Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

UNICEF: ČR a uprchlíci? V roce 1968 jsme vás podpořili, měli byste vracet

  13:26aktualizováno  13:26
Dětský fond OSN nechápe, proč se střední Evropa staví odmítavě k přijímání běženců. Dějiny Česka a dalších zemí Visegrádu podle něj ukazují, že v otázce migrace mají zbytku světa co vracet. Ředitel programu UNICEF připomněl hlavně rok 1968, po němž se Češi mohli spolehnout na podporu Západu.

Uprchlíci v Idomeni na řecko-makedonské hranici si krátí dlouhý čas (27. března 2016) | foto: AP

Rozčarování nad přístupem Středoevropanů k migrační krizi v úterý vyjádřil Cornelius Williams, ředitel programu UNICEF na ochranu dětí. Evropa by podle něj měla být solidární. „My to moc nechápeme. Jsme z toho trochu zmatení, protože dějiny těchto zemí ukazují, že by teď měly něco vracet,“ prohlásil Williams na konferenci v Berlíně.

Cornelius Williams

Cornelius Williams

UNICEF v úterý zveřejnil zprávu, podle které v oblastech zmítaných ozbrojenými konflikty vyrůstá asi 250 milionů dětí. Právě tu přijel Williams do Berlína představit. O Česku se rozhovořil kvůli dotazu zpravodaje ČTK, jak vnímá odmítavý postoj Česka, Slovenska, Polska a Maďarska k rozdělování běženců na základě kvót.

Williams by podle svých slov očekával, že země, kterým se v minulosti dostalo zahraniční pomoci, budou nyní ochotny také pomáhat. Zmínil přitom pomoc ze strany Evropské unie, ale i podporu světové veřejnosti pro Československo během takzvaného pražského jara v roce 1968.

„Byl jsem studentský aktivista a pamatuji si podporu pro Čechy při jejich povstání,“ řekl rodák z africké Sierry Leone Williams. Přerozdělování uprchlíků by podle něj mohlo být jednou z dobrých cest, jak jim pomoci. Jako příklad země, která pro běžence dělá mnoho, uvedl Německo. To loni přijalo 1,1 milionu migrantů a povinné kvóty na jejich přerozdělení v EU hlasitě prosazuje.

I vy jste byli uprchlíci, připomíná Čechům kampaň OSN

Kritikou na adresu Česka už loni v listopadu nešetřil vysoký komisař OSN pro uprchlíky Zajd Raad Husajn. Opřel se do „islamofobních a xenofobních projevů“ prezidenta Miloše Zemana i systematického porušování práv migrantů - například jejich zavírání do detence (psali jsme zde).

Fotogalerie

Husajn v říjnu kritizoval i to, že české úřady běžencům zabavují cennosti a hradí z nich náklady na ubytování. Velmi podobnou praxi přitom o několik měsíců později zavedlo i Dánsko - země, která v otázce přístupu k přistěhovalcům dlouhodobě patřila k nejvstřícnějším v Evropě (více čtěte zde).

OSN se přístup Čechů k migrační krizi dlouhodobě snaží měnit. Pod její záštitou vyšel například komiks o afghánském běženci Hamídovi, který se vydal na cestu do Švédska (psali jsme o něm zde). Příběh měl putovat do škol a vyšla k němu i příručka pro učitele. Ministryně školství Kateřina Valachová se od něj však distancovala, prezident ho označil za „idiotský a nebezpečný“.

Na konci února spustil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky také kampaň, která Čechům připomíná odchody do emigrace v době totalitního režimu před rokem 1989. Chtěl upozornit, že když se lidé snaží zachránit své životy a své blízké, nemají na vybranou.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Najdete na iDNES.cz