Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

UNESCO znovu prověří Prahu, zajímá ho tunel Blanka

  20:49aktualizováno  20:49
Už podruhé během pouhých dvanácti měsíců přijedou do Prahy specialisté UNESCO, aby se podívali, jak Praha naplňuje podmínky pro zápis jejího historického centra do prestižního Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví. Tentokrát kvůli tunelu Blanka.

Tunel Blanka zasahuje do památkové rezervace, upozorňují kritici stavby. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Informoval o tom server aktualne.cz. Svoje o tom vědí představitelé petičního výboru Chceme pravdu o tunelu, kteří i v zahraničí varují, že tunelový komplex Blanka může poškodit historické jádro české metropole.

"Tunel Blanka prochází památkově chráněným územím. Přinejmenším od křižovatky Patočkova-Myslbekova až po Prašný most," řekla MF DNES Neela Winkelmann-Heyrovská, mluvčí petičního výboru Chceme pravdu o tunelu. Podle ní stačí na sebe položit dvě mapy – památkové rezervace chráněné UNESCO a stavěného tunelu – a je zřejmé, že tato dopravní stavba do pražské rezervace zasahuje.

Vnučka akademika Jaroslava Heyrovského, držitele Nobelovy ceny za polarografii, poukazuje na to, že vyústění tunelu zůstane přímo v Pražské památkové rezervaci.

Tunel Blanka pod Letnou a Stromovkou

Výstrahu jsme nedostali, sami jsme UNESCO pozvali, říká ministerstvo

Nicméně mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar uklidňuje, že příjezd mise neznamená, že by UNESCO uvažovalo o vyškrtnutí Prahy z prestižního seznamu památkových míst.

To se koncem června stalo Drážďanům, které UNESCO opakovaně několik let varovalo před stavbou mostu přes údolí Labe, který zničil panorama města. "My jsme nikdy žádnou takovou výstrahu nedostali," zdůrazňuje mluvčí.

Vedoucí památkového odboru magistrátu Jan Kněžínek nebyl v neděli k zastižení, aby se k dalšímu příjezdu specialistů do Prahy vyjádřil.

Osud Drážďan Praze prý nehrozí

Mluvčí Cieslar zdůrazňuje, že odborníci na ochranu památek přijedou na pozvání ministerstva kultury. V metropoli se mají objevit na začátku příštího roku. "Takových monitorovacích misí uskutečňuje UNESCO po celém světě 60 až 80 za rok," říká mluvčí ministerstva.

Rozhodně odmítá jakoukoliv spojitost mezi problémy Drážďan a Prahy. "To je nebe a dudy. Ten nový most přes údolí skutečně totálně zničil pohled na Zwinger, a UNESCO na to Drážďany mnoho let několikrát upozorňovalo," říká.

Očekává, že odborníci budou v Praze hodnotit, nakolik tunel Blanka naruší vzhled a ráz města. Svá zjištění by měli prezentovat na červencovém jednání v Jižní Americe.

Už druhá kontrola za rok

Nicméně specialisté UNESCO přijedou prověřit Prahu už podruhé během dvanácti měsíců. Naposledy tady byli na začátku letošního roku, kdy je znepokojila chystaná stavba výškových budov na Pankráci.

UNESCO A KARLŮV MOST

UNESCO má na stole ještě stížnost na probíhající opravu Karlova mostu. Zda se jí bude zabývat, zatím není jasné. Asociaci sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví v ČR, která ji odeslala, vadí chybějící stavebně-historický průzkum nebo používání sbíječek a rozbrušovacích pil při opravě národní kulturní památky. - více se dočtete zde

Souhlasí sice se stavbou vysokých domů, které mají zacelit mezery mezi trčícími "zuby" v podobě nynějších výškových budov, ale aby se nenarušilo panorama metropole, doporučují, aby maximální výška nových budov nepřesáhla 70 metrů.

Ovšem na pláni mají vyrůst i dva mrakodrapy, z nichž ten vyšší měří 104 metry a nižší 75 metrů. A podle schváleného konceptu územního plánu výstavbě mrakodrapů od developerské společnosti ECM na Pankráci už nic nebrání.

Magistrát hodlá respektovat doporučení UNESCO jen u nově plánovaných domů, na tyto dva již připravené se nová pravidla podle představitelů Prahy nevztahují.

Ztrácíme důvěru UNESCO?

Odborníci varují, že podobným přístupem si Praha zahrává s důvěrou UNESCO. Na to, že lehkovážný přístup k jeho pravidlům se může vymstít nejen Praze, ale i celé republice, upozorňuje například předseda české sekce poradního orgánu UNESCO Josef Štulc.

"Do roku 2002 jsme měli každý rok jednu schválenou památku do seznamu UNESCO. Od té doby to nebyla ani jedna, deset jich čeká. Před světovou organizací už nejsme tak důvěryhodní," míní Štulc s poukazem na špatný dojem, který u specialistů v zahraničí zanechaly pankrácké mrakodrapy.

Kdyby Praze kvůli nové výstavbě hrozilo vyškrtnutí ze seznamu UNESCO, čemu byste dali přednost?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 9. listopadu 2009. Anketa je uzavřena.

seznamu UNESCO 4324
nové výstavbě 1553


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...Najdete na iDNES.cz