkud zbytečný.

Další problém je ryze praktický. Nedaleká Austrálie má na své vlajce jen o několik hvězd více, obyvatelé zbytku světa si proto obě země často pletou. Na vlajce navíc chybí jakýkoli odkaz na Maory, původní domorodé obyvatele ostrovů, kteří se do ostrovního života dosud aktivně zapojují a mají své zástupce i ve wellingtonském parlamentu. Původní vlajku naopak hájí zejména váleční veteráni, jejichž kolegové umírali v uniformách se symboly Spojeného království.

Novozélandský premiér Key navrhoval změnu vlajky už na začátku roku. Vzniklo dokonce i několik návrhů, jak by mohl nový státní symbol vypadat. Samotnému předsedovi vlády se nejvíc zamlouvalo černé pole se stříbrnou kapradinou. Tu už nosí na dresech novozélandští sportovci.

Jeden z návrhů na novou vlajku Nového Zélandu
Jeden z návrhů na novou vlajku Nového Zélandu
Jeden z návrhů na novou vlajku Nového Zélandu
Jeden z návrhů nové novozélandské vlajky.

O změně novozélandské vlajky se nemluví poprvé. Vzniklo už několik návrhů, jak by mohla vypadat.

„Podle mého názoru je stříbrná kapradina tím pravým. Je to symbol, který se užívá v souvislosti s našimi nejúspěšnějšími sportovními týmy. Má mezinárodní uznání a prestiž. Domnívám se, že je součástí moderního pohledu na Nový Zéland,“ vysvětloval na konci ledna Key (více se dočtete zde).

I černá vlajka s kapradinou má ovšem své odpůrce. Některým Novozélanďanům vadí přílišné prolínání státního symbolu se sportovním světem, jiným se zkrátka nelíbí. Mnohým obyvatelům ostrova navíc připomíná pirátskou vlajku s lebkou a zkříženými hnáty. To by mohlo způsobit rozruch zejména na moři, neboť posádky ostatních lodí obvykle vlajku kontrolují z velké vzdálenosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Nejlepší videa na Revue