VIDEO: Umělý ostrov v Severním moři vyrobí elektřinu pro 80 milionů lidí

Námořní mapy v Severním moři se zřejmě budou muset už za několik let překreslovat. Německo, Dánsko a Nizozemsko zde plánují stavbu umělého ostrova a gigantické farmy větrných elektráren. Ostrov bude sloužit jako energetická centrála, odkud bude elektřina proudit do cílových zemí.
Reklama

Ostrov bude mít podle tiskové zprávy dánské společnosti Energinet rozlohu šest kilometrů čtverečních. V moři bude rozeseto na sedm tisíc větrných turbín, na ostrově je doplní solární elektrárny.

Uměle vybudovaný kus země bude mít vlastní přístav i přistávací plochu pro zásobování a technickou údržbu. Nacházet se bude na písčině Dogger Bank, která leží asi sto kilometrů od pobřeží Velké Británie.

Jako uvnitř tanku, ale 80 metrů nad zemí. Jak se řídí větrná elektrárn

Komplikovaný systém by měl v prvních fázích produkovat 30 GW elektřiny. Energinet pro porovnání uvádí, že ve špičce je aktuální spotřeba Dánska 6,1 GW.

Finální projekt, kdo kterého by se měly časem zapojit další umělé ostrovy, by mohl produkovat 70 až 100 GW elektrické energie. Elektřinou by mohl zásobovat až 80 milionů lidí.

Jesper Nørskov Rasmussen z tiskového oddělení Energinet pro server The Local uvedl, že podobný koncept není ničím novým. Inženýři ho pouze inovovali pro toto specifické použití.

Reklama

„Bude se jednat o ostrov z písku a kamení, který bude protkán elektroinstalací. Bude na něm také ubytování, přístav i přistávací plocha. Umělé ostrovy už máme pod mostem přes Øresund i Velký Belt,“ popsal.

V následujících letech budou projektanti řešit technické aspekty stavby i její financování. Projekt by měl vyjít na více než miliardu eur. Už 23. března však Energinet podepíše předběžné smlouvy o spolupráci se společností TenneT, která zajišťuje dodávky elektřiny pro Nizozemsko a Německo.

Z projektu by profitovali nejen energetičtí giganti. Ambiciozní výstavbu už ocenila také Dánská loďařská asociace. Ta může při výstavbě nabídnout své transportní služby. Dělníkům by ráda poskytla také ubytování, píše server Shipping Watch.

Umělý ostrov vyroste v Severním moři.

Umělý ostrov vyroste v Severním moři.

Reklama
Reklama
Reklama