Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Umlčovaného hudebníka odškodní stát

  13:26aktualizováno  13:26
Praha - Sto dvacet tisíc dostane od ministerstva spravedlnosti bývalý kapelník skupiny Květinové děti a zmocněnec Jazzové sekce Karel Mašita. Rozhodl o tom v odvolacím řízení pražský městský soud. Zároveň potvrdil verdikt obvodního soudu, který zamítl Mašitův další nárok na 133 tisíc eur. Ty hudebník požadoval za perzekuci v letech 1974 až 1977.

Žalobce prokázal, že Mašita před zatčením v roce 1968 působil jako kapelník. Jeho skupina Květinové děti hrála na zábavách. Obvodní soud mu loni přiznal odškodné 110 tisíc korun. Ministerstvo spravedlnosti je už zaplatilo. Odvolací soud však dospěl k názoru, že soud první instance sumu vypočítal z nižšího základu, než činil tehdejší Mašitův příjem.

Hudebník také poukazoval na to, že v 70. letech přišel o možnost dlouhodobého angažmá v Norsku. Podle předsedkyně odvolacího senátu Zory Musilové ovšem na tuto satisfakci nemá nárok. Před trestním stíháním totiž v zahraničí nevystupoval, o této možnosti pouze jednal.

Mašita po vynesení rozsudku řekl, že je s odškodněním za vazbu v roce 1968 spokojen. Kvůli zamítavé části rozsudku chce podat mimořádný opravný prostředek, jímž je dovolání k Nejvyššímu soudu.
 
Soudy Mašitovu žalobu zprvu zamítaly. Nepodařilo se podle nich prokázat výši škody, která mu vznikla. Tyto verdikty zrušil v květnu 1999 Ústavní soud. Soudce Antonín Procházka tehdy řekl, že Mašita kvůli politické perzekuci prakticky nemohl pracovat jako hudebník.

Mašita už dříve uvedl, že když peníze nakonec vysoudí, pojede si odpočinout do Skotska.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
V květnu Mašita neuspěl
V květnu zmocněnec Jazzové sekce u Obvodního soudu pro Prahu 2 neuspěl. Soudkyně sice potvrdila, že byl nezákonně perzekvován, ale nepřiznala mu finanční odškodnění. Nebyl podle ní zaměstnán a nedoložil finanční ztráty.

Mašita požadoval přes čtyři miliony korun. Kromě odškodnění za nezákonná jednání státní správy a policie za komunistického režimu žádá 21procentní úrok z prodlení od září 1996, kdy spor začal.

Mašita u soudu řekl, že podá odvolání. "Je to pokračování komunistické justiční zvůle a bezpráví, jak to uvedl ve svém nálezu Ústavní soud," prohlásil.

Hudebníka poslali za totality léčit
Mašita po srpnu 1968 demonstroval proti okupaci. Později pracoval pro Jazzovou sekci, která organizovala koncerty a vydávala hudebniny a publikace nezávisle na totalitních úřadech.

Od roku 1968 do roku 1990 byl opakovaně vězněn, pak nad ním soud stanovil ochranný dohled. Musel odevzdat pas a nedobrovolně se podrobit ochranné psychiatrické léčbě. Ta trvala čtrnáct let. Ve vězení strávil celkem dva roky.

Soudy po pádu totality rozhodly, že věznění i psychiatrická léčba byly nezákonné. Podle rozsudku Ústavního soudu nemohl Mašita působit jako hudebník, neměl licenci, nebyl členem povinné profesní organizace. Soud nařídil nižším soudům, aby se případem opět zabývaly a škodu vypočítaly podle výdělků jiných hudebníků.

Zástupci pražského městského soudu a Obvodního soudu pro Prahu 2 se k jednání u Ústavního soudu nedostavili. Soudce Antonín Procházka jim to ostře vytkl: "Ten nezájem je absurdní. I takový postup ovšem o něčem svědčí."

Hudebník a zmocněnec Artfóra-Jazzové sekce Karel Mašita se u Obvodního soudu pro Prahu 2 snaží získat finanční odškodnění za perzekuci z období totality. (20. května 2002)

Hudebník a zmocněnec Artfóra-Jazzové sekce Karel Mašita se u Obvodního soudu pro Prahu 2 snaží získat finanční odškodnění za perzekuci z období totality. (20. května 2002)

Hudebník a zmocněnec Artfóra-Jazzové sekce Karel Mašita se u Obvodního soudu pro Prahu 2 snaží získat finanční odškodnění za perzekuci z období totality. (20. května 2002)

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz