Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Unesené čadské děti možná nenajdou původní rodiny

  15:25aktualizováno  15:38
Část z afrických dětí, které chtěli francouzští humanitární pracovníci odvézt z Čadu do Evropy a nabídnout k adopci, se už možná neshledá s vlastními rodiči. Podle Červeného kříže je totiž pátrání po rodinách složité a nemusí být vždy úspěšné. Děti jsou teď v sirotčinci, kde se o ně stará Červený kříž a UNICEF.

Děti jsou v sirotčinci v Abeche, kde se o ně starají lidé z Červeného kříže. | foto: Reuters

"Vracení dětí zpět do rodin bude trvat dlouho," řekla mluvčí Červeného kříže v čadském Abeche Inah Kaloga. A v některých případech se možná ani nepodaří, doplnila.

Všech 103 dětí - 21 dívek a 82 chlapců - je momentálně v sirotčinci v Abeche. Jejich zdravotní stav je dobrý, lékaři museli ošetřit jen několik drobných poranění.

ČTĚTE TAKÉ
Unesené děti mají rodiny

Francouzi z humanitární organizace Zoeina archa, kteří chtěli děti odvézt do Evropy a předat adoptivním rodičům, přitom tvrdili, že jde o nemocné sirotky ze súdánského Dárfúru, již potřebují zvláštní lékařskou péči. Za tímto účelem opatřili chlapce a dívky obvazy a náplastmi, aby vypadali co nejzuboženěji.

Mluvíme s dětmi, pátráme po rodičích
Čadská policie případ odhalila minulý týden ve čtvrtek, kdy už děti nasedaly do letadla v Abeche. Humanitárci byli spolu se třemi novináři, španělskou posádkou a dvěma Čaďany zatčeni. Později se ukázalo, že většina z dětí pochází z vesnic na čadsko-súdánské hranici a má minimálně jednoho rodiče.

Letadlo, které mělo údajné sirotky odvézt z Čadu. V Evropě už čekali adoptivní rodiče, kteří předem zaplatili dohromady milion eur.

"Během několika dnů proběhly důvěrné rozhovory s 21 dívkami a 82 chlapci. Mnozí z nich nebyli - vzhledem ke svému věku - schopni poskytnout ani základní informace. Nicméně bylo zjištěno, že o 91 dětí se staral alespoň jeden rodič," píše se ve společné zprávě Červeného kříže, dětského fondu UNICEF a Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

"Rozhovory s dalšími dvanácti dětmi pokračují s cílem získat informace pro nalezení jejich rodin nebo blízkých lidí," uvádí se v dokumentu.

Novináře nejspíš pustí
Francouzi ze Zoeiny archy se budou před soudem zodpovídat z pokusu o únos a také z podvodu - zatajili totiž identitu dětí a k tomu je vybavili zmíněnými obvazy. Pokud jim bude prokázána vina, mohou strávit až dvacet let těžkými nucenými pracemi.

Francouzští humanitární pracovníci ze Zoeiny archy.

Paříž si nad nimi umyla ruce. Prezident Nicolas Sarkozy odsoudil jejich počínání jako nezákonné a nezodpovědné. Nicméně požádal svého čadského kolegu Idrisse Débyho, aby se zasadil o propuštění tří novinářů, kteří podle všeho neměli s komplotem nic společného.

Jde o fotografy Marka Garmiriana z agentury CAPA a Jeana-Daniela Guilloua z agentury Synchro X a Marii-Agnes Peleranovou z televizní stanice France 3 Mediterranee. Déby Sarklozymu slíbil, že udělá, co bude v jeho silách. Kromě žurnalistů by měli být puštěni i Španělé, kteří tvořili posádku letadla.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Najdete na iDNES.cz