Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Unesli ji a chtěli prodat do nevěstince

  1:00aktualizováno  1:00
Chybělo málo a proti své vůli málem skončila v německém nevěstinci. Ani ne třicetiletou Češku se před měsícem pokusil prodat gang únosců. Žena se už měsíc skrývá. V utajeném pražském bytě organizace La Strada čeká, až policisté její trýznitele dopadnou.

"Manžel mě i děti doma surově týral a bil," vybavuje si matka čtyř dětí začátek svého příběhu, který skončil v kufru osobního auta a pak i znásilněním v hotelovém pokoji.

Stejně strašný osud potká každý rok desítky českých žen. Většina z nich nikdy nepromluví. Ze strachu, že si je únosci najdou.

Drobná černovláska patří k výjimkám. Svůj zážitek (pod podmínkou, že nebude zveřejněno její jméno) svěřila MF DNES. Aby ostatní možné oběti obchodníků s lidmi varovala.

V říjnu manželovi utekla. "Schovávala jsem se u kamarádky, která bydlí v azylovém domě. Právě tam si mě vyhlédli," říká. Už po pár dnech ji oslovila milá mladá žena s dvouletou dcerkou. "Nabídla mi, že pro mě sežene také azylový byt. Hned jsem souhlasila," říká.

Nová přítelkyně jí představila dva muže, kteří prý pomohou. Ubytovali ji v hotelu. "Čtvrtý den mi dali něco do kávy a já usnula. Probudila jsem se v zamčeném kufru auta. Stálo na lesní cestě. U něj jednali moji únosci německy s dalším mužem. Byl to majitel nevěstince v německém pohraničí. Byla jsem omámená, nemohla jsem se bránit.

Vytáhli mě ven a on si mě prohlížel." Německý majitel nevěstince ji nakonec, po důkladném obhlížení, nekoupil. Možná ji zachránila vysoká cena, kterou za ni únosci požadovali, možná to, že už není nejmladší.

"Nevím, proč mě nekoupil. Prostě jen nakonec rezolutně řekl 'nein' a zase mě vztekle naložili do auta. To už mi dovolili sednout si na sedačku, ale zamkli mi dveře a hlídali mě. Zpátky do Čech jsme projeli lesem. Hraničnímu přechodu jsme se vyhnuli," vybavuje si skoro třicetiletá žena, která se před pouhým měsícem a přímo v Česku stala obětí obchodníků s lidmi.

Jeden z únosců ji znásilnil
Únosci se s neúspěšným obchodem v Německu nespokojili. "Jak jsme projížděli už českým pohraničím, zastavovali u penzionů a bordelů a vždycky tam s někým jednali a pak jsme zase jeli dál. Vypadalo to, že se mě pokoušeli udat aspoň Čechům, ale neuspěli," vypráví žena.

"Pak se rozhodli, že mě tedy budou prodávat jednotlivým zákazníkům přímo na silnici sami. Dojeli jsme tedy zpátky do východních Čech k penzionu, kde měli pronajatý apartmán, a tam mě zase zavřeli," říká.

Jakýkoli pokus o kontakt s někým jiným nebo neposlušnost se trestaly surovým bitím. "Jeden z nich se se mnou chtěl vyspat. Když jsem odmítla, zmlátil mě a znásilnil. Pak odjeli a vrátili se s dívkou, kterou sebrali na nádraží v Olomouci. Slíbili jí totéž, co původně mně, také byla v nouzi. A já jí musela tvrdit, že mi opravdu moc pomohli a že jsem s nimi dobrovolně, aby jim snáz uvěřila. Bylo mi hrozně," vzpomíná žena.

Věznění trvalo další čtyři dny. "Pak se mi přece jen podařilo utéci. Namluvila jsem jim totiž, že musím v dětském domově navštívit jako pravidelně své čtyři děti. Jinak že to bude nápadné. Dovolili mi tam zajít, věděli totiž, kde děti jsou, a že mě tedy snadno najdou," vysvětluje.

Zotročených jsou stovky
Ten případ je hodně typický. Do ciziny bývají z Česka násilím zavlékány ženy zhruba do třiceti let, které se ocitnou v nouzi. Právě ony nejčastěji naletí podvodníkům, kteří jim slíbí levné bydlení nebo dobře placenou práci v cizině. "Mnohé naše klientky spojuje i to, že zažily v minulosti týrání - ať už ze strany svých manželů či od rodičů," upřesňuje Petra Kutálková z La Strady.

Opačným směrem - tedy do Česka, které se už dnes stává i cílovou zemí obchodníků s lidmi, putují dívky s podobným osudem pocházející z balkánských zemí, Asie nebo ze států bývalého Sovětského svazu.

Podle odhadů nevládních organizací pracují pro české kuplíře a "pasáky" nedobrovolně stovky žen z Východu. Jenže policisté při pravidelných raziích v nevěstincích jich většinou odhalí jen pár, jako tomu bylo při nedávné razii pod názvem Fantine.

Že obchod s lidmi není v Česku dávno ničím výjimečným, dokazují i další údaje. Jen za loňský rok stíhali policisté za kuplířství (tedy prodávání lidí k sexuálním účelům proti jejich vůli) 103 lidí. A zrovna ve čtvrtek kriminalisté ve východních Čechách, konkrétně v Hradci Králové, pozatýkali šestičlenný organizovaný gang kuplířů.

"Podařilo se nám prokázat, že ve svých nočních podnicích na Náchodsku, Semilsku a Teplicku zneužívali třicet dívek. Některé k prostituci nutili násilím. Odhadujeme, že si prodejem žen mohli vydělat něco přes milion korun," upřesnil jeden z policistů, který na případu pracuje.

Česko má co dohánět
Pokud jde o boj s kuplíři, má Česko co dohánět. Například v Itálii se může každý člověk, který se stal obětí obchodování s lidmi, skrývat a žít na náklady státu šest měsíců.

V Česku se zatím nic podobného nechystá. "Ale určitě bychom se nad něčím podobným měli alespoň zamyslet," slibuje pokus o nápravu lidovecký poslanec Josef Janeček, který se touto problematikou ve sněmovně zabývá.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Na Valašsku dostal kamion na namrzlé cestě smyk, skončil v potoce

V Pozděchově havaroval na namrzlé silnici kamion, částečně sjel do potoka.

Ranní námraza na silnici překvapila řidiče kamionu v obci Pozděchov na Vsetínsku. Dostal smyk, po němž souprava...

Vražda dívky bude za pár týdnů promlčena, policie hledá i anonymní svědky

Místo, kde našel náhodný kolemjdoucí uškrcenou dvacetiletou dívku. Tu zabil...

Poslední tři týdny mají policisté na to, aby vypátrali, kdo před dvaceti lety usmrtil dvacetiletou dívku, která se byla...

Před 29 lety řízl spoluvězně žiletkou do krku. Teď tvrdí, že nechtěl

Několikanásobný recidivista Zdeněk Rangl žádá u plzeňského soudu obnovu...

Mnohonásobnému recidivistovi Zdeňku Ranglovi podle znalců přináší uspokojení a vzrušení vidět cizí krev. V borské...Najdete na iDNES.cz