Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Umravněte Hájka, žádají politici Klause kvůli ostrým slovům o gayích

  14:00aktualizováno  16:27
ČSSD a Věcem veřejným se nelíbí, že hradní vicekancléř Petr Hájek označil gaye za devianty. Podle stínové ministryně ČSSD pro lidská práva Michaely Marksové-Tominové podněcuje Hájek nenávist a měl by ho umravnit prezident Václav Klaus. Pochodu gayů bude "čelit" průvod zastánců tradiční rodiny.

Už ráno Hájkova slova zásadně odmítla sociální demokracie. Ozvala se stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti Michaela Marksová-Tominová.

Hájek a Klaus

Vicekancléř Petr Hájek nejde pro ostrá slova daleko, a pokud může, bojuje s politickou korektností, kterou vidí všude kolem sebe. V květnu ho za přílišnou výřečnost nečekaně pokáral prezident Václav Klaus, jehož je jinak Hájek chráněncem.

Hájek tehdy bagatelizoval smrt teroristy Usámy bin Ládina, kterého dopadlo americké komando v Pákistánu.

"Jeho vyjádření považuji za nešťastné. Potenciální důsledky - včetně možných férových i neférových interpretací tohoto vyjádření - nebyly zřejmě autorem domyšleny," uvedl tehdy prezident.

V nynějším případě se ale Klaus Hájka zastal.

"Jsem přesvědčena, že podněcování takto vědomé nenávisti vůči menšině či skupině obyvatel v naší zemi je nepřípustné a zvláště nedůstojný a neakceptovatelný je takový výrok od jednoho z nejbližších spolupracovníků prezidenta republiky," napsala v tiskové zprávě.

Dodala, že podobné výroky z úst nejvyšších úředníků prezidentské kanceláře vzbuzují obavy z útoku na svobodu, demokracii a práva jednotlivce, a to z nejvyšších politických míst.

Za své výroky by se Hájek podle Marksové-Tominové měl co nejdříve veřejně omluvit. "Zároveň vyzývám prezidenta republiky Václava Klause, aby se od těchto výroků svého vicekancléře distancoval či k nim zaujal jasné stanovisko. Je nepřijatelné, aby takto nedůstojné výroky přešla hlava našeho státu mlčením," uvedla politička.

Na průvod přijdeme, hlásají VV

V obdobném duchu se ozvaly Věci veřejné o pár hodin později. Výroky Petra Hájka nazvala nejmenší sněmovní strana "urážejícími".

Rovněž podle VV, pod jejichž tiskovou zprávou je podepsané pouze tiskové oddělení, by se Hájek měl "omluvit homosexuální menšině v této zemi za výroky, ve kterých gaye a lesby obviňuje z deviace".

Věci veřejné dodaly, že "průvod hrdosti", který se uskuteční v sobotu 13. srpna, podporují a hodlají na něj dorazit osobně.

"Jde o gesto vůči skupině obyvatel, která má plné právo být plnohodnotnou součástí této společnosti. VV proto od Petra Hájka požadují adekvátní omluvu v médiích a zároveň vyjádření hlavy státu, která slova svého podřízeného uvede na pravou míru," zakončily svou tiskovou zprávu VV.

Průvodu gayů bude čelit Pochod pro rodinu

Průvod gayů bude mít příští sobotu v Praze také protiváhu. Mladí křesťanští demokraté ve spolupráci s KDU-ČSL a Hnutím pro život ČR uspořádají druhý ročník Pochodu za tradiční rodinu.

"Považujeme za znepokojivé, když se ve společnosti mluví výhradně o právech homosexuálů, zatímco zájmy tradiční většinové rodiny nikdo nehájí," uvedl k akci na webu své organizace předseda mladých lidovců Petr Jurčík. Záštitu nad akcí mladých lidovců převzal předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Obhajoba rodinných zájmů je podle něj pro KDU-ČSL základním hodnotovým pilířem. "Tradiční, pevná a harmonická troj- a vícegenerační rodina je tisíce let prověřená forma soužití, která je pro společnost prospěšná a vhodná," cituje ho web Mladých křesťanských demokratů. Na letáčku, který na akci zve zvlášť rodiny s dětmi, pak stojí heslo "Rodina je základem společnosti a existence národa".

"Pokud budu v Praze, tak se Pochodu pro rodinu určitě zúčastním. Jsem přesvědčen, že rodina potřebuje ochranu, je v hrozné krizi. Určitě bych podpořil lidi, kteří chtějí vychovávat své děti v klidu a ve standardních vztazích," řekl iDNES.cz vicekancléř Petr Hájek.

"Šokující je, že primátor za pravicovou stranu homosexuální revoluci podpoří svým aktem zvaným záštita. Že proti tomu nevystoupí, to by byla jiná věc, je svobodná společnost, každý ať si hlásá co chce... Je to hnutí, které rozkládá klasickou rodinu a klasické hodnotové normy, na kterých tato civilizace vznikla a na nichž vyrůstala. Rozkládá elementární přirozenost člověka, dělá z deviace normu," vrátil se ještě Hájek ke čtvrtečním sporům.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz