Pětice Čechů unesených v Libanonu v červenci 2015. | foto: koláž iDNES.cz

Češi unesení v Libanonu se boudou soudit o odškodné

  • 70
Češi unesení v Libanonu se poté, co stát zamítl jejich žádost o odškodné 40 milionů korun, chtějí soudit. Na svém webu to uvedl Český rozhlas, kterému to řekl jeden z unesených, advokát Jan Švarc. Odškodnění chtěli čtyři z pěti Čechů unesených v létě 2015. Tvrdili, že únosu mohly zabránit tajné služby.

Švarc nechtěl komentovat, kolik peněz přesně budou unesení u soudu požadovat, uvedl web Českého rozhlasu. Jejich žádostí o odškodnění se dříve odmítlo zabývat ministerstvo financí a zamítla ji ministerstva vnitra, zahraničí a spravedlnosti. Například vnitro uvedlo, že odpovědnost by měli převzít organizátoři cesty, a nikoliv stát (více o rozhodnutí čtěte zde).

Pohřešovaní Češi v Libanonu

Švarc, překladatel Adam Homsi a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň v dřívějších žádostech o odškodnění tvrdili, že stát při řešení únosu selhal. Kdyby podle nich tajné služby lépe spolupracovaly, nemusel se incident stát. K žádosti o odškodnění se z unesených nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík.

Civilní rozvědka podle unesených měla informaci, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání Česko požádaly Spojené státy. Švarc byl Fajádovým advokátem.

V den návratu pětice Čechů do vlasti byl z české vazby propuštěn Fajád, kterého USA podezřívaly z napojení na teroristickou organizaci. Ministr obrany Martin Stropnický krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česká republika nevydala Fajáda do Spojených států.

Rozhovor s advokát Švarcem po návratu do Česka:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video