Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Unesení Francouzi jsou patrně v bezpečí

  14:42aktualizováno  14:42
Únos francouzských novinářů v Iráku možná spěje ke zdárnému konci. Podle agentury AFP jsou zajatci mimo nebezpečí a propuštění je otázkou času. Odvolává na Výbor muslimských ulemů, zástupce iráckých sunnitů. Kvůli únosu byla zrušena návštěva iráckého prezidenta ve Francii.

ÚNOSY V IRÁKU

"Jsou mimo nebezpečí a jejich osvobození je jenom otázkou času," řekl AFP předseda výboru šajch Abdas Salám Kubajsí. Žádné podrobnosti nesdělil.

Iráčtí radikálové ze skupiny Islámská armáda zajali Christiana Chesnota z radia RFI a George Malbrunota z listu Le Figaro 20. srpna.

Ředitel listu Le Figaro Jean de Belot ve čtvrtek uvedl, že zajatí novináři byli předáni jiné irácké skupině, která je nakloněna jejich propuštění. "Ale musíme být stále opatrní," dodal.

Podobně se vyslovil i francouzský ministr kultury Renaud Donnedieu de Vabres.

Předseda vlády Jean-Pierre Raffarin ale varoval, že i když tyto informace "jdou dobrým směrem, stále jsou nejisté".

Už ve čtvrtek v podvečer francouzský ministr zahraničí Michel Barnier a francouzský velvyslanec v Iráku potvrdili předchozí informace z řad delegace francouzských muslimů jednajících v Bagdádu, že oba muži jsou živí a zdraví a že je s nimi dobře zacházeno.

Novináře unesla skupina, která si říká Islámská armáda. Jejich propuštění podmiňovala odvoláním francouzského zákona zakazujícího ve státních školách okázalé náboženské symboly, mimo jiné i muslimské šátky. Zákon začal platit se začátkem školního roku. Školy kvůli němu nezaznamenaly žádné incidenty.

Prezidentská návštěva se odkládá
Kvůli únosu byla odložena návštěva iráckého prezidenta Ghazího Adžila Javara ve Francii, která měla začít v neděli. S odvoláním na arabský diplomatický zdroj to oznámila agentura AFP.

Odklad návštěvy věštil už list Le Figaro, podle něhož únos vytvořil ve vztazích mezi Bagdádem a Paříží "turbulence".

List uvedl, že ze všech klíčů, jichž Francie použila k osvobození dvou unesených novinářů, fungovaly nejhůř ty, které otevírají oficiální paláce v Bagdádu. Francouzský ministr zahraničí Michel Barnier, který od neděle jedná na Blízkém východě, do Iráku nejel.

To, že se "proamerické úřady v Bagdádu" drží stranou úsilí o osvobození novinářů, svědčí o jejich nedůvěře k Paříži. Na druhé straně se francouzští diplomaté chtěli vyhnout krokům, které by mohly být kontraproduktivní. "Chlad je vzájemný," napsal list.

Francie se podle televize LCI neobrátila ani na americké síly v Iráku, proto, že v oblasti únosu (mezi Bagdádem a Nadžafem) jsou bezmocné, ale znovu i z obavy, že by to mohlo spíš uškodit než prospět.

Francie byla proti válce
Francie byla od začátku, i v rámci OSN, proti vojenskému zásahu v Iráku, protože se obávala, že to zvýší teroristická rizika. Schválila ale červnovou rezoluci Rady bezpečnosti, kterou navrhly USA a Velká Británie o harmonogramu předávání suverenity v Iráku Iráčanům.

Po vytvoření prozatímní irácké vlády v čele s Alávím Francie znovu vyslala do Bagdádu velvyslance.

Návštěvu iráckého prezidenta v Paříži oznámil Chirac před týdnem. Řekl, že Francie chce s novými iráckými úřady jednat o všem, co se týká obnovy Iráku. Javar měl být v Paříži do středy.

Podle arabského diplomatického zdroje citovaného agenturou AFP pak měl navštívit Německo, Itálii a Belgii, kde by měl jednat s představiteli Evropské unie.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz