Venuše z Dolních Věstonic, ÚA MZM Brno

Venuše z Dolních Věstonic, ÚA MZM Brno | foto: ÚA MZM Brno

Umění zašlých časů, jaké tu ještě nebylo

  • 2
Emblémem jedinečné přehlídky Nejstarší umění střední Evropy - originálů pravěkých zvířecích i lidských plastik, skulptur a rytin - je dosud bezprecedentní kosterně doložený portrét z Dolních Věstonic. Stáří? Nějakých 25 000 let.

Výstavou dvou stovek artefaktů z doby kamenné včetně oblíbených Venuší se hlásí o slovo Ústav Anthropos Moravského zemského muzea v Brně.

Dobrodružství vykopávek

Úvod je svěřen první kultuře lidí našeho typu. Epochu zvanou aurignacien dokumentují výhradně německé a rakouské artefakty více než 30 000 let staré. "Početné osídlení z tohoto údobí na Moravě zanechalo své sídelní pozůstatky bohužel jen v takových podmínkách, kde se předměty z organických látek nezachovaly,“ uvádějí ve svém komuniké kurátoři Karel Valoch a Petr Kostrhun.

Ženský obličej, mamutovina, Dolní Věstonice, gravettien, ÚA MZM Brno

Jádrem chronologické prohlídky, přibližující jednotlivá naleziště, je kultura gravettienu. Exponáty staré 27 000 až 22 000 let pocházejí z epochy, kdy se stala ohniskem civilizace Morava. Díla jako šamanská loutka z brněnského hrobu, z hlíny modelovaná a pak vypálená Věstonická venuše, popřípadě geometrizovaná rytina idolu z Předmostí nemají v kontinentálním měřítku obdoby.

Neopakovatelná podívaná

Soška muže z mamutoviny, Brno, gravettien, ÚA MZM Brno

Z bohatých sbírek pořádajícího Moravského zemského muzea byla od konce 60. let v původním provedení vystavována nanejvýš keramická soška ženy z Dolních Věstonic (a to jen dvakrát). Umění z fondů brněnského Archeologického ústavu nebylo zpřístupněno nikdy. Exponáty pocházejí jak od nás, tak ze Slovenska, Rakouska, Německa, Polska, Ukrajiny a Francie. Srovnatelná přehlídka se zatím nekonala ani v České republice, ani v blízké cizině. Unikátní, veřejnosti zpravidla zcela nedostupné exponáty reprezentují kreativitu v rozpětí 35 000 až 10 000 let.

Tajemství trvá

Ženská postava zvaná „Fanny“, břidlice, Stratzing, aurignacien, stáří 35 000 let, Naturhistorisches Museum Wien

Nejmladší třetina expozice sleduje lovce sobů, neboli magdalénien, mezi 14 000 a 10 000 lety. Těžištěm tehdejší umělecké tvorby byla jihozápadní Evropa s proslulými svatyněmi v Lascaux, Altamiře či dalších jeskyních. Nejvýchodnější samostatné středisko příslušné kultury představuje opět Morava, kde vznikly úžasné rytiny zvířat na kostech koní a bizonů či na břidlici (nechybí ani drobné ornamenty a sexuální symboly). Poněvadž tuzemské "trojrozměrné předměty jsou vzácné,“ jak sděluje kurátorský tandem, "řada ženských sošek z tohoto období je zapůjčena z Německa i z Polska“.

Můžeme se pouze domýšlet, co všechno předměty v nedobytných muzejních vitrínách vyjadřovaly. Vidíme podivuhodně řezané krevelové torzo z Petřkovic, nevidíme však motivaci jeho vzniku. Ztratil se i prapůvod rozmanitosti tvarosloví a vracejícího se záměru torzovitosti. Proto je ostatně nejstarší umění uhrančivé. A tím napínavější bude i četba výkladů v chystaném katalogu.

Venuše z Dolních Věstonic, ÚA MZM Brno

O VÝSTAVĚ

Nejstarší umění střední Evropy - První výstava originálů
O pozadí se dvěma stům artefaktů stará soubor olejomaleb Zdeňka Buriana. Instalace je přístupná do 30. června 2009 v Pavilonu Anthropos, Pisárecká 5, Brno.
Otevírací doba: denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.
Vstupné 100,- Kč platí i pro tři podladží stálé expozice. Podrobnosti o slevách viz: http://www.anthropos.cz.
Námět: doc. PhDr. Karel Valoch, DrSc., Oldřich Neužil
Scénář: doc. PhDr. Karel Valoch, DrSc., prof. PhDr. Jiří Svoboda, DrSc.
Odborná spolupráce: RNDr. Marta  Dočkalová, Ph.D., Mgr. Martina Galetová, Ph.D., RNDr. Ivana Jarošová Ph.D., Mgr. Petr Kostrhun, Mgr. Tereza Trubačová

Doprovodná publikace vyjde během výstavy.

Společný projekt Ústavu Anthropos Moravského zemského muzea a Archeologického ústavu AV ČR Brno patří k oficiálnímu kulturnímu programu předsednictví ČR Radě Evropské unie.


Video