Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

UNESCO tlačí na Prahu, aby více regulovala výškové stavby v centru

  14:12aktualizováno  15:54
Česká výprava jela na setkání expertů UNESCO s tím, že může dostat za uši kvůli tunelu Blanka, jehož výstavba by mohla ohrozit pražské památky. Výtky z Brazílie přišly. Ta největší však kvůli úplně jinému problému. UNESCO chce, aby Praha dokončila plán regulace výstavby výškových domů. Blanka prý ničemu nevadí.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Z rozhodnutí, ke kterému výbor na zasedání došel, plyne mimo jiné úkol, aby Praha co nejdříve doplnila a schválila plán, který bude regulovat výstavbu výškových domů v ochranném pásmu rezervace," uvedl ředitel odboru mezinárodní spolupráce a UNESCO ministerstva kultury Zdeněk Novák, který Českou republiku v Brazílii zastupoval.

Termín, dokdy musí Praha plán regulace výstavby v pásmu ochrany dokončit, experti z UNESCO prý nedali. Oficiální rozhodnutí zasedání výboru dorazí do české metropole až na přelomu srpna a září.

UNESCO
V BRAZÍLII

Česko kromě Zdeňka Nováka zastupovala v Brazílii náměstkyně generální ředitelky Národního památkového ústavu Věra Kučová a zástupkyně pražského magistrátu Kateřina Burešová. Mezi témata patřil stav památek, které jsou na Seznamu světového dědictví zapsány. Delegáti také probírali památky, které jsou v ohrožení, či místa, která by se nově do seznamu mohla dostat.

"Nicméně do konce ledna příštího roku budeme posílat do Paříže zprávu o stavu ochrany památek u nás a rádi bychom tam již zmínili nějakou pozitivní reakci na tento úkol," dodal Novák.

Památkáři úkol vítají, magistrát s ním problém nemá

Podobné úkoly řešíme automaticky, říká ředitel odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu pražského magistrátu Jan Kněžínek. Plán výstavby výškových domů v ochranném pásmu Prahy prý existuje, podle všeho ale není úplný.

"S UNESCO jsme se naučili spolupracovat a dopředu je informovat o plánech výstavby. Nicméně stavba výškových domů v centru nepřichází v úvahu," dodal.

Podle radního pro územní rozvoj by měl být návrh plánu schválen po podzimních volbách.

"Takový plán byl již přijatý v rámci změn územního plánu města a Praha se tím řídí. Nevím, jaké informace mají úředníci na ministerstvu, ale zadání plánu bylo schváleno před několika měsíci a nyní zbývá schválit návrh," dodal Martin Langmajer z ODS. Víc nový úkol komentovat nechtěl, dokud rozhodnutí UNESCO nedorazí i jemu.

Památkáři by řádné omezení výstavby výškových domů uvítali. "Je to především úkol pro město Prahu, ale z pohledu národní památkové péče je regulace výstavby těchto budov v ochranném pásmu Prahy dobrým rozhodnutím," uvedla šéfka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Barcelona Praze podobná

O Praze se v Brazílii mluvilo v bloku bez rozpravy. Přednost dostala ohroženější místa, jako je zemětřesením poničené Haiti, Istanbul nebo stavba tunelu pro rychlovlak pod Gaudího katedrálou v Barceloně. Právě katalánská metropole byla pro české delegáty nejzajímavější.

EXPERTI O KARLOVĚ MOSTĚ

Podle zprávy ze zasedání výboru UNESCO experti politovali, jakým způsobem se opravoval Karlův most.

Úroveň současných prací se ale podle UNESCO výrazně zlepšila. Do budoucna chtějí komisaři k rekonstrukci důsledné plánování, adekvátní dokumentaci, vhodné techniky opravy i materiál, zkušené restaurátory a pravidelné kontroly rekonstrukce Karlova mostu.

"Sledujeme, jak výbor postupuje, protože je to hodně podobné s naší Blankou. Barcelona dobře argumentovala hloubku ražby tunelu i podložím a výbor se k tomu stavěl neutrálně. Takové závěry jsou pro nás důležité," podotkl Novák.

Podobnost vidí i ve výstavbě výškových domů ve španělské Seville, které naruší celkový pohled na město - stejně jako je ruší výškové budovy na pražském Pankráci.

Centrum Prahy z UNESCO nevyškrtnou

O vyškrtnutí Prahy ze seznamu památek UNESCO se prý lidé bát nemusí. "Ve srovnání s jiným památkami je péče o Prahu vysoce hodnocená, proto se bude v Praze konat setkání odborníků ze střední a jihovýchodní Evropy zaměřených na monitoring památek UNESCO. Vyškrtnutí ze seznamu v této chvíli určitě nehrozí," vyvrací Novák spekulace médií.

Podle expertů stavba tunelu Blanka historické metropoli nevadí a UNESCO tedy zřejmě žádné problémy s dostavbou podzemní dopravní tepny dělat nebude. Podmínkou však je, že město omezí parkování aut v centru, dokud nebude dokončen pražský okruh, stojí v neoficiální zprávě zveřejněné na webových stránkách UNESCO.

Experti se také obávají, že plánovaný tunel za Národním muzeem hustou dopravu ještě povzbudí, doporučují proto jeho plánování prozatím pozastavit.

"S komisaři, kteří Prahu v lednu navštívili, jsme osobně jednali. Nesnažíme se před nimi cokoliv schovávat, protože pak by to mohlo dopadnout mnohem hůř. Naopak jsme je ve sněhu provedli rozestavěným tunelem Blanka i historickým centrem Prahy a byli unešení," řekl Novák.

Prahu komise hodnotila jako magickou. Město vyniká například dlážděním, s bočními uličkami v Benátkách se ty pražské prý nedají vůbec srovnat. "I v takových městech mají betonové chodníky, kdežto my máme unikátní systém dlažby včetně tříbarevných mozaiek, do kterého se investují nemalé peníze a který tvoří pro památky úžasné prostředí. I to u nás experti obdivovali," uvedl Novák.

Deset únavných dní mezi 700 experty

Na desetidenní jednání UNESCO přijelo na přelomu července a srpna do Brazílie téměř 700 expertů z celého světa. Rokovalo se v hotelu vzdáleném několik kilometrů od hlavního města Brasilia. "Se stejnými lidmi jsme se potkávali od snídaně až do nočních jednání," líčí Zdeněk Novák z ministerstva kultury.

Původně měl výbor na jednu neděli naplánováno volno. Diskuse o přírodních a kulturních památkách však přerušovaly a prodlužovaly politické záležitosti mezi jednotlivými státy, a tak volno delegátům zrušili. "Měli jsme den a půl skluz, takže ta slibovaná volná neděle byla nakonec celkem náročná. Mimo vlastní jednání probíhaly ještě koordinační schůzky zemí Evropské unie, pracovní schůzky a bilaterální jednání. Pořadatelé vytvořili velmi přívětivé podmínky, starali se o nás ochotní lidé, přesto to bylo únavné a zdlouhavé," popsal Novák.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Projekty na střední Moravě za 100 milionů jsou sporné, zjistili auditoři

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Z vedení Zlínského kraje zní hlasy, aby vedení Regionálního operačního programu Střední Morava zveřejnilo seznam...

Policie zkoumá stamilionovou reklamu firem Agrofertu na Čapím hnízdě

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Společnosti z holdingu Agrofert si v letech 2009 až 2013 na Čapím hnízdě objednaly reklamu za 300 milionů korun. Jenom...

Sníh komplikuje dopravu, je uzavřená D1 a pro kamiony přechod v Harrachově

Ilustrační snímek

V noci na úterý dorazilo do Čech sněžení. Nejvíce sněžilo na kraji Karlovarském a na jihozápadě kraje Ústeckého, kde...

Najdete na iDNES.cz