Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Únik chloru ze Spolany způsobil výbuch

  16:00aktualizováno  16:00
Příčinou červencové havárie v areálu chemické továrny společnosti Spolana Neratovice byl výbuch v elektrické části čerpadla, který způsobila reakce měděných vodičů s chlorem. Při havárie tehdy uniklo do ovzduší přes 180 kilogramů chloru. Toto konstatování obsahuje závěrečná zpráva o vyšetřování. O náhradě škod zemědělcům se podle mluvčího Spolany Zdeňka Josky stále jedná a není jasné, kdy bude řízení ukončeno.

Chlor je žlutý plyn, který leptá dýchací cesty a v první světové válce sloužil jako bojový. Lidé jeho únik pocítí jako pálení očí a ztížené dýchání. Podle příručky, kterou vydal Okresní úřad v Ústí nad Labem v roce 1997, by lidé v případě havárie měli vstoupit do nejbližších budov, zabezpečit si dostatek vody a utěsnit dveře a okna. V těchto prostorech mají zachovávat klid a vyčkat pokynů rozhlasu. Při proniknutí plynu do místnosti si mají chránit dýchací cesty vlhkým hadrem.
(lu)

Kapalný chlór pronikl do vnitřní části čerpadla prasklou ochrannou membránou. Výbuch pak iniciovalo sepnutí elektrického obvodu. "Lidské zavinění bylo vyloučeno," řekl Joska.

Závěrečná zpráva Spolany ovšem nestačí České pojišťovně, která má vyplácet zemědělcům náhrady za způsobené škody. Podle mluvčí pojišťovny Dagmar Koucké musí Spolana ještě zajistit zprávy od policie a hasičů, aby bylo jednoznačně řečeno, že společnost je za škodu odpovědná.

V nejbližších dnech má také pojišťovna dostat od firmy Ekoservis zprávu o tom, kudy chlor skutečně unikal a zda procházel nad pozemky žadatelů o náhrady škody. "Myslím, že do konce příštího týdne bychom měli mít všechny potřebné doklady k dispozici. Pak ihned začneme jednat s poškozenými," řekla Koucká.

Česká pojišťovna eviduje 15 žádostí o náhradu škod způsobených havárií ve Spolaně, z toho drobní pěstitelé požadují náhrady ve výši dva miliony korun a Školky Knížecí Dvůr požadují náhradu přes 70 milionů korun.

Přehled havárií ve Spolaně od roku 1991

Červen 1991 Únik asi 50 kilogramů chloru. Plynem bylo zasaženo přilehlé staveniště kde pracovalo přes 200 montérů. Případ se obešel bez vážnějších následků na zdraví i na majetku.
5. dubna 1993 Výbuch a následný požár toxického karcinogenníhho vinylchloridmonomer (VCM). Nebylo zamořeno ovzduší v okolí Neratovic. Zraněno bylo zraněno šest lidí těžce, pět středně a tři lehce. Škoda činila 18 miliónů korun.
Červen 1997 Při havárii kotle pro fluidní spalování energetického uhlí v energetickém centru Spolany Neratovice byli zraněni dva pracovníci údržby. Výroba nebyla omezena.
20. srpna 1998 Uniklo několik kilogramů chlorovodíku.
23. dubna 1999 Výbuch jedné ze spojek šestikilovoltového přívodního vedení kůli havárii elektrických rozvodů. Několik dnů byla ochromena výroba. Celková škoda byla 95 milionů korun, více než dvě třetiny tvořily ušlé tržby po výpadku výroby. Havárie nezpůsobila žádná zranění a nezatížila ani životní prostředí Neratovic.
21. července 2000 Ze závodu za více než dvanáct hodin uniklo 188 kilogramů chloru.

Mapka ukazuje, jaké území bylo ohroženo chlorem uniklým z chemičky Spolana Neratovice (21. července 2000)

Hasič z neratovické Spolany kropí oblak unikajícího chlor, plyn začal ze závodu unikat po havárii potrubí, 21. 7. 2000

Závod Spolany Neratovice odkud v pátek 21. července uniklo zátím neznámé množství chloru, který hasiči likvidovali kropením vodou, 21. 7. 2000

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Najdete na iDNES.cz