Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Unie vytkne Česku nedostatky

  0:01aktualizováno  0:01
Kritice Bruselu neujdou Češi ani nyní, půl roku před vstupem do EU. Nebudou však jejím hlavním terčem. Zemí, jež má mít podle chystaných zpráv Evropské komise nejvíce nedodělků, je totiž Polsko. Ve zprávě, která bude publikována ve středu, mají být Češi upozorněni na vážné nedostatky u čtyř bodů.

V jednom z nich to už bude zbytečné, protože nový zákon o veřejných zakázkách odstraňuje vážný zdroj unijních výhrad vůči Česku.

Stále však zůstanou tři další větší problémy: váznoucí přípravy části českých potravinářských závodů na unii, dále chybějící zákon o uznávání diplomů a profesních kvalifikací a konečně potíže s uplatněním unijních předpisů v silniční dopravě.

V řadě oblastí má být Praha upozorněna na méně závažné nedostatky. Česko by tak na tom mělo být v očích Bruselu stejně nebo vlastně o něco lépe než Slovensko a Maďarsko.

Rovněž jim má unie vytknout čtyři závažnější problémy. Také u Slováků se očekává kritika kvůli neexistenci zákonů o veřejných zakázkách a o uznávání diplomů. Zdrojem potíží mohou být také výrobní kvóty pro US Steel Košice.

Slovensko má být - stejně jako Maďarsko či Polsko - upozorněno na problémy s vytvářením úřadů pro rozdělování unijní pomoci zemědělcům. To je sice u Čechů menší problém, ale i pro ně platí nedávné varování komisaře pro rozšíření Güntera Verheugena: "Pokud nebudou existovat struktury schopné rozdělovat peníze, tak ty peníze z Bruselu nepřijdou."

Nejlépe mají v posledním předvstupním hodnocení unie dopadnout Slovinci. Brusel jim má ukázat jen jednu varovnou "červenou kartu". Na Poláky jich údajně čeká až dvacet. Zahrnou širokou škálu potíží, od rybolovu a nedobudovaných úředních struktur až po neplnění požadavků na bezpečnost potravin. Poláci, jak řekl jejich premiér Leszek Miller, stále věří, že mají "ještě trochu času k odstranění nedostatků a dohnání případných zpoždění".

Unie však upozorní jak Varšavu, tak Prahu a další, že ve vytipovaných případech jsou nutné "okamžité a rozhodné kroky" k odstranění nedostatků. Z komise se přitom ozývají hlasy, že je to v zájmu uchazečů.

Potvrzuje to i pohled na Česko. Pokud nebudou zákony o uznávání profesních kvalifikací či vysokoškolských diplomů, mohou se Češi rozloučit s nadějí, že už záhy začnou aspoň v části unie volně hledat práci. Pokud se nebudou uplatňovat třeba předpisy o odpočinku pro profesionální řidiče, asi příliš neuspějí snahy, aby čeští řidiči směli zajišťovat dopravu uvnitř jiných zemí EU.

A když nebudou v pořádku česká jatka nebo mlékárny, skončí jejich výrobky před branami unijního trhu a tyto firmy mohou být zavřeny. Jak při slyšení v unijním parlamentu upozornil Verheugen, "pokud nějaký podnik nesplňuje standardy, nebude připuštěn na trh unie". To se týká zejména potravinářství.

Unijní kritika má být ostrá, je však třeba vidět ji v širší perspektivě. Všech deset uchazečů má dohromady 39 vážných nedostatků. "Oblasti, u nichž jsme potvrdili vážné problémy, představují méně než tři procenta celého unijního práva," upozornil Verheugen.

Podle něj jde proto o "nejlépe připravené rozšíření v dějinách EU". I jiné zdroje soudí, že desítka uchazečů je připravena lépe než ve své době Španělsko, Portugalsko či Řecko.

Autoři:


ZPRÁVY: "Nejste zimní vláda." Zeman dá Babišovi případně i druhou šanciHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz