Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Unie se rozhodla jednat s ČSSD dál

  21:01aktualizováno  21:01
Unie svobody začala poprvé vážně uvažovat, že do Špidlovy vlády nepůjde. Šest hodin o tom jednal republikový výbor Unie svobody-DEU. Nakonec se ale rozhodl, že strana bude jednat o vládě s ČSSD dál. Předseda ČSSD se už podruhé od voleb sešel s prezidentem Václavem Havlem, aby ho informoval o probíhajících jednáních s Koalicí. Dohodli se, že nová vláda by měla být už 15. července.

Havel je přesvědčen, že jednání jsou na dobré cestě. "Klíč je v rukou Unie svobody, která má právě důležité jednání a ve které panují na některé problémy různé názory," řekl v úterý odpoledne Havel.

Jedenáctého července by podle Havla mohli být zvoleni poslanci do funkcí ve vedení Poslanecké sněmovny, čímž by první schůze parlamentu skončila. "Týž den by současný premiér mohl podat demisi a byl by jmenován nový. Patnáctého bych pak mohl jmenovat novou vládu," uvedl Havel. Za její největší úkol označil vstup České republiky do Evropské unie.

Unionisté jednali o účasti ve vládě
Republikový výbor US-DEU jednal o tom, zda do vlády s ČSSD vůbec vstoupí. Po téměř šesti hodinách se nakonec shodl, že ano.

Část unionistů blízkých předsedkyni Haně Marvanové se odmítá podepsat pod rozpočtový výhled ČSSD, která například pro rok 2004 počítá s téměř dvousetmiliardovým schodkem státního rozpočtu.

"Jsou to hrozivá čísla. Horší, než jsme si mysleli. A to tam nejsou započteny náklady, které s sebou přinesou plošné přídavky, svěřenecký fond a další věci, které ČSSD prosadila. Za takové situace v té vládě nemůžeme být," uvedl člen vedení Unie svobody.

"Nechci zhatit sestavení vlády, ale jsou i jiné varianty než do té vlády vstoupit," řekla Marvanová.

Proto také Marvanová na republikovém výboru prosazovala, aby se s navrhovanými schodky nesmířili, do vlády nešli a koalici podrželi jen hlasováním ve sněmovně.

Zbytek výboru ji však přehlasoval, třebaže Marvanová nepřímo hrozila, že by mohla také rezignovat. Argumentoval tím, že si strana tvář stejně nezachová, když sice ve vládě sedět nebude, ale rozpočet nakonec ve sněmovně stejně podpoří.

"Nesnažte se v tom hledat nějakou logiku. Na to jsme si u paní předsedkyně už zvykli," komentoval to jeden z vlivných členů Unie svobody.

Špidla: Vládu sestavím i bez unionistů
Hrozbu, že unie do vlády nevstoupí, si uvědomuje i předseda ČSSD Vladimír Špidla. Po jednání s Václavem Havlem však oznámil, že by to pro něj nebyl vážný problém.

"Existuje několik variant. Jsme schopni bez výraznějších turbulencí sestavit rozumnou vládu v rozumném čase," odpověděl Špidla na dotaz, zda by byl schopen sestavit vládu i bez US.

Marvanová: Program vlády bude do konce týdne  
Předsedkyně US-DEU Hana Marvanová předpokládá, že se program vlády podaří sestavit do konce týdne. Na příští pondělí proto plánuje další jednání zhruba třicetičlenného republikového výboru.

"Výbor nás pověřil, abychom při účasti ve vládě prosazovali obsazení resortů, které korespondují s programovými zásadami Unie svobody," řekla Marvanová.

Usnesení obsahuje i jména unionistů, které by strana ráda viděla v ministerských křeslech. Podle Karla Kühnla je na seznamu on, Marvanová, Ivan Pilip, Robert Kolář, Vladimír Mlynář, František Pelc, Pavel Pešek, Pavel Němec, Petr Mareš a Ivan Vyskočil.

Vláda ČSSD a lidovců není jistá
Špidla v případě, kdyby Unie svobody nechtěla jít do vlády, uvažuje o sestavení vlády ČSSD a lidovců. "Dával bych přednost vládě tří stran, než vládě ČSSD a KDU-ČSL," vyjádřil svou představu Havel.

V případě, že by se sociální demokraté spojili s lidovci nebo vytvořili sami jednobarevnou vládu, budou muset hledat podporu v opozičních lavicích. Ve dvousetčlenné sněmovně obsadí sociální demokraté 70 a lidovci 21 křesel.

Poslanec Svatopluk Karásek, který byl na společnou kandidátku Koalice nominován KDU-ČSL, totiž vstoupil do klubu Unie svobody-DEU. Stal se tak desátým poslancem a umožnil, aby unionistický klub vůbec vznikl.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal ale řekl, že pro lidovce v tuto chvíli neexistuje cesta do vlády bez Unie svobody-DEU. Podle Kasala hodlají obě strany vést dál vyjednávání společně jako Koalice.

Sešli se už před týdnem
Prezident se šéfem sociálních demokratů, kteří vyhráli letošní volby, hovořil na téma sestavení vlády už před týdnem. Tehdy si Havel dosavadní průběh jednání pochvaloval. Na poslední schůzce se Špidlou se také dohodli na tom, že pokud se nevyskytnou žádné komplikace, sejdou se opět za týden. Informace z první schůzky ZDE.

Jednání pokračují ve středu
Zástupci Koalice a ČSSD se v pondělí po čtyřech hodinách jednání opět nedohodli. Spolu musí vyřešit ještě tři sporné body. Ty se týkají schodku státního rozpočtu, majetkových přiznání a plošných přídavků na děti.

Vyjednávači se sejdou ve středu. Hlavním problémem zůstává rozdílný názor na to, kdy má Česká republika sladit svou rozpočtovou politiku s maastrichtskými kritérii. Koalice si myslí, že to má být už v roce 2006. Dalším problémem je zrušení lustračního zákona, který chtějí prosadit komunisté.

Ani po úterním jednání nechtěli unionisté mluvit o tom, nakolik jsou ochotni ustoupit sociálním demokratům v otázce tempa snižování deficitu veřejných financí. O tom se podle Marvanové debatovalo nejdéle. "Je třeba zadlužení České republiky řešit mnohem rychleji, než jak je to navrženo v tom programovém dokumentu," řekla o návrhu prohlášení ČSSD.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...Najdete na iDNES.cz