Unie oddaluje přijetí nových zemí, Česká republika protestuje

- Česká republika ostře odmítla postoj Evropské unie, která chce oddálit přijetí nových zemí. Unie hodlá umožnit ratifikaci dohod o přistoupení nových států až poté, co se na rozšíření sama připraví schválením vnitřních reforem ve všech členských zemích.
"Pro tuto posloupnost není žádný právní ani věcný důvod, žádný přesvědčivý argument," ohradil se státní tajemník pro evropské záležitosti Pavel Telička.

Dodržení zmíněného postupu znamená posunutí data přistoupení republiky do unie. Čeští politici doposud zmiňovali jako možný termín vstupu už rok 2003.

Na vnitřní reformě se unie zatím ani nedohodla. Mělo by k tomu dojít letos. Potom začne v patnácti členských zemích proces jejího schvalování, což bude podle pozorovatelů trvat aspoň do roku 2002.

Podmíněnost nebo posloupnost jednotlivých kroků procesu reformy EU a procesu rozšiřování podle Teličky nestanovují ani závěry prosincového jednání Evropské rady v Helsinkách.

Naopak právě o tyto závěry se opíral komisař pro rozšíření Evropské unie Günter
Verheugen když včera řekl, že ratifikace dohod o přistoupení nových států a ratifikace vnitřních reforem unie nemůžou běžet současně.

"Interpetace těch závěrů je jasná", řekl Verheugen.

Telička zdůraznil, že v poslední době vedl konzultace s mnoha partnery z členských států unie, přičemž žádný z nich možnost souběžné ratifikace nezpochybnil.

Pro nové země chceme zvláštní režim
Unie chce navíc přijímat nové členy s dočasnými omezeními a jejich přijetí hodlá rozložit do dvou až tří vln. Chce tak čelit obavám svých občanů z dopadů rozšíření. Znamená to, že nové členské země zpočátku nebudou plnoprávnými členy unie.

"Počítáme s tlakem na pracovní trh i s rostoucí konkurencí, která přinese potíže pro střední a malé podniky, služby a řemeslo. Na tyto problémy je třeba najít odpověď. Je to možné řešit integrovaným systémem přechodných období pro volný pohyb," řekl včera komisař pro rozšíření Günter Verheugen.

Právo volného pohybu dává občanovi unie právo získat práci kdekoli v EU. Jeho omezení lze podle komisaře vynahradit tím, že se stanoví kvóty na počet pracovníků, kteří nebudou mít s prací v unii žádné problémy.

Snahu unie omezit platnost svých práv pro nové členy se zatím podařilo zvrátit v jediném bodě - když komisař pro zemědělství Franz Fischler pod polským tlakem připustil, že v zemědělství budou "přímé platby v jisté míře nutné i pro vstupní země".

Dosud to unie odmítala. Verheugen však varoval před očekáváním, že zemědělci z Východu dostanou po vstupu od EU tytéž příspěvky jako nynější členové. Omezení příspěvků bylo podle Verheugena "základním bodem kompromisu loni v Berlíně". Bez něj by se "celá stavba zhroutila".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video