Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Unie svobody plánuje změny vládních resortů

  23:06aktualizováno  23:06
Před delegáty Republikového shromáždění Unie svobody v Hradci Králové předstoupilo 14 osobností, které vedení unie nominovalo do stínové vlády Čtyřkoalice. Lídr Cyril Svoboda si z tohoto seznamu má do konce března vybrat sedm lidí. I když nabídka unie nepřiřazuje k vybraným kandidátům konkrétní resorty, vystoupení ukázala priority kandidátů. Unie by ráda prosadila jinou strukturu vlády. Navrhuje třeba rozdělení vzdělání mezi dva resorty: ministerstvo školství, případně spojené s kulturou a ministerstvo pro vysoké školy, vědu a výzkum. Novinkou by mělo být také zřízení ministerstva pro informační technologie.

NÁVRH UNIE SVOBODY

Karel Kühnl zahraničí

Josef Zieleniec
(nestraník)

zahraničí
Ivan Pilip finance
Stanislav Volák práce a sociální věci
Hana Marvanová spravedlnost
Ivana Bursíková   kultura
Petr Mareš    školství, případně spojené s kulturou
Pater Matějů    vysoké školy, věda a výzkum
Vladimír Mlynář informační technologie
Václav Krása   zdravotnictví
Pavel Němec    doprava
František Pelc   životní prostředí
Pavel Pešek   zemědělství
Robert Kolář   některý z ekonomických resortů
Podporu uvnitř strany ani ve Čtyřkoalici zřejmě nezíská návrh, aby bylo do jednoho resortu sloučeno zemědělství a životní prostředí, jak prosazují někteří unionisté.

Sjezd schválil změny ve stanovách Tento bod zabral velkou část nedělního odpoledne. Na základě přijatých změn se zpřísnily podmínky pro přijímání členů, čímž chce unie zabránit opakování situace v brněnské okresní organizaci. Tamní sdružení muselo vedení strany loni v létě zrušit kvůli machinacím se členskou základnou.

Přes tři stovky delegátů, hostů a novinářů přivítaly ráno mladé hostesky s bílými šerpami s nápisem 5. Republikové shromáždění Unie svobody a stranickým logem.

Delegáti si v předsálí mohli změřil krevní tlak nebo pro posilnění požádat o léčivé čaje a vitamíny.

Podle zjištění ČTK měl zvýšený tlak předseda strany Karel Kühnl i pozvaný lídr Čtyřkoalice Cyril Svoboda. Jistou roli v tom prý ale sehrál fakt, že na měření přišli bezprostředně po svých projevech. Lékaři by naopak mohli být spokojeni s bývalým šéfem unie Janem Rumlem, jehož krevní tlak byl příkladný.

NÁVRH KDU-ČSL

Jaroslav Kopřiva

vnitro

Miroslav Kalousek

finance nebo průmysl

Jan Grůza

zemědělství

Jiří Brýdl
Milan Šimonovský

místní rozvoj

Zuzana Roithová
František Bartoš Josef Janeček

sociální věcí a zdravotnictví

Ivan Foltýn

doprava a spoje

Martin Bursík
Libor Ambrozek

životní prostředí

KDU-ČSL navrhuje Kopřivu a Kalouska
Návrh lidoveckých kandidátů do stínové vlády Čtyřkoalice v pondělí na tiskové konferenci v Brně zveřejnil také předseda KDU-ČSL Jan Kasal.

Za vhodného uchazeče o funkci ministra vnitra, kterou by měli podle něj lidovci určitě obsadit, označil původního kandidáta na lídra čtyřkoalice Jaroslava
Kopřivu.

Do čela jednoho z ekonomických resortů, tedy ministerstva financí nebo průmyslu a obchodu, navrhuje Kasal místopředsedu strany Miroslava Kalouska.

Lidovci rozšířili seznam kandidátů
Celostátní výbor lidové strany ve čtvrtek na svém zasedání rozšířil seznam kandidátů do stínové vlády Čtyřkoalice o pět jmen. Celkem jich tak má sedmnáct. Na seznam přibyli poslanci Miloslav Výborný, Jaromír Talíř, Vilém Holáň a Michaela Šojdrová a ředitel pražské Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Bartoš.

Chceme i další resorty, oznámil Kasal
Z dalších resortů by měli lidovci podle Kasala obsadit alespoň některé z těch, které již tradičně patří k jejich prioritám, tedy oblast sociální, zdravotní nebo zemědělství.

Delegáti Unie svobody integraci Čtyřkoalice odmítli
Vrcholné shromáždění Unie svobody se shodlo na tom, že Čtyřkoalice má šanci vyhrát příští parlamentní volby jako koalice politických stran, která zahrnuje proud liberální, konzervativní a křesťanskodemokratický.

Úvahy o možné integraci Čtyřkoalice rozproudil v sobotu pozvaný host, šéf lidovců Jan Kasal, který strany vyzval k postupnému sbližování. Delegáti jeho vizi vesměs odmítli.

Unie zveřejnila kandidáty do stínové vlády
Jediným nestraníkem v navrženém seznamu 14 kandidátů US na ministry ve stínové vládě Čtyřkoalice je exministr zahraničí a senátor Josef Zieleniec. Unionisté, kteří obsadí ve vládě sedm křesel, chtějí lídrovi Cyrilovi Svobodovi (KDU-ČSL) dále nabídnout svého předsedu Karla Kühnla, tři ze čtyř místopředsedů a některé své zákonodárce.

Návrh unie zveřejnila v sobotu, kdy na svém jednání zárověň odmítla výzvu šéfa lidovců Jana Kasala k vážné diskusi o postupné integraci stran Čtyřkoalice.

NÁVRH ODA

Daniel Kroupa    

školství nebo kultura

Michael Žantovský   

obrana či zahraničí

Václav Jehlička kultura nebo místní rozvoj
Jaroslava Moserová kultura
Jitka Seitlová životní prostředí
Jan Herda spravedlnost nebo vnitro
Oldřich Kužílek vnitra či kultura a informatika
Josef Jařab (nestraník) školství nebo kultura
Karel Barták (nestraník) zdravotnictví

Do stínové vlády navrhla 9 lidí i ODA
Jsou mezi nimi dva nestraníci. ODA vyrukovala se svým návrhem krátce poté, co své kandidáty do stínové vlády Čtyřkoalice zveřejnila Unie svobody.

Během jednání Ústředního sněmu ODA v Hradci Králové šéf aliance Daniel Kroupa řekl, že lídr Čtyřkoalice Cyril Svoboda (KDU-ČSL) dostane od jeho strany nabídku devíti osobností včetně resortů, které by v jeho týmu mohly obsadit.

ODA má nárok na dva resorty. Chce však, aby měl lídr širší výběr.

DEU má jediného kandidáta
Svůj zájem o křeslo ve stínové vládě už projevila také DEU. Její předseda Ratibor Majzlík má zájem o resort obrany či vnitra.

NÁVRH DEU

Ratibor Majzlík    obrana či vnitra
Lidovci, kteří vedle Svobody ve funkci stínového premiéra mají mít ještě tři křesla, své personální návrhy zatím nezveřejnili. Mezi zatím nepotvrzené kandidáty patří Jaroslav Kopřiva, Tomáš Kvapil a Miroslav Kalousek.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz