Hana Humpálová (vlevo) a Antonie Chrástecká na videu zveřejněném v říjnu roku...

Hana Humpálová (vlevo) a Antonie Chrástecká na videu zveřejněném v říjnu roku 2013. | foto: koláž iDNES.cz

Unesené Češky mohou být i v Afghánistánu, tvrdí Pákistánci

  • 117
Do případu Češek Hany Humpálové a Antonie Chrástecké, které před dvěma lety unesli ozbrojenci v Pákistánu, se zřejmě zapojí i Afghánistán. Češky by se údajně mohly nacházet právě na afghánském území. Únosci chtějí ženy vyměnit za vězněnou neuroložku Áfiju Siddikíovou, která pracovala pro al-Káidu a nyní je ve vězení v USA.

„Existuje silné podezření, že únosci schovávají tyto dvě ženy v Afghánistánu,“ uvedl ředitel pákistánského Národního úřadu pro krizové situace (NCMC) Saúd Azíz. Předseda pákistánské parlamentní  komise pověřil Azíze vypracováním podrobné zprávy o unesených Češkách, která by měla být hotová za 15 dnů. 

Azíz proto podle The Express Tribune odjede do Balúčistánu, kde bude jednat s místními úřady. „Ministerstva vnitra a zahraničí jsou v této věci v kontaktu s českými diplomaty v Islámábádu,“ sdělil Azíz komisi.

Pákistánské úřady zřejmě požádají o pomoc Kábul kvůli videu, ve kterém únosci navrhují výměnu zadržovaných Češek za vězněnou neuroložku, informoval pákistánský server Dawn.  Z videa je podle pákistánské strany patrné, že mohlo být natočeno na afghánském území. 

Oficiální zapojení do pátrání a případného vyjednávání však musí schválit afghánská vláda. Prvním případným krokem by mělo být vypátrání místa, odkud únosci video nahráli na internet.

Dva roky od únosu

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká se předloni na jaře vydaly na cestu do Indie, kde chtěly pobýt necelé dva měsíce. Do země však nedocestovaly. V pákistánské provincii Balúčistán je 13. března 2013 unesli neznámí ozbrojenci (vše o únosu Češek zde). Nepomohlo jim ani to, že je doprovázel ozbrojený strážce.

Na veřejnosti se předloni objevila dvě videa, na kterých hovoří obě unesené. První někdo zveřejnil na Facebooku v červnu, druhé obdržely rodiny dívek prostřednictvím ambasády v Islámábádu. Záznam je ze srpna 2013.

Podívejte se na v pořadí druhé video:

30. října 2013

Zatímco na prvním videu Hana a Antonie sedí vedle sebe, na druhém už hovoří každá zvlášť. Na prvním záznamu hovoří rychle a bez zadrhávání, na druhém jejich slova přerušuje pláč či jeho zadržování. Je také patrné, že v mezidobí obě zhubly.

Z prvního videa vyplývá, že zájmem únosců je propuštění pákistánské neuroložky Áfiji Siddikíové, která studovala v USA. Poté však odjela zpět do Pákistánu a začala podle Američanů pracovat pro al-Káidu. Ve Spojených státech byla zatčena a v roce 2010 odsouzena na 86 let vězení (více o videu zde).

Video, které se na veřejnosti objevilo jako první:

26. června 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue