Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vousy, nářek a arabská modlitba. Ztracený novinář se objevil na videu

  14:42aktualizováno  19:07
Na internetu se objevilo video, které zachycuje zmizelého amerického novináře Austina Tice. Roztřesené záběry ukazují zlomeného muže, jak kdesi v syrských kopcích za dozoru zahalených ozbrojenců odříkává část arabské modlitby. Američtí odborníci spekulují, zda je anonymní video dílem militantních skupin či přímo Asadova režimu.

Jedenatřicetiletý Američan, který psal pro Washington Post a mediální skupinu McClathy, zmizel před šesti týdny. Tehdy byl zřejmě unesen v damašském předměstí Daraya.

Záběry, které se objevily na serveru YouTube, ukazují mladého muže, jak ho se zavázanýma očima vedou neidentifikovatelní ozbrojenci do kamenitého kopce. Tam ho nechají kleknout a odříkat část arabské modlitby. Notně zarostlý muž ji následně doplní několika anglickými nářky "Oh, Jesus".

Ticeho rodiče se k videu vyjádřili s úlevou: "Ačkoli je opravdu těžké vidět našeho syna v takové situaci, jakou video zachycuje, je úlevné vědět, že je nezraněn. Je evidentní, že současná situace v Sýrii je těžká pro každého. Přejeme si, aby Syřané opět poznali mír a stabilitu a náš syn se k nám v pořádku vrátil."

Zahalení muži, kteří zajatého novináře vytahují z auta a vedou na kopec, vypadají jako džihádisté, popisuje britský on-line deník The Telegraph. Roztřesené záběry ale působí dost netypicky, dodává. Militantní islamisté skutečně natáčejí taková videa s unesenými, v těch však většinou mluví do kamery únosci se zakrytým obličejem, kteří si se zadrženými oběťmi v popředí diktují podmínky.

Armáda hodlá ukončit boje v Aleppu

Podle Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) v úterý ráno armáda bombardovala několik lokalit v okolí Damašku a vyslala také posily do Aleppa, o nějž se bojuje několik týdnů. Z damašského předměstí Duma je hlášeno osm mrtvých, z nichž šest jsou vojáci a dva civilisté. Boje vyhánějí z města jeho obyvatele, existují snímky zachycující civilisty na pochodu silnicemi v noci. Vládní deník al-Baas napsal, že několikadenní operace v provincii Damašek se blíží k závěru. Podařilo se při ní prý zabavit množství zbraní a munice včetně kulometů izraelské výroby. V centru Aleppa se v úterý bojuje od časného rána, k tamním vládním jednotkám dorazily posily. Deník al-Watan tvrdí, že i tam je armáda připravena boje co nejrychleji ukončit.

Zdroj: ČTK

Toto video ovšem neukazuje ani jednu, byť zahalenou, tvář a vzbuzuje více otázek než odpovědí, jak poznamenává britský deník. Třičtvrtěminutový roztřesený záběr, který končí stejně nečekaně, jako začíná, navíc neobsahuje žádný úvod ani logo nějaké skupiny.

"Je tady velice mnoho zvláštností," poznamenává zakladatel webu Jihadica Will McCants, který se věnuje studiu militantního islamismu.

Možná jen kamufláž režimu

Britský deník The Times uvažuje, zda není rozebírané video snahou napodobit právě takové záběry a navodit dojem, že je Američan v rukách islamistických teroristů. Odpovídaly by tomu nejen nejasnosti okolo jeho natočení a absence jakékoli indicie vedoucí ke konkrétní skupině. Podezřelý je prý údajně i oděv únosců. Nápadně totiž připomíná oblečení afghánských džihádistů, což v oblasti Blízkého východu působí trochu neobvykle.

Video se objevilo na internetu minulou středu, pozornosti se mu však dostalo až poté, co bylo prolinkováno na jednu pro-asadovskou stránku na Facebooku. Bylo publikováno s komentářem "Západní média pracují proti Sýrii", původ zde byl připsán teroristické al-Káidě či al-Nusře. Obě skupiny si ale vždy taková videa dávaly na své stránky a hrdě se k nim hlásily, uvažuje dál britský deník.

V srpnu se objevila informace, že po reportérovi pátrá i české velvyslanectví, které teď zastupuje i zájmy amerických občanů. Protože z videozáběrů není možné blíže identifikovat únosce ani místo, kde byly snímky pořízeny, pracuje americká vláda s premisou, že za únos nesou zodpovědnost Asadovy síly.

Nepokoje v jordánských táborech

Při pohraničním incidentu, prvním svého druhu, turečtí vojáci zabili jednoho syrského Kurda a dva další zranili. Kurdové, jejichž komunita sice kritizuje Damašek, ale povstalecké armádě nedůvěřuje, byli na hlídce na hranici syrské provincie Hasaká.

Jordánská pořádková policie musela v noci na úterý zasahovat v uprchlickém táboře Zaatari, kde asi 500 Syřanů protestovalo proti životním podmínkám. Syřané zapálili stany, demolovali sanitky a založili také požár v místní nemocnici. Nedávno se táborem prohnala písečná bouře a mnoho stanů odnesla, hlásí ČTK.

Policisté dav rozehnali slzným plynem. Podle jordánských úřadů nepokoje vyvolávají zřejmě lidé loajální s Asadem, kterým se podařilo vmísit se mezi uprchlíky. Potyčky s policií v táboře nejsou výjimkou; v srpnu byli při jedné z nich zraněni dva policisté. Ammán uvádí, že v Jordánsku je nyní 200 000 Syřanů, z nichž 85 000 je registrováno při OSN. V Zaatari je asi 35 000 uprchlíků.




Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...



Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...



Další z rubriky

Hamburk prodává na eBay domky pro uprchlíky, už pro ně nemá využití

Hamburk prodává domky, které byly postaveny pro uprchlíky. (16. srpna 2018)

Německé město Hamburk nabízí k odkoupení nevyužité domky pro migranty, které postavilo v roce 2015. Na internetovém...

V Janově proběhl státní pohřeb lidí, kteří zahynuli pod zhrouceným mostem

Státní pohřeb obětí spadlého mostu v Janově (18. srpna 2018)

Janovští pohřbili osmnácti lidí, kteří byli mezi 42 oběťmi úterního pádu Morandiho mostu. Obřadu se zúčastnil italský...

Na janovském mostě byla trhlina už před pádem, ukázalo video

Na janovském mostě byla trhlina už před pádem, ukázalo video

Italský deník Genova Quotidiano zveřejnil video, které natočil jeden z řidičů jen dva dny před tragickým pádem...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...



Najdete na iDNES.cz