Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Unie bude řešit blokády ve středu

  14:16aktualizováno  14:16
Ministr zahraničí Jan Kavan oznámil, že stížnost České republiky na blokádu česko-rakouských hranic bude projednávat v bruselském sídle Evropské komise ve středu s komisařem pro otázky rozšíření Günterem Verheugenem. To, že rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín v neděli večer více než týdenní blokádu přerušili, na opodstatněnosti české stížnosti podle Kavana nic nemění.
Co si myslíte o blokádách
hranic a o Temelínu?
Diskutujte ZDE.

"Budeme nadále pokračovat v jednání s bruselskou Evropskou komisí, kterou jsme požádali koncem minulého týdne o konzultace," řekl k tomu Kavan. Přerušení blokád vítá, zároveň však doufá, že odpůrci elektrárny už v protestech pokračovat nebudou.

Rakušané přerušili blokádu
Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín přerušili více než týdenní blokádu hraničního přechodu Dolní Dvořiště v neděli večer. Před dvacátou hodinou uvolnili zátarasy i na zbývajících neprůjezdných jihočeských přechodech Přední Výtoň a Studánky. Obnovení provozu předcházely rozsáhlé diskuse mezi samotnými aktivisty, kteří se na uvolnění silnice nemohli shodnout. Nakonec převážil názor, že je lepší blokády alespoň na jeden týden přerušit, aby vlády obou zemí mohly jednat.

Všechny česko-rakouské přechody jsou volné, odbavování osobních i nákladních vozů probíhá normálně.

"Apelujeme na českou a rakouskou vládu, aby zahájily konstruktivní dialog o okamžitém ukončení štěpné reakce v Temelíně," píše se v prohlášení aktivistů. Protestujících Rakušanů bylo v neděli před ukončením protestu zhruba 1500.

Protesty proti Temelínu budou podle prohlášení pokračovat tak dlouho, dokud nebude zastaven jeho provoz. Rakouští odpůrci elektrárny žádají posouzení jejího vlivu na životní prostředí, zodpovězení otevřených otázek a půlroční přestávku v provozu na rozmyšlenou.

Zeman: Vydírat se nenechám
Premiér Miloš Zeman v neděli v televizi Nova zopakoval, že pod hrozbou blokád s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem o jaderné elektrárně Temelín jednat nehodlá. "V případě nutnosti budou protesty pokračovat dalšími blokádami a jinými účinnými prostředky a opatřeními," řekl totiž v neděli mluvčí Hornorakouské platformy proti jadernému nebezpečí Josef Pühringer.

"Nikdy v životě jsem se nikým a ničím nenechal vydírat a nenechám se vydírat ani blokádami," zdůraznil premiér v diskusním pořadu televize Nova.

Premiér připomněl, že projevil dobrou vůli se s kancléřem setkat koncem října, ale nikoli pod nátlakem.  "Včera jsem viděl v televizi ty protesty. Tři školní děti a jeden traktor na jednom hraničním přechodu," zlehčil akce rakouských aktivistů Zeman.

Současně označil za velmi znechucující, když se školáci zneužívají k demonstracím a dokonce k blokádám hranic.

Pühringer: Pokud Praha nevyjádří ochotu, blokády budou pokračovat
Josef Pühringer z Hornorakouské platformy ale sdělil,  že pokud během pondělí či úterý Praha jasně nevyjádří ochotu řešit problém Temelína, budou blokády pokračovat i v příštím týdnu.

Na přechodech do jižních Čech rakouští demonstranti podle agentury APA opět použili mimo jiné zemědělskou techniku. Na přechodu Vratěnín-Drosendorf, který byl v sobotu jediným postiženým úsekem na jihomoravské části česko-rakouské hranice, se o protestní akci postaraly tři odpůrkyně Temelína.

"Odbavování vozidel v rakouském celním pásmu bránily tři protestující ženy, které příjezd na přechod zablokovaly dvěma osobními vozy," řekl dozorčí služby na vratěnínském přechodu Josef Bulík.

Čeští autodopravci podávají v souvislosti s blokádami trestní oznámení, čtěte ZDE.
Pojďme zablokovat Schüssela - glosu iDNES si přečtěte ZDE.

EU slíbila Schüsellovi, že se na "to" podívá
Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel nastolil problém Temelína na summitu EU ve francouzském Biarritzu. "Včera se to nehodilo," řekl Schüssel a poukázal na blízkovýchodní drama, na něž se v pátek soustředila pozornost hlav států EU.

Po svém vystoupení byl ujištěn, že předsednická země Francie i EU se budou jeho podnětem zabývat. "Řekli, že se na to popdívají," řekl zdroj blízký jednání, hlásí reportér MF Dnes Michal Mocek z Biarritzu.

Rakouský ministr hospodářství: Vaši elektřinu už nechceme!
Původně měly blokády skončit v pátek o půlnoci. V reakci na spuštění Temelína oznámil v pátek večer rakouský ministr hospodářství Martin Bartenstein, že Rakousko přestává dovážet českou energii. Český ministr Jan Kavan toto rozhodnutí zatím odmítl komentovat.

Česko požádalo o pomoc Evropskou komisi
Kavan očekává, že konzultace mezi ČR a Evropskou komisí, na kterou se vláda v pátek obrátila se žádostí o pomoc při řešení hraničních blokád, povedou ke snížení a odstranění současného napětí mezi oběma státy a k obnovení normálního dialogu  mezi ČR a Rakouskem.

Na Dolním Dvořišti se v pátek sešlo až šest tisíc aktivistů
Na dosud největší protitemelínské demonstraci, která začala v pátek v 15 hodin na rakouské straně hraničního přechodu Dolní Dvořiště, se sešlo na šest tisíc lidí.

Na jevišti v prostoru celnice se střídali řečníci - místní politici i poslanci. Velký úspěch slavil se svým projevem hornorakouský hejtman Josef Pühringer, který řekl, že bez Temelína Rakušané hranice s Českou republikou nepotřebují, ale dokud bude Temelín, budou blokády.

Po sedmnácté hodině se podle zpravodaje MF DNES začala většina demonstrantů rozcházet.

Blokády přijel podpořit i Jörg Haider
Na přechod přijel za bouřlivého potlesku předák rakouských Svobodných Jörg Haider. Z traktoru pronesl projev, v němž se osobně za blokády postavil. Poslouchalo ho asi tisíc lidí.

Rakouští odpůrci Temelína uspořádali v pátek dosud největší protestní akci na hranicích. Dopoledne už zatarasili všechny jihočeské přechody. Odpoledne pak aktivisté obsadili i pět ze sedmi přechodů s Rakouskem na Moravě.

Solidaritu s rakouskými odpůrci spuštění jaderné elektrárny Temelín přijel na rakousko-český hraniční přechod Wullowitz-Dolní Dvořiště vyjádřit korutanský hejtman a bývalý předseda Strany svobodných Jörg Haider (13. října).

Solidaritu s rakouskými odpůrci spuštění jaderné elektrárny Temelín přijel na rakousko-český hraniční přechod Wullowitz-Dolní Dvořiště vyjádřit korutanský hejtman a bývalý předseda Strany svobodných Jörg Haider (13. října).

Solidaritu s rakouskými odpůrci spuštění jaderné elektrárny Temelín přijel na rakousko-český hraniční přechod Wullowitz/Dolní Dvořiště vyjádřit korutanský hejtman a bývalý předseda Strany svobodných Jörg Haider (13. října 2000).

Páteční dopoledne odpůrců Temelína na Dolním Dvořišti, 13. října 2000

Zhruba tisíc odpůrců Temelína blokuje hraniční přechod Dolní Dvořiště, 13. října 2000

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...Najdete na iDNES.cz