Únik helia zkazil pokus o rekord

  • 8
Technická porucha a únik helia zkazily dvojici britských vzduchoplavců pokus o překonání čtyřicet let starého výškového rekordu. Colin Prescot a Andy Elson chtěli z tabulek vymazat výkon Američanů z roku 1961. Měli v plánu vystoupat 40 kilometrů nad zem, čtyřikrát výš, než létají dopravní letadla.

POKUS O VÝŠKOVÝ REKORD - GRAFIKA

"Pro toto léto je konec, všichni jsou velmi zklamaní a bez nálady," řekl jeden ze vzduchoplavců Andy Elson. Zároveň však dodal: "Jsem naprosto přesvědčen, že cíl je dosažitelný."

Technik Brian Jones řekl, že z balonu při jeho nafukování uniklo velké množství helia, což pravděpodobně způsobila vada na záklopce nebo trhlina v tkanině.

Zjišťování závady má trvat dva týdny, což znamená, že tým bude muset nový pokus odsunout až na další rok, až bude opět příznivé počasí.

Právě počasí bylo podle odborníků dosud jejich největším nepřítelem.

Po několikaměsíčním čekání na třídenní bezvětří překazila úterní start nenadálá oblačnost. Piloti poprvé odložili start už před rokem.

Na palubě lodi kotvící u britských břehů byl připraven ke startu největší řízený heliový balon na světě nazvaný QinetiQ 1. Je 387 metrů vysoký, tedy zhruba stejně, jako newyorský mrakodrap Empire State Building.

Polyetylenový balon pojme 1,25 milionů kubických metrů helia.

Vzduchoplavci, oblečeni do ruského tlakuvzdorného skafandru Zvezda, s sebou měli nachystánu zásobu čistého kyslíku. Gondola se měla v případě potíží odpojit a na padáku doplachtit k zemi.

"Pokud by ztratili tlak, mohou nastat problémy," vysvětlil mluvčí sponzorské firmy Douglas Millard. "Pokud by neměli skafandry, jejich krev by doslova vykypěla."

Podle vědců musí dobrodruzi při výpravách na pomezí vesmíru čelit teplotám kolem minus 70 stupňů Celsia a ultrafialovému záření. Další potenciální nebezpečí představují silné větry a vody Atlantiku.

Když američtí piloti Malcolm Ross a Victor Prather dosáhli v roce 1961 rekordní výšky, vše probíhalo bez problémů, dokud se nesnesli do vod Mexického zálivu. Pratherovi se do skafandru dostala voda a utopil se.

Prescot si před startem věřil. "Když jsem se naposled díval na Andyho seznam rizik, čítal 484 položek, a každou z nich bereme velmi vážně. Uděláme maximum, abychom se vrátili živí."

Podle plánu měl britský balon přistát dvanáct hodin po startu do moře, kde se ho chystalo vyzvednout britské královské letectvo.

Akce neměla být jen pouhým dobrodružstvím, ale také vědeckým posláním. Doprovodný pokusný kluzák byl připraven posílat na zem fotografie.

Mise může přinést i cenná vědecká data o nejvyšších vrstvách atmosféry. "Je to oblast atmosféry, o níž víme velmi málo," říká Millard. "Když už se tam lidé dostanou, jenom ji tak prosviští."

Třiapadesátiletý Prescot a devětačtyřicetiletý Elson jsou oba komerční balonoví letci. Mají už za sebou neúspěšný pokus o oblet zeměkoule z roku 1999, kdy svůj balon ve vzduchu udrželi osmnáct dní.

Piloti Andy Elson a Colin Prescot, kteří chtějí překonat výškový rekord v balonu. (1. září 2003)

Dva britští piloti, kteří se chystali pokořit výškový rekord v letu balonem, svůj pokus o start u břehů jižní Anglie opět zrušili. Tentokrát byl na vině únik helia v důsledku technické poruchy. (3. září 2003)

Paluba lodi slouží jako startovací plocha pro vypuštění balonu Qinetiq 1. (3. září 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video