Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Unie vyhnala české azylanty z Británie

  16:10aktualizováno  16:10
S rozšířením unie padla ve Velké Británii podpora žadatelů o azyl z nových členských států. Přes dva tisíce lidí tak muselo o víkendu opustit tamní azylové domy, včetně Čechů. Na Česko se totiž od 1. května nahlíží už jako na bezpečnou zemi původu.

Jak připomíná slovenský deník Pravda, odchod z britských azylových domů se týká hlavně Romů z Česka, Maďarska, Slovenska a Polska.

Britské ministerstvo vnitra už začátkem dubna oznámilo, že od 1. května přestane podporovat přibližně dva a půl tisíce žadatelů a ti musí opustit azylové domy.

"Situace po 1. květnu je následující: Tyto lidi už nebudeme považovat za oprávněné žadatele o azyl a nárok na každou formu pomoci, která jim byla poskytovaná, po tomto termínu zaniká," cituje Pravda mluvčího britského ministerstva vnitra.

Podle něj tak mají tito lidé tři možnosti: "Buď odjedou domů, nebo do jiné členské země unie. Druhou možností je, že se zaregistrují v rámci schémat pro nové členské země jako pracovní síla. V případě, že se rozhodnou pro třetí možnost, kterou je zůstat ve Velké Británii, musí být soběstační."

Nejvyšší britský soud ale už dříve nařídil dočasnou podporu pro azylanty, aby se předešlo stížnostem. Agentury, které se o žadatele starají, totiž předpovídaly chaos na úřadech. Většina žadatelů žila v azylových domech po celé zemi, kde čekali na vyřízení svého případu.

České ministerstvo práce a sociálních věcí se na navrátilce nijak zvlášť nepřipravuje. "Pokud se vrátí a budou splňovat zákonné podmínky, tak sociální dávky dostanou, jestli ne, nedostanou nic," řekla iDNES mluvčí ministerstva Kateřina Prejdová.

Od doby, kdy se Česko stalo členem unie, nahlíží na něj ostatní státy společenství jako na bezpečnou zemi původu. Stejné podmínky platí i pro žadatele o azyl v České republice. "Občan státu unie u nás může požádat o azyl. Jeho žádost je pak projednána ve zkráceném řízení," vysvětlila mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková. Žádost je pak obratem zamítnuta.

Od 1. května začalo na ministerstvu vnitra fungovat oddělení Dublinského střediska. Jeho pracovníci mají zabránit tomu, aby cizinci žádali o azyl ve více zemích unie a posoudí na základě celoevropských databází, která země žádost vyřídí.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Najdete na iDNES.cz