Izraelská osada na palestinském Západním břehu

Izraelská osada na palestinském Západním břehu | foto: Reuters

Označte výrobky židovských osadníků v Palestině, žádají unijní ministři

  • 90
Většina produktů, které vypěstují židovští osadníci na palestinském území, jde do světa s nápisem Made in Israel. Podle skupiny unijních ministrů to je špatně. Žádají jasné označování výrobků, aby je evropští konzumenti mohli dle své vůle bojkotovat. Iniciativa se rozrůstá. V pondělí se přidala Francie a Nizozemsko.

Francie a Nizozemsko se přidaly k iniciativě třinácti zemí Evropské unie, která v minulých dnech poslala dopis unijní šéfce diplomacie Catherine Ashtonové. Ministři zahraničí v něm baronku Ashtonovou žádali, aby nové opatření o označování produktů na evropské trhu bylo co nejdříve schváleno.

Dopis podepsal třeba britský ministr zahraničí William Hague nebo španělský šéf diplomacie José García-Margallo y Marfil. Jasné označení by podle nich mělo evropským konzumentům pomoci bojkotovat produkty, které vyrobí a vypěstují izraelští osadníci na palestinském území, hlavně na Západním břehu.

"Správné označení výrobků je nutné, aby bylo zajištěno, že naši konzumenti nebudou zavádějící informací uvedeni v omyl," citoval z listu server EUObserver.com. Dopis mimo jiné podepsali i ministři zahraničí Belgie, Dánska, Portugalska, Malty, Rakouska, Irska, Finska nebo Slovinska.

Ministři dopisem reagovali na závazek Ashtonové z 22. února. Ministryně tehdy v interní zprávě nabádala všechny evropské země, aby se v případě Izraele zavázaly k "plnému a účinnému prosazování právních předpisů EU o označování".

Tým Ashtonové a odborníci z Evropské komise nyní připravují nezávazný soubor pravidel, jak tato opatření uplatňovat. Zástupci členských zemí už viděli první návrhy. Kodex by měl být hotov do poloviny roku. Vzhledem k tomu, že by se však měl vztahovat na všechny produkty včetně vína a kosmetiky, může jeho zpracování trvat déle, napsal EUObserver.com.

Izrael: Je to diskriminace

Izraelské ministerstvo zahraničí už koncem týdne iniciativu evropských ministrů zkritizovalo. "Celá tato iniciativa je zásadně diskriminující, protože ukazuje jen na jednu zemi," řekl mluvčí resortu Jigal Palmor agentuře AFP.

Podle mezinárodního společenství jsou totiž židovské osady v okupovaném východním Jeruzalému a na Západním břehu nelegální. Většina členských států Evropské unie je naladěna spíše propalestinsky a v blízkovýchodním sporu zastává spíše protiizraelské pozice. Mezi několik málo výjimek patří Česká republika, která považuje Izrael za blízkého spojence a rozvíjí s ním velice těsnou spolupráci, a to i v tak citlivých oblastech, jako je zbrojní průmysl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video