Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Unii vadí i volný pohyb vědců

  12:09aktualizováno  12:09
Pokud členské státy Evropské unie uplatní vůči České republice omezení volného pohybu pracovních sil, bude se vztahovat také na vědecké a výzkumné pracovníky. Stanovisko členských zemí nepočítá s výjimkou pro vědce, kterou přitom navrhovala Evropská komise.

"Bude zajištěn volný pohyb vědeckých a výzkumných pracovníků, aby se urychlilo zavádění jednotného výzkumného prostoru v EU, aby bylo dosaženo vyvážené a udržitelné vědecké spolupráce a aby vysoce kvalitní talenty zůstávaly v rozšířené unii," stojí v návrhu pozičního dokumentu předaného v dubnu komisí členským státům.

Není zcela jasné, proč výjimka pro vědce z textu vypadla. Podle jednoho diplomatického zdroje se o to zasloužilo Španělsko s odůvodněním, že je třeba bránit odlivu mozků z nových členských zemí do západní Evropy. Skutečným důvodem však měla být snaha nedopřát Německu možnost rychle a snadno zaměstnat špičkové výzkumníky z kandidátských zemí.

Zvláštní zacházení s vědci prosazoval hlavně komisař Philippe Busquin odpovědný za tuto oblast, a to původně proti vůli Güntera Verheugena, který má na starosti rozšíření.

Busquin podle dobrého zdroje argumentoval tím, že nelze budovat silnou a akceschopnou evropskou vědeckou základnu, budou-li vědci z části společenství muset žádat o pracovní povolení, aby mohli spolupracovat s kolegy.

Význam tohoto rozhodnutí je zajisté jen omezený - vědci se stejně po Evropě pohybují v rámci různých mezinárodních programů, výměn, stáží, hostování či pozvání, které jím nebudou dotčeny. Na druhé straně někteří odborníci varují, že když nebudou špičkoví výzkumníci z nových zemí cítit svobodu v Evropě, nechají se snáze zlákat jinam, zejména do Spojených států.

Česká republika zatím nepřistoupila na společné stanovisko EU a kapitolu o volném pohybu osob neuzavřela. Pokouší se vyjednat výhodnější ochranu vlastního trhu pracovních sil. Omezení pro české pracovníky ze strany EU však bude muset přijmout, protože v této věci nehodlá unie svou nabídku nijak měnit.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Barevný běh, rozkvetlý park a kočičí soutěž krásy

Týden obrazem

Pod Eiffelovou věží si lidé užívali běžecký závod plný barevného prášku, v japonském národním parku rozkvetly tisíce...

Německo chce dát miliardy eur na armádu, má bohatý nákupní seznam

Tank Leopard německé armády

Německé ministerstvo obrany chce letos vydat miliardy eur na to, aby se vypořádalo s existujícími nedostatky ve...

Pobřežní stráž lovila z moře u Libye stovky migrantů, odvezla je zpět

(Ilustrační snímek)

Libyjská pobřežní stráž v neděli zachránila 263 migrantů při dvou operacích u libyjského pobřeží. Nejméně jedenáct lidí...

Najdete na iDNES.cz