Unie objevila nový problém v dekretech

  • 34
Evropská komise objevila v Benešových dekretech sporné body. Oficiálně o nich odmítá mluvit, chce počkat až po českých volbách, kdy o nich hodlá s příští vládou debatovat. Podle několika dobře informovaných zdrojů se pochybnosti týkají konkrétně dekretu číslo 16 o trestání za kolaboraci s nacisty.

"Některé pochybnosti ještě přetrvávají," připustil pro ČTK vrchní vyjednavač Evropské komise s kandidátskými zeměmi Eneko Landaburu. "Jsou však omezené a okrajové.

V každém případě vyžadují podrobnou analýzu." Dekret číslo 16 zakázal nacistickým funkcionářům a kolaborantům například vydávat periodika, působit v médiích, přednášet či vykonávat jiná svobodná povolání. To by ovšem mohlo podle některých právních výkladů vytvářet situaci nerovného přístupu na trhu práce. Evropská komise ještě není s analýzou u konce, a tak dosud není možné říct, jakou roli zákaz z dekretu 16 může hrát dnes.

Kolik lidí, na něž dopadl dekret číslo 16, dodnes žije, není jasné. Mohl by mezi ně patřit bývalý funkcionář SS Siegfried Zoglmann, který měl v úřadu říšského protektora Reinharda Heydricha na starosti ideologii mládeže. Dnes působí v sudetoněmeckém landsmanšaftu.

"Dekret 16 hovoří o potrestání konkrétních funkcionářů, českých zrádců a pomahačů, nikoli všech sudetských Němců. Dekrety se tak vypořádaly i s kolaborací a doufám, že to tak bude evropská komise také posuzovat," uvedl Jan Sechter z ministerstva zahraničí v Praze.

Evropská komise se však odmítá k výsledkům prověrky dekretů prezidenta Beneše prozatím vyjadřovat. "Analýza pokračuje a zatím nebudeme o dosavadních výsledcích informovat," uvedl velvyslanec komise Ramiro Cibrian.

A odkázal na nedávné společné prohlášení komisaře pro rozšíření EU Güntera Verheugena a premiéra Miloše Zemana, podle kterého dekrety patří minulosti a v současné době nemají žádné právní účinky.

Profesor Aleš Gerloch z Právnické fakulty Univerzity Karlovy však připustil, že ustanovení dekretu číslo 16 může být považováno za sporné. "Připouštím, že takové ustanovení není úplně nesporné. Muselo by se dnes posuzovat, zda je v souladu s Listinou základních práv a svobod," řekl Gerloch.

Pokud by tedy teoreticky vznikl právní spor a někomu by byla zakázána publikační činnost s odvoláním na Benešův dekret, zřejmě by věc podle Gerlocha přes obecní soudy dospěla až k Ústavnímu soudu. Ten se totiž konkrétně tímto dekretem dosud nezabýval, a tudíž by mohl jeho ústavnost posoudit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video