Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Unie dala tresty za předražené pivo

  0:01aktualizováno  0:01
Belgičtí výrobci zlatavého moku zaplatí vysoké pokuty za předražené pivo, jehož cenu udržovali pomocí tajných dohod. O nic lépe nedopadnou ani výrobci kyseliny citronové: za podobné hříchy zaplatí do rozpočtu EU ještě více. Největší belgický výrobce piva a světová "dvojka" Interbrew zaplatí unii 46,5 milionu eur. V letech 1993-1998 si totiž rozdělil belgický trh s Alken Maes, dceřinnou společností firmy Danone, jejíž vedení se přímo podílelo na této akci.

Je to první výsledek zásahu proti výrobcům piva v celé EU. "Jedním z výjimečných rysů tohoto případu je osobní zapojení nejvyšších představitelů firem Interbrew, Alken Maes a Danone. To je velmi vážná věc," komentoval včera tento případ Mario Monti, který je v Evropské komisi odpovědný za ochranu volné soutěže.

Komisař "bere velmi vážně recidivu u Danone": za stejné jednání trestala komise tuto společnost již dvakrát. I proto zaplatí Danone skoro stejnou pokutu jako Interbrew, tedy 44,6 milionu eur.

Výrobci kyseliny citronové zaplatí celkem 135,2 milionu eur za účast na tajných kartelech, s jejichž pomocí udržovali nadměrně vysoké ceny této důležité přísady do potravin, nápojů a čisticích prostředků.

"Chování těchto firem ukazuje pohrdání jejich zákazníky. Fakt, že některé z nich byly nedávno postiženy za podobné jednání, ukazuje, jak jsou nebo aspoň byly tyto praktiky rozšířené," uvedl Monti.

Mezi pěti postiženými je také švýcarský koncern Roche, který dostal před dvěma týdny pokutu ve výši 462 milionů eur za předražování vitaminů. Za kyselinu citronovou zaplatí další pokutu ve výši 63,5 milionu eur.

Účastníci nedovolených kartelů se v obou případech snažili co nejvíce utajit své jednání. Pivní kartel se u Interbrew skrýval pod označeními "Universita Lille" a "projekt Zelený" a součástí kartelu byl obchodní "pakt o neútočení" s Danone.

Ta si ale v roce 1994 vymohla rozšíření podílu na belgickém trhu pod hrozbou, že udeří proti belgickému pivu na francouzském trhu. Tajemství výrobců kyseliny citronové drželi ve svých rukou "mistři" a "šerpové": ti první byli kapitáni svých firem a schvalovali "politické věci", například úder na čínské dovozce nabízející týž výrobek za nižší ceny.

"Šerpové" měli na starosti běžný provoz kartelu. Za porušování zásad volné soutěže a poškozování spotřebitelů může EU uložit pokuty ve výši až deseti procent ročního obratu viníka. Ten se může proti rozhodnutí do tří měsíců odvolat a pak rozhoduje soud.

Autoři:


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...Najdete na iDNES.cz