Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ukrajinští rivalové se shodli: budou předčasné volby

  17:05aktualizováno  17:05
Rivalové v čele Ukrajiny udělali první krok k vyřešení vleklé politické krize. Prozápadní prezident Juščenko a proruský premiér Janukovyč se shodli na vypsání předčasných voleb. Termín zatím nestanovili.

Viktor Juščenko | foto: Reuters

"Shodli jsme se na uspořádání předčasných voleb a na tom, co je třeba udělat, aby hlasování bylo čestné a demokratické," citovala agentura Interfax Viktora Juščenka. "To nejdůležitější je, že předčasné volby budou," dodal prezident.

Krátce poté svůj souhlas s vypsáním voleb potvrdil i Viktor Janukovyč. "Dospěli jsme ke stejnému závěru, že není jiné cesty, jak vyřešit tuto krizi, než uspořádat demokratické a čestné volby," řekl předseda vlády s tím, že podrobnosti je třeba ještě dojednat.

Svým stoupencům na náměstí Nezávislosti Janukovyč řekl, že bude vytvořena pracovní skupina, která má do pondělka rozhodnout, které zákony bude třeba kvůli volbám přijmout, a určí také datum hlasování.

Dodal, že se musí sejít parlament, aby schválil změny volebního zákona a vyčlenil na volby peníze z letošního rozpočtu.

Dlouhé týdny krize
Na Ukrajině se již několik týdnů odehrává těžký mocenský boj. Juščenko, považovaný za prozápadního politika, 2. dubna rozpustil parlament a vypsal nové volby. Vláda v čele s Janukovyčem rozhodnutí hlavy státu ignorovala a obrátila se na Ústavní soud, aby posoudil platnost dekretu.

Juščenko svůj krok zdůvodnil tím, že Janukovyč se snaží uzurpovat moc přetahováním poslanců do svého vládního tábora.

Počínání dvou hlavních rivalů "oranžové revoluce" z roku 2004 vyhnalo v minulých týdnech do ulic tisíce lidí, kteří demonstrovali za rychlé a účinné vyřešení krize.

Juščenko původně oznámil, že se předčasné parlamentní volby uskuteční 27. května, později souhlasil s jejich odkladem na 24. června.

Podle Janukovyče volby ukážou, který tábor má větší podporu lidu. "Ti, kdo mají rádi volby a kdo je taky vyvolali, dostanou odpověď od vás, kdo má dnes stát v čele Ukrajiny," zdůraznil šéf vlády za potlesku svých stoupenců.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz