Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Unie brání trh práce před Východem

  19:37aktualizováno  19:37
B r u s e l, P r a h a - Evropa má strach, že nové členské země zaplaví trh práce vyspělejších zemí levnou pracovní silou. Evropská komise proto vypracovala studii, která navrhuje způsob, jak se s tím vypořádat. Svou studii Volný pohyb pracujících v kontextu rozšíření vydává Brusel za dokument, který má pouze vyvolat diskusi uvnitř unie. Jde ale o víc než jen o diskusi. Unie se musí rozhodnout, kdy Češi i další získají právo na zaměstnání kdekoli v unii.

Dokument mezi pěti možnostmi, jak upravit české či maďarské putování za prací, uvádí i nejtvrdší řešení. Dává však jasně přednost krokům, jež pro nové členy vytvoří co nejmíň překážek.

Unijní experti zmiňují možnost zavést jednotný a letitý zákaz hledání práce v unii pro nové členy nebo stanovit pevný počet lidí ze středovýchodní Evropy, kteří smějí jít pracovat na Západ. Ihned však uvádějí řadu důvodů proti použití těchto opatření. Jedním z nich je ohrožení samého „srdce“ unie, jednoty jejího vnitřního trhu.

Tak se bruselští úředníci snaží zaměřit diskusi na dvě jiné možnosti. Tou první je stanovení určitých omezení na určitou dobu či pro určitou oblast a profesi, přičemž členské země mohou rozhodnout, zda tato omezení skutečně zavedou nebo ne.

Druhou možností je odbourání všech omezení pro hledání práce na Západě už od začátku s tím, že načas platí „ochranná klauzule“: Pokud by domácí nabídka práce v některé profesi byla příliš velká anebo kdyby z některé země přicházelo příliš mnoho lidí, mohli by se na ni třeba Němci odvolat a zavést dočasný zákaz zaměstnávání cizinců z té či oné východní země.

Podle zdroje EU „jde nyní o to, vyzkoušet členské státy“, jak budou reagovat. Nikdo si nedělá iluze, že by lidé v dnešní unii přijali otevření hranic ihned po českém či maďarském vstupu. Jak ale uvedl český vyjednavač Pavel Telička: „Vysoký počet států nemá definitivně ujasněnou pozici a setkáváme se s různými názory na věc. Jsou země, které nevidí důvod pro přechodné období, není to jejich národní zájem. Je relativně početná kategorie zemí, které říkají: nechť se (dočasná omezení) omezí na pohraniční oblasti, na sousedící státy, na určité profese“.

Ale vlivné Německo už veřejně ohlásilo, že chce na sedm let zamezit volnému cestování za prací u všech nových členů. K témuž se kloní i Rakousko.

Brusel nyní potřebuje zjistit, který názor převažuje: zda budou státy trvat aspoň na nějaké formě dočasných omezení pro volný pohyb za prací anebo zda dají novým členům tuto svobodu od počátku a spokojí se jen s ochrannou klauzulí. Jak připustil Telička, „když členské státy jednají mezi sebou, pak platí, že pokud dostanou nyní podporu v jedné otázce, tak nabídnu příště svoji podporu v jiné otázce“. To může ovlivnit i jejich postoj k omezením pro české i jiné pracovníky.

Omezení pro volný pohyb za prací platila už v době vstupu chudého Portugalska před patnácti lety: ale počet Portugalců, kteří šli po vstupu do EU hledat práci mimo domov, nikdy nepřesáhl hranici 6000. Po vstupu zemí střední Evropy se počítá až s desetkrát větším přílivem. Očekávaných 70 000 zájemců o práci má přijít zejména z Polska. Kdyby bylo zároveň přijato i Rumunsko a Bulharsko, musela by unie (a zejména Němci) počítat se 120 000 novými pracovníky ročně.

Brusel zatím navrhl mechanismy, jež mají zahnat noční můru mnoha lidí v unii: obavu, že dojde k zaplavení pracovních trhů lidmi z Východu. Komise se však zatím vyhnula jakýmkoli konkrétním datům a číslům. „Členské státy to nemají rády,“ uvedl zdroj EU. Podle mluvčího Filoriho chce však komise už počátkem dubna předložit návrh jednací pozice EU. Tam už se nebude moci vyhnout návrhům přechodných období či kvót, pokud na nich budou členské státy trvat.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Tisíce zraněných a stovky mrtvých dětí. V USA řeší nebezpečné žaluzie

Ilustrační snímek

Nová studie amerických lékařů varuje před nebezpečím, které mohou pro malé děti skrývat obyčejné žaluzie. Od roku 1990...

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...Najdete na iDNES.cz