Mnozí Romové se ocitli ve velmi obtížné situaci

Mnozí Romové se ocitli ve velmi obtížné situaci | foto: Ondřej Littera, MF DNES

Unikátní mapa ukazuje, kde jsou v Česku romská ghetta

  • 421
V České republice vzniká stále více romských ghett. Situace je stále vážnější, protože lidé v těchto místech si nedokáží často sami pomoci. Šance, že by se situace mohla změnit, je minimální. Odborníci proto hledají "lék", jak Romům pomoci.

ELEKTRONICKÁ MAPA ROMSKÝCH GHETT V ČESKU

Bronx, Havaj, ale také Parlament nebo Senát. Zcela rozdílné názvy mají jedno společné. Jde o názvy romských ghett, která zaplavují Českou republiku.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ve středu představilo unikátní mapu, na které je možné vůbec poprvé naprostou většinu takových ghett najít - byť na mapě mají poněkud složitější název: sociálně vyloučené romské lokality.

"Navštívili jsme 178 obcí a našli takových lokalit přes tři sta. Žije v nich kolem osmdesáti tisíc lidí," říká Eva Holečková ze společnosti GAC, která se na výzkumu a tvoření mapy podílela. 

Česko jako Amerika v roce 1964?
Celý projekt přitom ukázal, že počet ghett se neustále zvyšuje. "Osmdesát procent těchto lokalit vzniklo v posledních deseti letech. To, že jsme je zmapovali, je přelomová věc," upozornil další zástupce společnosti GAC Ivan Gabal, z jehož slov vyplývá, že se neustále rozevírají nůžky mezi lidmi žijícími v takových lokalitách a běžnou populací.

Odborníci přiznávají, že o vznikajících ghettech věděli, ale konečné číslo je přece jen překvapilo. "Ten počet mě opravdu překvapil, nikdy jsem nepředpokládal, že jich bude tolik," prohlásil například Walek Czeslav z Rady vlády pro záležitosti romské komunity.

Vznik mapy patří skutečně k ojedinělým projektům. Ještě nikdy neexistoval takový přehled o místech, kde žijí celé romské rodiny ve velmi špatných podmínkách. Po kliknutí na mapu se objeví jednotlivé kraje a poté i místa, kde ghetta jsou.

Při dalším kliknutí si je možné přečíst podrobnosti o takové lokalitě, včetně například toho, jaké nevládní organizace v těchto místech pracují. Mimochodem - v některých lokalitách působí hned několik organizací, v mnohých ale vůbec žádná.

Ministerstvo práce a sociálních věcí kromě mapy prezentovalo rovněž "Analýzu sociálně vyloučených romských lokalit", v níž je možné se velmi detailně seznámit se situací Romů v Česku. Součástí analýzy je také celá řada návrhů, jak by bylo možné Romům v obtížné sociální situaci pomoci. - více zde

"Náprava" bude trvat desítky let
Když měli odborníci při představování mapy říci, jak vlastně problém romských ghett řešit, vyjadřovali se dosti nekonkrétně. Už dnes je ovšem jisté, že řešení nikam nepřijde rychle, bude trvat dlouhá léta. Žádný samospasitelný lék neexistuje, na různých místech se zkoušejí různorodé projekty.

Odborníci tvrdí, že mnohé bude v rukou obcí, kde romská ghetta existují. "Je velmi důležité, jak se zachovají zastupitelstva těchto obcí. Hodně bude záležet na tom, aby začala situaci řešit," sdělil sociolog Gabal.

I z jeho slov je ale jasné, že nemá iluze o zázračném vyřešení tohoto problému. "Podle našeho odhadu, když se nám podaří takto nastartovat do roku 2008 tři až pět obcí, tak to bude obrovský úspěch. Celkové vyřešení je někde v horizontu třiceti let," odhaduje Gabal.

Podle něj půjde o dlouhodobou záležitost, kde bude hlavní břemeno na obcích a jejich zastupitelstvech. "Pokud v nich bude vůle, můžou začít projekty, které "vystřelí" obyvatele do standardního prostředí," míní sociolog, který se zároveň pustil do srovnání Romů v Česku se situací Afričanů v USA. "My jsme teď někde v roce 1964," podotkl.

Peníze by přitom neměly být problémem. V letech 2007 až 2013 bude připravena na řešení romských ghett částka přes dvě miliardy korun, včetně peněz z evropských fondů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video