Unionisti Iana Paisleyho vyhráli volby. Teď se musí dohodnout s o něco slabšími katolíky

Unionisti Iana Paisleyho vyhráli volby. Teď se musí dohodnout s o něco slabšími katolíky | foto: Reuters

Ulsterské volby přály „Britům“, ale s katolíky mluvit musí

V severoirských volbách zvítězili unionisté. Vítězství je ale těsné. Na záda jim dýchá republikánská strana Sinn Féin. Ostatní strany se musí spokojit s malým zastoupením. Z nového parlamentu vzejde společná vláda katolíků a protestantů, vztahy stran jsou ale napjaté.

Nejvíc hlasů posbírala probritská protestantská Demokratická unionistická strana (DUP) Iana Paisleyho. Získala 30,1 procenta hlasů.

Proirská a katolická strana Sinn Féin (SF) na tom ale není o moc hůř. Straně Gerryho Adamse odevzdali voliči 26,2 procent hlasů.

Podíly dalších stran jsou menší. Katolická Sociálnědemokratická a labouristická strana (SDLP) obdržela 15,2 a Ulsterská unionistická strana (UUP) 14,9 procenta. Strana spojenectví získala 5,2 procent hlasů, další strany už mají jen slabou podporu.

Britský ministr pro Ulster Peter Hain už začal jednat s šéfy obou vítězných stran. Společná vláda ale zatím není jistá, protože strany mají napjaté vztahy.

Paisley vyjádřil ochotu k vládnutí s katolíky, ale zapochyboval, že SF chce skutečně mír. Adams se také opět vyjádřil pro sdílení moci s protestanty, ale poznamenal, že to bude vyžadovat "toleranci a trpělivost" s Paisleyho stranou.

Sinn Féin Gerryho Adamse skončila druhá. Podle smlouvy ale musí být ve vládě katolíci i protestanti

Britský premiér Tony Blair a jeho irský protějšek Bertie Ahern dnes vyzvali severoirské politiky, aby příliš neváhali a obnovili své instituce. Pokud nevytvoří vládu do konce března, shromáždění bude rozpuštěno a Ulsteru bude vládnout Londýn ve spolupráci s Dublinem.

Samospráva byla pozastavena v říjnu 2002 poté, co se objevila obvinění o tom, že Irská republikánská armáda (IRA) má v tamním zákonodárném shromáždění agenta.

K urnám dorazilo poměrně dost voličů, svůj hlas jich vhodilo 60 procent. Povinnost sestavit vládu jak z katolíků, tak z protestantů, je dána smlouvou z roku 1998. Ta zaručuje, že zastoupení budou mít obě skupiny nezávisle na volebních výsledcích.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video