Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Unie svobody se potácí na pokraji klinické smrti

  7:25aktualizováno  7:25
Ve volbách do Poslanecké sněmovny dnes ještě vládní strana dostala jen 0,3 procenta hlasů. Podpořilo ji přesně 16 457 voličů. Sobotní volební štáb strany v pražském baru připomínal večírek na rozloučenou a unionisté se svému výsledku před televizí spíše smáli.

Jihočeští unionisté na konci května pohřbili Unii svobody. | foto: Monika TomášováMF DNES

Přejít na volební speciál

Vedení strany se prakticky rozpadlo. Ministr Pavel Němec, dosavadní šéf strany, odstoupil, s ním i dva místopředsedové. (více zde) Nového prvního muže Unie svobody tak už nehledejte na ministerstvu spravedlnosti, ale na smíchovské radnici.

Stranu od začátku týdne vede místostarosta Prahy 5 Martin Stránský. Padlo to na něj takřka vylučovacím způsobem. Unionisté se však tváří, že stále nekončí. Stránský říká, že strana nemá dluhy a chce se zúčastnit podzimních voleb. Zkusí se spojit s dalšími liberály.

"Máme v pokladně odhadem do deseti milionů korun za příspěvky a peníze za poslance. Chceme je ušetřit na volby," uvedl Stránský.

Dalších osm milionů je ve hře, protože je chce strana podle Stránského vysoudit za nevyplacené peníze za mandáty v krajských volbách. Nicméně kvůli mizivé podpoře voličů strana nedosáhne na státní příspěvek za volby.

Příspěvky platí 400 lidí
Unie svobody má nyní čtyři stovky jistých členů: právě tolik lidí zaplatilo příspěvky. Zbytek má termín do konce června, pak jim členství zanikne.

Pro stranu stále pracují manažeři v krajích a v některých regionech má unie dokonce krajského předsedu a čtyři krajské místopředsedy. Úřadující šéf strany Stránský už dal najevo, že "aparát strany bude redukovat", i když zatím neví, kolik lidí propustí.

Šetřit chce i tak, že ušetří na kancelářských výdajích, protože provoz strany chce převést do počítačů a na internet.

"Zatím nevím, co s námi bude dál," říká jihočeská manažerka Jindřiška Křížová. Dodává však, že členové stranu neopouštějí. "My máme skalní příznivce," doplnila Křížová.

Stará unie versus nová
Unii svobody zbývají ve vysoké politice už jen tři senátoři, mezi nimi i Jan Hadrava. Ten byl trochu v pozadí společně se Svatoplukem Karáskem či Janem Rumlem, protože se podle Hadravy neztotožňovali s "novou" image a programem podporujícím kuřáky marihuany a sprejery.

Teď i Hadrava uvažuje o návratu ke kormidlu ve straně, kterou jeho lidem nové vedení trochu "ukradlo". Jediné, na čem se "staří" a "noví" unionisté dohodnou, je spojení s dalšími malými liberálními stranami. Nejčastěji zmiňují SNK-Evropské demokraty.

"Měli bychom vytvářet společné kandidátky pro komunální volby a stavět společné kandidáty do Senátu," řekl Hadrava. Ten by "preferoval" kolektivní vedení.

Jan Kasl z Evropských demokratů včera řekl, že o "slušné lidi z Unie svobody by stál, ale ne o tu značku". O koalici však nechtěl slyšet.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Najdete na iDNES.cz