Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Umíte si spočítat slevu a pochopit text? zeptá se vás průzkum

  17:13aktualizováno  17:13
Dokážou si dospělí lidé spočítat, kolik dlaždiček potřebují do koupelny, a umí najít v textu důležité informace? Na to odpoví výzkum, do něhož se zapojí pětadvacet státu včetně Česka. Letos na podzim můžete ve schránce najít zprávu, že pro testování vybrali i vás.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Mezinárodní výzkum dospělých zkoumá matematickou, čtenářskou a počítačovou gramotnost.

Umíme číst a počítat?

České děti dlouhodobě vykazují nízkou úroveň čtenářské gramotnosti a v posledních letech se značně zhoršily i v matematice. Nyní se ČR dozví, jako je na tom s gramotností dospělá populace. Podobného výzkumu jsme se zúčastnili poprvé (a naposledy) v roce 1998. Tehdy Češi dosáhli výborných výsledků v práci s čísly a podprůměrných výsledků v testu čtenářské gramotnosti. Výzkum PIAAC (Programme for the international assesment of adult competencies) je projektem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). ČR investuje do výzkumu cca 11 milionů.

"Jsou to úlohy, s nimiž se člověk setkává v běžném životě, není to žádný školní test. U matematické gramotnosti máte například za úkol spočítat cenu televizoru po slevě či počet dlaždiček, které budete potřebovat do koupelny, vyhledat si na informační tabuli, za jak dlouho vám odlétá letadlo, nebo podle jednoduchého vzorce spočítat index tělesné hmotnosti," popsala Jana Straková z Ústavu pro informace ve vzdělávání, která má výzkum na starosti.

Aby byla Česká republika do výzkumu zařazena, musí se ho zúčastnit celkem šest tisíc Čechů. Respondenti budou vybíráni náhodně. "Náhodně se vyberou volební okrsky a v rámci nich pak domácnosti a v nich občané ve věku od 16 do 65 let," vysvětlila Straková.

Ten, na koho padne náhodný výběr, dostane do schránky informace o cílech výzkumu. Zároveň se bude moci rozhodnout, zda souhlasí s účastí. Pokud kývne, sejde se s tazatelem. Nejprve vyplní dotazník, v němž zodpoví dotazy ohledně svého vzdělání a zaměstnání, pak následuje test. Respondenti nedostanou všechny tři testy, ale pouze jeden, zaměřený na matematickou, čtenářskou, nebo počítačovou gramotnost.

"Celé to zabere asi dvě hodiny, hodinu vyplňování dotazníku a hodinu test, kdy si respondent vybere, zda dá přednost testování na počítači či papírové variantě," upřesnila Straková.

Co se objeví v testech?

Respondenti dostanou za úkol nalézt na informační tabuli, kolik času zbývá do odletu letadla, vyčíst údaje z grafu v novinovém článku, rozpoznat v blogu argumenty pro obhajobu nějakého tvrzení, vyčíst informace z návodu na použití nějakého přístroje, provést výpočet dosazením do vzorce, zarezervovat si na internetu vstupenky do divadla, vybrat si v internetovém obchodě knihu či používat e-mail.

Aby společnost SC&C, která provede sběr dat, měla šanci splnit požadovaný počet vyplněných testů, osloví jednou tolik Čechů, tedy dvanáct tisíc. "Pokud někdo odmítne, nedá se nic dělat, ale nemůžeme vybrané respondenty nahrazovat jinými. Budeme se je tedy snažit motivovat, aby neodmítali," doplnila Straková s tím, že motivací má být i odměna za vyplněný test ve výši 500 korun.

Zhoršuje se vzdělání české populace?

Testování dospělých odstartuje v září a bude pokračovat během zimy až do března 2012. Jak jsme dopadli v porovnání se světem, se dozvíme v druhé polovině roku 2013.

Díky průzkumu získá Česká republika informace o tom, jak je testovaná populace, tedy především pracující, schopna konkurovat ostatním vyspělým zemím.

"Máme neblahé zprávy o tom, jak si vedou naši žáci (v mezinárodním srovnání propadají, pozn. red.), a je důležité zjistit, jestli se tento trend odráží i v populaci dospělých. Bude to odpověď na otázku, zda se zhoršuje vzdělanost české populace," uvádí Straková.

Průzkum také ukáže, jaké příležitosti vzdělávat se mají lidé během dospělosti, jestli je jejich vzdělání dostatečné a jaké dovednosti jim chybí na pracovním trhu. Jelikož budou ve vybraném vzorku i nezaměstnaní, ukáže se, co by se mělo zlepšit v rámci rekvalifikačních kurzů. Na základě výsledků z mezinárodního průzkumu lze upravit i to, co se učí na školách.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Byt za 960 Kč si pronajímala šéfka úřadu. Cena odpovídá kvalitě, tvrdí

Jitka Sosnovcová, ředitelka Státního zdravotního ústavu

Nejvyšší kontrolní úřad v pondělí upozornil, že Státní zdravotní ústav pronajímal své byty v Praze extrémně levně. A...

Okamura vyhrál spor s úřady o tubusový dům. Bagry se už zakously do Břevnova

Model tubusů, který ukazuje, jak by mohl dům Tomia Okamury vypadat.

Předseda SPD Tomio Okamura si na pražském Břevnově staví netradiční bydlení. Bude žít ve více než desítce válcových...

Hamáček vede ČSSD, která považuje za zásadní problém obviněného ve vládě

Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček, delegáti ho do čela strany zvolili na...

Novým předsedou ČSSD je dosavadní místopředseda Jan Hamáček, který je ochoten jednat o vládě s ANO. Schválit ji musí...

Táta nemluví, nevidí, nechodí. Po útoku nožem je muž odkázaný na druhé

Jana Petružálková se synem (20. února 2018)

Jedna rána nožem navždy poznamenala život mladého muže a fatálně zasáhla i do osudu jeho rodiny. Místo toho, aby s...

Letušky ohlásily poruchu, pasažéři začali pít a chystali se na smrt

Ilustrační foto.

Pokud někdy vznikne film Svéráz národní letecké dopravy, mohla by tato historka být jednou z jeho nejlepších scén. Když...

Další z rubriky

U maturit propadla téměř pětina studentů, každý desátý nebyl připuštěn

Josef Dobeš před současným logem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy

U státních maturit vyhořelo 19,5 procenta studentů. Navíc téměř každý desátý k maturitě nemohl ani jít. Oznámilo to...

Rašínova vysoká škola přišla o akreditaci, bránit se bude žalobou

(ilustrační snímek)

Rašínova vysoká škola v Brně definitivně ztratila akreditaci pro magisterské studium. Ministerstvo školství tak...

Bereme vám diplomy, napsala plzeňská práva dvanácti absolventům

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni - instituce, která nechtěně

Dvanácti absolventům plzeňských práv, kteří školu vystudovali za nestandardních podmínek, škola odeslala usnesení o...

Najdete na iDNES.cz