Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ulítlo mi to, omlouval znásilnění recidivista

  15:38aktualizováno  31. srpna 12:13
Nebezpečný recidivista Luboš Janďourek má jít na jedenáct let do věznice se zvýšenou ostrahou za to, že v Praze před rokem během několika dnů znásilnil dvě ženy. V hlavním líčení tak rozhodl pražský městský soud, podle kterého devětatřicetiletý sexuální agresor ženy před znásilněním surově zbil.
Soud uložil i ústavní ochrannou sexuologickou léčbu. Ilustrační foto

Soud uložil i ústavní ochrannou sexuologickou léčbu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Soud mu vedle trestu uložil i ústavní ochrannou sexuologickou léčbu, jejíž součástí má být protialkoholní léčení. V bohnické léčebně přitom obžalovaný pobýval už v minulosti kvůli pokusům o znásilnění jiných žen.

"Já jsem hovado, které občas dělá věci, že se člověk diví. Tohle je věc, která mi ulítla," řekl soudu Janďourek s tím, že činů lituje. Pro případné odvolání si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Státní zástupce Martin Omelka se ale odvolal okamžitě. S ohledem na minulost a osobnost obžalovaného považuje trest za příliš mírný.

"Jedná se o pachatele, který se od sedmnácti let dopouští nebezpečné trestné činnosti. Útočí na ženy, útočí na ně ze zálohy, a k tomu, aby ukojil svůj pud, používá jakéhokoli násilí. Takže je nebezpečí, že příští oběť by třeba už nemusela přežít," řekl žalobce.

Dodal, že Janďourka bezpečně usvědčují stopy DNA na oděvu poškozené. Pro obžalovaného žádal 15 let vězení. Mimo jiné i proto, že se obě znásilnění odehrála ani ne půl roku poté, co Janďourek opustil vězení, kde si odpykával 5,5 roku za pobodání vlastní přítelkyně. Znalec navíc považuje možnost jeho převýchovy za velmi ztíženou.

Ženy zbil a znásilnil
Loni v červnu si Janďourek podle obžaloby kolem půlnoci vyčíhal poblíž stanice metra Chodov v Praze 4 osmačtyřicetiletou ženu. Podle nepravomocného rozsudku na ni zezadu skočil, srazil ji na zem, opakovaně ji udeřil do obličeje a odvlekl ji do křoví, kde ji znásilnil.

"Znásilnění mu ještě nebylo dost, a tak poškozené ještě ukradl z kabelky 2500 korun," přiblížil Omelka. Poškozená byla po napadení tři týdny v pracovní neschopnosti.

"Na jedno oko jsem neviděla, na druhém jsem měla podlitiny a bylo podezření na zlomeninu očnice. Utrpěla jsem otřes mozku a asi jsem byla i v bezvědomí," vzpomínala u soudu žena, která se teď bojí chodit večer po ulici.

Po ní padla Janďourkovi za oběť třiačtyřicetiletá žena, kterou napadl v suterénní místnosti domu v Praze 5. Nejdřív podle městského soudu ženu zfackoval, pak se dožadoval orálního sexu a nakonec ji přinutil k souloži. I této ženě prý způsobil řadu zranění.

"Jde o patologického agresora, který na své oběti číhá jako lovec," míní Omelka. Janďourka podle znalců provází celý život patologická sexuální agresivita, která se ještě prohlubuje, když obžalovaný požije alkohol.

Znalci konstatovali, že obžalovaný pije často, ačkoli už v minulosti podstoupil z rozhodnutí soudu ambulantní protialkoholní léčbu.

S útoky začal už v mládí
Janďourek byl v roce 1984 jako mladistvý odsouzen k patnáctiměsíčnímu trestu vězení za pokusy o znásilnění dvou žen. Na první zaútočil v chodbě domu. Ženu svlékl, ale protože se hodně bránila a křičela, nakonec utekl.

Na další ženu pak vyskočil z křoví. Chytil ji za vlasy, dal jí do úst látku a vláčel ji ke křoví. Když si rozepínal kalhoty, ženě se podařilo zbavit roubíku a začala křičet. To ho vyděsilo a utekl.

Právě v souvislosti s těmito skutky podstoupil poprvé z rozhodnutí soudu sexuologické léčení v Bohnicích, pak se ještě léčil ambulantně. "Lze říci, že první léčba nepřinesla náležitý efekt," konstatoval znalec. Netuší, zda druhá léčba bude účinnější.

Sexuální porucha, kterou obžalovaný trpí, podle znalců odeznívá až mezi 60 a 70 lety věku. V roce 1993 byl Janďourek odsouzen za krádež a porušování domovní svobody a v roce 1998 za pokus o těžké ublížení na zdraví - přítelkyni v opilosti sedmkrát bodl do zad.

Vrchní soud trest potvrdil

31. srpna - Vrchní soud potvrdil Lubošovi Janďourkovi jedenáctiletý trest. Před rokem v Praze během několika dnů znásilnil dvě ženy. Musí se také léčit. Odmítl odvolání jak Janďourka, tak státní zástupkyně, která požadovala přísnější trest. Soudce uvedl, že senát musel přihlédnout k posudku znalce, podle nějž byly ovládací schopnosti obžalovaného v době činu podstatně sníženy.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Cyklista spadl po předjíždění kamionem, zemřel pod koly dalšího auta

Cyklista skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

Šestašedesátiletý cyklista zemřel ve čtvrtek odpoledne na silnici na Znojemsku poté, co upadl a narazilo do něj auto....

Vítr převrátil přívěs nákladního auta, před osobní skácel strom

Silný vítr převrátil prázdný přívěs za náklaďákem u Litomyšle. (18.1.2018)

Čtvrteční silný vítr, který zasáhl celou Českou republiku, přispěl v Pardubickém kraji k několika dopravním nehodám....

Najdete na iDNES.cz