Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Unikající čpavek vyhnal spáče z domovů

  14:31aktualizováno  14:31
Zhruba 112 lidí hasiči v noci evakuovali kvůli úniku čpavku z chladicího zařízení v chebském masokombinátu. Do bezpečí záchranáři odvedli 42 zaměstnanců masokombinátu a 70 obyvatel z přilehlých dvou ulic. Čtyři děti, které se dráždivé látky nadýchaly, a zůstaly v nemocnici, jsou už mimo nebezpečí.

"Po dvou hodinách koncentrace čpavku klesla a lidé se vrátili do svých domovů," řekl operační důstojník Hasičského záchranného sboru v Chebu.

"Jsou v nemocnici kvůli pozorování. Všechny jsou v pořádku," řekl ke stavu čtyř dětí ředitel chebské nemocnice Milan Burša. K lékařskému ošetření byl převezen i pracovník obsluhy chladicího zařízení. Podle lékařů nejevil známky otravy a byl propuštěn.

Únik čpavku oznámili zaměstnanci masokombinátu krátce před půlnocí. Chebští hasiči a záchranáři Českých drah poté evakuovali lidi do bezpečné vzdálenosti a policie uzavřela dopravu na dvou silnicích v okolí závodu. Do svých domovů se lidé mohli vrátit po druhé hodině ranní.

Ředitel podniku Masný průmysl Cheb Petr Bílek odhadl, že z těsnění na chladírenském kompresoru uniklo deset až 15 kilogramů čpavku. Jeho množství však nebylo zatím upřesněno. Firmě nevznikly žádné škody. V masokombinátu se normálně pracuje.

Jak se chová čpavek v ovzduší

  • V chladících soustavách používaný tekutý čpavek (amoniak) se při úniku do ovzduší prudce rozpíná a tím ochlazuje. Chladná směs čpavku a vzduchu tvoří jedovatou mlhu, která se drží při zemi. Poté, co se okolní vzduch zahřeje, jedovatý mrak stoupá.
  • Čpavek se vyznačuje nepříjemným, štiplavým zápachem. Při nižších koncentracích může u lidí vyvolat pálení očí či nosu. Ve vyšších koncentracích může poleptat sliznice dýchacího ústrojí až s následkem smrti.
  • Při úniku tuny čpavku může smrtící zóna zasahovat stovky metrů od místa nehody. Záleží na rychlosti úniku, teplotě a vlhkosti okolního vzduchu, směru a síle větru.
  • Se vzduchem může čpavek v optimálním poměru vytvořit vybušnou směs.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz