Uprchlíci v Idomeni na řecko-makedonské hranici si krátí dlouhý čas (27. března...

Uprchlíci v Idomeni na řecko-makedonské hranici si krátí dlouhý čas (27. března 2016) | foto: AP

UNICEF: ČR a uprchlíci? V roce 1968 jsme vás podpořili, měli byste vracet

  • 1527
Dětský fond OSN nechápe, proč se střední Evropa staví odmítavě k přijímání běženců. Dějiny Česka a dalších zemí Visegrádu podle něj ukazují, že v otázce migrace mají zbytku světa co vracet. Ředitel programu UNICEF připomněl hlavně rok 1968, po němž se Češi mohli spolehnout na podporu Západu.

Rozčarování nad přístupem Středoevropanů k migrační krizi v úterý vyjádřil Cornelius Williams, ředitel programu UNICEF na ochranu dětí. Evropa by podle něj měla být solidární. „My to moc nechápeme. Jsme z toho trochu zmatení, protože dějiny těchto zemí ukazují, že by teď měly něco vracet,“ prohlásil Williams na konferenci v Berlíně.

Cornelius Williams

UNICEF v úterý zveřejnil zprávu, podle které v oblastech zmítaných ozbrojenými konflikty vyrůstá asi 250 milionů dětí. Právě tu přijel Williams do Berlína představit. O Česku se rozhovořil kvůli dotazu zpravodaje ČTK, jak vnímá odmítavý postoj Česka, Slovenska, Polska a Maďarska k rozdělování běženců na základě kvót.

Williams by podle svých slov očekával, že země, kterým se v minulosti dostalo zahraniční pomoci, budou nyní ochotny také pomáhat. Zmínil přitom pomoc ze strany Evropské unie, ale i podporu světové veřejnosti pro Československo během takzvaného pražského jara v roce 1968.

„Byl jsem studentský aktivista a pamatuji si podporu pro Čechy při jejich povstání,“ řekl rodák z africké Sierry Leone Williams. Přerozdělování uprchlíků by podle něj mohlo být jednou z dobrých cest, jak jim pomoci. Jako příklad země, která pro běžence dělá mnoho, uvedl Německo. To loni přijalo 1,1 milionu migrantů a povinné kvóty na jejich přerozdělení v EU hlasitě prosazuje.

I vy jste byli uprchlíci, připomíná Čechům kampaň OSN

Kritikou na adresu Česka už loni v listopadu nešetřil vysoký komisař OSN pro uprchlíky Zajd Raad Husajn. Opřel se do „islamofobních a xenofobních projevů“ prezidenta Miloše Zemana i systematického porušování práv migrantů - například jejich zavírání do detence (psali jsme zde).

Husajn v říjnu kritizoval i to, že české úřady běžencům zabavují cennosti a hradí z nich náklady na ubytování. Velmi podobnou praxi přitom o několik měsíců později zavedlo i Dánsko - země, která v otázce přístupu k přistěhovalcům dlouhodobě patřila k nejvstřícnějším v Evropě (více čtěte zde).

OSN se přístup Čechů k migrační krizi dlouhodobě snaží měnit. Pod její záštitou vyšel například komiks o afghánském běženci Hamídovi, který se vydal na cestu do Švédska (psali jsme o něm zde). Příběh měl putovat do škol a vyšla k němu i příručka pro učitele. Ministryně školství Kateřina Valachová se od něj však distancovala, prezident ho označil za „idiotský a nebezpečný“.

Na konci února spustil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky také kampaň, která Čechům připomíná odchody do emigrace v době totalitního režimu před rokem 1989. Chtěl upozornit, že když se lidé snaží zachránit své životy a své blízké, nemají na vybranou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue