Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Unikátní projekt hrozí evropskou ostudou

  9:01aktualizováno  9:01
Brno - Ostudou evropského rozměru může skončit projekt Komunitního bydlení v Brně, ze kterého se rozhodlo odstoupit občanské sdružení Spolu-CZ. Jeho účastí totiž podmínila Rozvojová banka Rady Evropy dvaatřicetimilionovou půjčku, z níž se má hradit oprava dvou domů v centru Brna, v nichž bydlí převážně nezaměstnaní Romové.

Původní záměr projektu komunitního bydlení rekonstruovat dva domy v Bratislavské ulici a na Cejlu se podle pracovníků Spolu-CZ začal ubírat jiným směrem. Obyvatelé domů měli získat nejen legální smlouvy s městem na pronájem asi sta domácností, ale také novou práci, která většině z nich, lidem bez práce závislým na sociálních dávkách, měla pomoci k normálnímu životu. V Česku zatím naprosto ojedinělý projekt však možná skončí dříve, než fakticky začal.

"Postoj města vůči části obyvatel těchto domů se v posledních měsících   značně zostřil, a to i přesto, že je si město vědomo situace, v jaké se tito lidé nacházejí. Někteří z nich mají dluhy na nezaplaceném nájemném, ale ne u všech je to jejich vina. V některých případech však město nedělá rozdíly mezi těmi, kdo mají obrovské dluhy a nechtějí nájem platit a těmi, kteří jej například chtějí platit, ale dočasně nemohou. Za objektivní důvod, proč měli někteří dostat šanci, přitom považujeme například fakt, že některým byly se zpožděním vypláceny sociální dávky," vysvětlil Peter Mulder, předseda občanského sdružení Spolu-CZ, proč chce jeho organizace od akce ustoupit.

Jak na odstoupení zareaguje Rozvojová banka Rady Evropy není jasné. Zástupkyně banky v Bruselu Eva Schwebel se k informaci k odstoupení Spolu-CZ z projektu vyjádřila velmi zdrženlivě. "Zatím jsou všechny otázky ohledně půjčky v jednání, a tak by bylo předčasné hovořit. Doufám, že však společně s městem a Spolu-CZ najdeme pro nastalou situaci řešení," uvedl Schwebel.

Josef Pelikán, zástupce starosty městské části Brno-střed považuje odstoupení a výhrady Spolu-CZ za paradoxní. Město podle něj se sdružením spolupracovalo. "Zástupci Spolu-CZ byli vždy přitom, když se rozhodovalo o tom, kteří nájemníci v projektu zůstanou a kteří nikoliv," tvrdí Pelikán. "Myslím si, že jednoznačným důkazem toho, že jsme je nikdy nevyloučili ani z jednání s bankou Rady Evropy je fakt, že je Spolu-CZ součástí smlouvy, kterou jsme s touto peněžní institucí uzavřeli. A to i přesto, že jediný, kdo bude případnou půjčku splácet, nebude Spolu-CZ, ale městská část," prohlásil Pelikán.

"Všichni nájemníci v domech projektu dostali možnost nejen odpracovat si své dluhy na nájemném, ale také platit po domluvě nájem třeba zpětně podle splátkového kalendáře. Ne všichni se však k tomuto faktu postavili tak, jak bychom očekávali, a tak jsme vůči nim postupovali jako vůči kterémukoliv neplatiči," dodal Pelikán.

I na další z námitek Spolu-CZ, že město nepodporovalo původní záměr projektu, podle něhož měli obyvatelé obou domů dostat možnost přivydělat si při rekonstrukci svých domácností, Pelikán říká. "Představa Spolu-CZ, že bychom podmínili účast firem na rekonstrukci tím, že jim nařídíme, aby zaměstnali například při pomocných pracích obyvatele domů, je pro nás i pro firmy nepřijatelná. My budeme od firem chtít kvalitně odvedenou práci, a bude tedy především na nich, koho na práci zaměstnají," dodal Pelikán.

Šéfovi Romského střediska Miroslavu Zimovi, jehož organizace zůstává v projektu ještě s IQ Roma servisem, přibude podle jeho slov práce. "Budeme muset dělat to, co dosud dělali oni. Komunikovat častěji s nájemníky o jednotlivých problémech," řekl Zima. Projekt samotný však rozhodně podle něj ohrožen není. Připustil však, že se jeho původní záměr postupně mění. "Nepodařilo se nám skutečně prosadit například zaměstnávání obyvatel komunity, ale věřím, že ve spolupráci s městem nějaké řešení najdeme," dodal. Jaké, však zatím nespecifikoval.

Přestože je 32 milionů od Rozvojové Banky méně než jednou čtvrtinou veškerých nákladů na projekt komunitního bydlení, budou tyto peníze v případě, že banka od smlouvy odstoupí, chybět. Pelikán ale doufá, že se banka rozhodne ve finanční podpoře projektu dále pokračovat. "Doufám, že jí odchod občanského sdružení Spolu-CZ nebude vadit," podotkl Pelikán. Připouští však, že se jednání s ní zřejmě protáhne.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Svět slaví Den země, letos patří boji proti plastovým odpadům

Na pláž nemusíte nosit kartáček

Den Země, který se od roku 1971 slaví 22. dubna, je v letošním roce zaměřený na celosvětové znečištění přírody plasty....

Brutálně napadený číšník, mrtví v Kábulu a bitva u Liberce

Útočníci na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se podrobnosti o brutálním napadení číšníka v centru Prahy skupinkou sedmi cizinců....

Smrt stisknutím tlačítka? Čeští poslanci jsou k eutanazii zdrženliví

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Má se do českých zákonů dostat právo na asistovanou sebevraždu, neboli eutanazii? Některé země světa ji umožňují a na...

Najdete na iDNES.cz