Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Unii znepokují pesticidy v jídle

  15:17aktualizováno  15:17
Evropa kontrolovala potraviny. Podle zprávy Evropské komise byly ve 35 procentech vzorků jídla z 15 členských zemí odhaleny pesticidy. Ve 4,5 procentech případů překročila jejich koncentrace povolené limity. Nejvíc chemie spolykají Belgičané - pesticidy se objevily ve 46 procentech vzorků a limity byly překročeny v 8,6 procenta případů. S pesticidy nešetřilo ani Řecko (7,5 procenta) a Německo (5,5).

Naopak ve Švédsku, Nizozemsku, Itálii, Irsku, Finsku a Rakousku nebyl nalezen ani jeden případ překročení limitů.

Vzrušený belgický tisk zjistil, že nejčastěji se chemické látky vyskytují v pomerančích, v okurkách, zelených salátech a zmrazeném hrášku. Nejvýrazněji ovšem překračuje normu italský rajčatový protlak, určený zřejmě pouze na export, protože v Itálii kontrolován nebyl.

Belgická ministryně zdravotnictví a životního prostředí Magda Aelvoetová slíbila rychlá opatření k nápravě situace a zároveň uklidňovala - pesticidy ve zjištěných koncentracích nejsou nebezpečné pro lidské zdraví, spíše má jejich soustavné používání dlouhodobý negativní vliv na životní prostředí, zejména na kvalitu podzemních vod.

Skandál s herbicidy

Česko nechce drůbež z Německa

Evropský parlament schválil minulý týden rezoluci, v níž vyzval Evropskou komisi, aby urychlila vyhodnocování chemikálií používaných v zemědělství, zakázala ty nejnebezpečnější a navrhla od příštího roku pro celou EU program postupného snižování použití pesticidů. Podle směrnice z roku 1991 má být do roku 2003 prověřeno 834 tehdy registrovaných chemických látek, dosud se však stihlo jen 31.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Najdete na iDNES.cz