Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Unii svobody povede Hana Marvanová

  19:33aktualizováno  19:33
Liberec - Z napínavého souboje vzešla v Liberci nová předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová. O jejím vítězství nad dalším kandidátem Vladimírem Mlynářem rozhodlo nakonec sedm hlasů. Pro Marvanovou se nakonec vyslovilo celkem 137 delegátů republikového sjezdu strany z celkového počtu 271. Po své porážce odmítl Mlynář setrvat na vedoucích postech a rozhodl se nekandidovat na funkci místopředsedy.

Jako hlavní cíl čtyřkoalice vidí Marvanová vítězství v parlamentních volbách příští rok. Jinak podle ní hrozí opakování opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD. K dosažení volebního vítězství musí čtyřkoalice přestat řešit "nesmyslné spory o rozdělení postů a virtuálních křesel" a začít se zabývat skutečnými problémy lidí. "Do čela musíme stavět maximálně věrohodné politiky," zdůraznila.

Marvanová, která v čele strany nahradí dosavadního předsedu Karla Kühnla, ve svém projevu zmínila základní priority Unie svobody: právní stát, investice do vzdělání, snížení daní, svobodu a stejná pravidla pro všechny. Ve volební kampani musejí podle ní politici unie a celé čtyřkoalice jasně a srozumitelně
voličům vysvětlit, v čem tkví změna, kterou jim nabízejí.

"Aktuální téma nezní: vyjednat účast Unie svobody ve vládě. Aktuální téma je: vyhrát volby a změnit tuto zemi," řekla na závěr delegátům libereckého sjezdu.

Straničtí kolegové: dobrá volba
Bývalí šéfové strany Karel Kühnl a Jan Ruml zvolení nové předsedkyně přivítali, zároveň však litují ústupu Vladimíra Mlynáře."Hana Marvanová je tou osobou, která v roli předsedkyně bude schopna oslovit nerozhodnuté či nestálé voliče," řekl Kühnl agentuře ČTK.

Výsledky voleb libereckého sjezdu

Předsedkyně: Hana Marvanová
1. místopředseda: Ivan Pilip
Místopředseda: Petr Mareš
Místopředseda: Pavel Pešek
Místopředseda: Robert Kolář

Podle Rumla pomůže žena v čele Unie "projasnit" tvář strany.  Také Ruml se pozastavil nad Mlynářovým rozhodnutím. "Je to škoda, myslím, že měl kandidovat do vedení strany, protože je to člověk, který má nápady, je kvalifikovaný tu práci zastávat a mrzí mě, že se tak rozhodl," řekl Ruml.

Podle mínění politologů dala Unie svobody najevo svou vůli po určité změně, i když ne tak výraznou jako nedávno KDU-ČSL zvolením Cyrila Svobody. Politolog Bohumil Doležal upozornil, že Hana podle jeho názoru ve špatném slova smyslu  bezprostřední, což by mohlo stranu poškodit.

"Ta osoba nemá vůbec žádný pocit zodpovědnosti za to, co dělá. Ale to není pro Unii svobody tak netypické. Na tom Unie svobody stojí," poznamenal Doležal, když připomněl nedávné prohlášení Marvanové o neexistenci právního státu v České republice.

Šance byly vyrovnané
Odhadovat, kdo se stane novým předsedou, jen podle průběhu krajských konferencí unionistů bylo ošidné. Delegáti to nedali jednoznačně najevo.

"Tipovat si netroufnu. Je to asi půl na půl," odhadoval ještě před hlasováním příznačně jeden z předních unionistů, který nechtěl hovořit o vyhlídkách Marvanové nebo Mlynáře otevřeně, z obav, aby předem nějak neovlivnil jejich vyrovnaný volební souboj.

Unie svobody je v jiné situaci než před měsícem lidovci, partneři ze Čtyřkoalice. Sjezd KDU-ČSL měl ukončit vnitrostranickou krizi, kterou vyvolalo sestavování stínové vlády Čtyřkoalice. To sice otřáslo i unií, ovšem tak ostré osobní spory nejvyšších představitelů to neznamenalo.

Čím se liší?
Čím se od sebe Marvanová a Mlynář liší? Najít odpověď na tuto otázku je složitější. "Zásadní programové rozdíly ani nejsou," připouští sám Mlynář, který se o křeslo předsedy bude pokoušet podruhé. Loni prohrál s Karlem Kühnlem, jenž už letos kandidovat nebude.

Výsledky ankety ZDE

Mlynář chtěl účastníky sjezdu oslovit především svou vizí profesionála, který se bude politice věnovat naplno. Oprašoval rovněž původní programové principy unie. Marvanová to vidí jinak.

"Odmítám teorii politika-profesionála. To si můžou dovolit jen muži," řekla nedávno v rozhovoru pro MF DNES.

Mohla vsadit právě na to, že je žena (i díky tomu byla podle zákulisních informací považována za mírnou favoritku). V Česku je to poprvé, co parlamentní stranu povede žena. Ale také na svůj postoj při sestavování stínové vlády: stejně jako lidovec Cyril Svoboda odmítala zařazení Miroslava Kalouska do tohoto týmu. Když svůj názor neprosadila, rezignovala na členství ve čtyřkoaliční politické radě, to jí však na popularitě uvnitř strany neubralo, spíše naopak.

Ani o jednom nelze prohlásit, že je novou tváří v politice. Mlynář do ní vlétl raketově - rovnou do křesla ministra v Tošovského vládě v lednu 1998. Marvanová v ní strávila deset let, během nichž vystřídala Občanské fórum, ODS a unii.

Co udělám, když budu v čele

Jaké byly názory nejžhavějších kanditátů na místo v čele Unie svobody? Rozdíly lze vyčíst z toho, jak odpověděli na stejné otázky.

Co nabízíte jiného než váš protikandidát?

Marvanová: Kladu důraz na program, který musíme lidem představit, a ukončení personálních sporů, které poškodily důvěryhodnost Čtyřkoalice.

Mlynář: Nabízím rozvahu. Unie svobody totiž tíží trauma častých proměn názorů. Přes rok jsme sebe i své příznivce ujišťovali, že náš předseda bude také lídrem Čtyřkoalice. Pak bác a lídrem se stal Cyril Svoboda. Sotva jsme se vzájemně přesvědčili, že důležitější než osoba lídra je náš vliv na program Čtyřkoalice, zase změna. Takové piruety se už nesmějí opakovat.

Považujete Čtyřkoalici stále za životaschopný projekt?

Marvanová: Ano, za předpokladu, že se po problémech s" jarní dohodou" vyvarujeme sporů.

Mlynář: Ano. Nevznikla jen kvůli opoziční smlouvě. Spojují nás základní programové cíle: dokončení polistopadových reforem, otevřená společnost a princip rovných šancí, cesta do EU.

Jste připraveni jít samostatně do voleb?

Marvanová: Podporuji, abychom šli do voleb společně ve Čtyřkoalici. Unie musí být také schopna jít do voleb samostatně.

Mlynář: Pokud by to bylo nutné, ano.

Chcete nějak pozměnit stínovou vládu? Jak konkrétně?

Marvanová: Ve stínové vládě nemělo jít o rozdělení budoucích křesel, ale o důvěryhodný volební tým. Prosazuji, aby v duchu těchto principů byla stínová vláda rekonstruována.

Mlynář: Stínová vláda musí nejprve předvést co umí. Pak teprve můžeme mluvit o případných personálních změnách.

Jak chcete zastavit ztrátu voličů, která v poslední době Čtyřkoalici potkala?

Marvanová: Pokles preferencí je logickým trestem. Čtyřkoalice se musí vrátit k obsahu svého hesla z podzimních voleb Společně pro změnu a předvést, že se bez osobních sporů umí dohodnout na programu, který přinese skutečnou změnu politické situace. Musí ji reprezentovat maximálně důvěryhodné osobnosti.

Mlynář: Pokles preferencí je možno zastavit jediným způsobem: skutečnou politickou prací, tedy důsledným hájením zájmů našich voličů.

Přemýšleli jste o tom, co budete dělat, když prohrajete? Budete se ucházet o jinou funkci?

Marvanová: Jsem připravena pomáhat Unii svobody v jakékoli roli. Nebudu-li předsedkyní, budu kandidovat na jinou funkci ve vedení strany.

Mlynář: Kandiduji na předsedu strany podruhé, a pokud neuspěji, bude to důvod k hlubšímu zamyšlení se. Určitě nebudu kaskádovitě kandidovat, abych se někde uchytil.

 

Karel Kühnl odevzdává svůj hlas pro jednoho z kandidátů na předsedu Unie svobody

Delegáti sjezdu při projevu kandidátů libereckého sjezdu Unie svobody

Karel Kühnl naslouchá projevu Vladimíra Mlynáře

Hana Marvanová přijímá gratulace po svém zvolení, vlevo zklamaný Vladimír Mlynář

Hana Marvanová krátce po svém zvolení předsedkyní Unie svobody

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Voliči na Trutnovsku vloží dva lístky do jediné obálky. Hrozí zmatky

Volební hlasování.

Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku se v případě konání druhého kola odehrají ve stejné době jako volba hlavy...

Rádio získalo prasátečko za cizí koláž. Už před lety zesměšnila banku

Snaživá sekretářka v podání Free Radio. Veřejnost v soutěži Sexistické...

Free Radio, vítěz letošní anticeny Sexistické prasátečko, „zabodovalo“ u poroty fotografií, na které souloží smyšlená...

Nemocnice má babybox na nejfrekventovanějším místě. Je důstojné, hájí se

Babybox nové generace v ústecké Masarykově nemocnici.

Ústecká Masarykova nemocnice má babybox nové generace za 300 tisíc korun, který nahradil starší typ. Na rozdíl od toho...Najdete na iDNES.cz