Unii vzrušila aféra kolem odposlechů

  • 18
Brusel - (Od zpravodaje MF DNES) - Radu ministrů Evropské unie, kde státy přijímají nejdůležitější rozhodnutí, vzrušila odposlechová aféra. Na možnou špionáž v Bruselu si stěžovaly Francie, Německo i Belgie. Rada vyvrací pověsti, že za odposlechem stojí USA kvůli mírovému postoji těchto zemí k Iráku.

Je to vůbec poprvé, co se nějaký úřad unie stal terčem odposlechu. Do práce se okamžitě pustili unijní vyšetřovatelé.

"Potvrzuji, že jsme v rámci pravidelných inspekcí našli systémy odposlechu. Nevím, komu to prospívá. Nevím, kdo je na druhém konci linky," prohlásil šéf tiskového odboru rady Dominique-Georges Marro.

"Cílem bylo několik telefonních linek. Je to velmi omezený případ a je plně sledován," tvrdí Cristina Gallach, mluvčí Javiera Solany, zmocněnce pro vnější politiku EU.

Terčem odposlechu byly tiskové sály Německa, Francie, Británie a možná i jiných zemí. Berlín a Paříž stojí v čele odpůrců amerického útoku na Irák.

V tiskových sálech diskutují o svém postupu národní delegace při jednání vrcholných orgánů unie. O Iráku se v budově rady jednalo v únoru při vrcholné schůzce EU a také nyní, při úterní schůzce ministrů zahraničí.

"Byl jsem o této věci informován dnes ráno. Odsuzuji tento akt. Těm, kdo to udělali, bych chtěl vzkázat, že unie je velmi transparentní organizace – naše dokumenty jsou na internetu, své postoje prezentujeme velmi veřejně. Nebylo nutné jít tak daleko," komentoval celou věc řecký ministr zahraničí Giorgos Papandreou, jehož země teď unii vede.

Podle listu Le Figaro, který o celé věci informoval jako první, označila belgická policie za viníky Američany. "Vyšetřování teprve začalo a my zatím nevíme, komu tento zločin prospěl," odmítl toto tvrzení Marro. "Pověsti (o amerických pachatelích) jsou nepravdivé," tvrdila i mluvčí Gallach.

Na vše se přišlo snad už před několika dny. Tehdy byly při pravidelné kontrole podle personálu zjištěny určité anomálie u některých linek. Systém odposlechu byl podle některých zpráv umístěn v telefonní centrále rady.

Do vyšetřování celé věci byli kromě belgické policie a vnitřní bezpečnostní služby EU zapojeni i experti postižených zemí.

Už před třemi lety si Solana stěžoval na nedostatečnou bezpečnost v budově. "Byly už zjištěny pokusy (o odposlech), ale nyní je to poprvé, co jsme našli systém na místě," konstatoval Marro.

Činitelé rady zatím ujišťují, že tento případ neměl na chod instituce žádný vliv. Tvrdí také, že pro zítřejší summit unie, kde se bude jednat o Iráku, jsou všechny spoje prověřeny a zabezpečeny.

Celý případ oživuje vzpomínky na počátek března, kdy britský list Observer zveřejnil dokument o tom, že americká bezpečnostní služba NSA provádí agresivní kampaň odposlechu u členů Rady bezpečnosti OSN. V té době rozhodoval tento orgán o dalším postupu OSN vůči Iráku.


Video