Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ukrajinský živel si už vybral šest obětí

  14:28aktualizováno  14:28
Rozsáhlé záplavy v Podkarpatsku si dosud vyžádaly šest lidských obětí. Podle statistiky regionálního úřadu pro mimořádné záležitosti v ukrajinském Užhorodu postihl vodní živel 12 ze 13 podkarpatských okresů. Voda zaplavila dvě města a 238 obcí a částečně pod vodou je 31.500 budov. Zcela bylo zničeno na 950 domů a z osmi okresů muselo být evakuováno téměř 12.000 lidí. V 13 obcích nadále není elektřina a telefonní spojení je přerušeno se 17 obcemi. Do boje proti vodnímu živlu je zapojeno 30.000 lidí, pět vrtulníků a těžká vojenská technika.

V sobotu večer byla zahájena evakuace obyvatel jedné obce u maďarských hranic a evakuace dalších tří až čtyř obcí má být zahájena během dnes.

V Maďarsku hladiny mírně klesají
Na severovýchodě Maďarska je situace nadále napjatá, ale v některých oblastech župy Szabolcs-Szatmár-Bereg již dochází k mírnému odlivu vody. Nicméně mimořádná protipovodňová opatření na řece Tisa, Szamos a Kraszna nadále platí v délce 205 kilometrů.

Na hrázích i v neděli dopoledne pracovalo přes 8000 lidí a 1423 kusů techniky. Ke zpevnění hrází bylo použito 500.000 pytlů s pískem a přes 2200 tun kamenů. Denní náklady na protipovodňovou  ochranu stouply o víkendu na 246 miliónů forintů, což je asi 35 miliónů korun.

László Szabó, mluvčí severomaďarského vodohospodářského ředitelství, dnes agentuře MTI řekl, že díky mimořádné aktivitě jsou nyní hráze dost pevné a je naděje, že již nedojde k jejich dalšímu protržení.

Postiženou oblast v sobotu večer navštívil předseda vlády Viktor Orbán. Oznámil, že vláda operativně uvolnila na ochranné práce dalších pět miliard forintů (asi 830 miliónů kč).

Rozvodněná Tisa vyhání Maďary z domovů
Na Maďarsko a Rumunsko se valí velká voda z Ukrajiny. Na severovýchodě Maďarska byl kvůli záplavám v úterý vyhlášen stav ohrožení. Rozvodněné řeky vyhánějí z domovů i obyvatele Zakarpatské Ukrajiny a severozápadu Rumunska. Velká voda si už vyžádala nejméně dva životy. První varování před blížící se katastrofou na Ukrajině zaznělo už v pondělí. Druhý den na to řeka Tisa protrhla hráze a voda zaplavila obec Palad na maďarsko-ukrajinských hranicích.

Poté, co rozvodněná řeka Tisa protrhla v úterý odpoledne na dvou místech hráz, zaplavila voda v oblasti postupně devatenáct obcí. Z těch bylo evakuováno přes 25 tisíc lidí. Evakuace obyvatelstva z ohroženého regionu, která začala v úterý odpoledne, má být dokončena během středy.

Tisou protéká každou vteřinu asi dva a půl tisíce krychlových metrů vody, přičemž hladina řeky na nejkritičtějším úseku přesáhla výšku deset metrů, což je o 60 centimetrů víc než historický rekord naměřený v roce 1998. Na záchranných pracích se podílí asi 13 500 lidí, z toho 1800 vojáků, 400 hasičů a sto pohraničníků.

Je to už potřetí od roku 1997, co tuto nejchudší maďarskou oblast postihuje taková katastrofa.

Hráz se protrhla na dvou místech u obce Tarpa a do okolí se podle vodohospodářů vylilo nejméně 140 milionů metrů krychlových vody.

Následkem záplav je pod vodou řada silnic anebo jsou sjízdné jen zčásti. Policie proto automobilistům jízdu do oblasti nedoporučuje. Uzavřené jsou i některé mosty přes Tisu. U obce Tiszabecs byl kvůli vodě uzavřen i hraniční přechod do Ukrajiny.

Záchranné práce stály už zhruba sto milionů forintů. Vláda ale vyčlenila dalších 800 milionů forintů.

Podél toku Tisy v uplynulých dnech navozili záchranáři asi 800 tisíc pytlů s pískem, kterými se snaží zvýšit a zpevnit protipovodňové hráze na zhruba dvaceti kilometrovém úseku.

V pravidelném rozhlasovém interview premiér Viktor Orbán uvedl, že díky monitorovacímu systému na maďarsko-ukrajinském pomezí se lidé dokázali v průběhu jediné noci připravit na zachycení povodní. Zároveň si ale posteskl, že skutečným řešením by bylo, kdyby se dalo podobným situacím předcházet už na ukrajinském a rumunském území.

Voda teče z Ukrajiny
Při posilování hrází už od pondělí pomáhá na tři tisíce dvě stě vojáků a čtyři vrtulníky. Podle maďarských meteorologů jsou nynější záplavy důsledkem prudkých dešťů a rychlého tání sněhu na sousední Ukrajině.

Z ukrajinské Zakarpatské oblasti muselo být evakuováno zhruba 11 tisíc lidí.  Podle ministerstva pro mimořádné situace zahynuli v záplavách dva lidé.

Voda zaplavila více než 12 600 domů ve 191 obcích, 92 měst zůstalo bez elektřiny a čtyři další bez dodávek plynu. Záchranáři zpevnili hráze 390 tisíci pytli s pískem.

Vodní živel ničí i Rumunsko
Již více než 3700 Rumunů muselo být evakuováno ze svých domovů kvůli záplavám, které postihly zejména severozápad země. Na 2500 lidí přišlo podle ministerstva pro životní prostředí o střechu nad hlavou.

V deseti župách na severu a západě země bylo od pondělí záplavami postiženo na 144 obcí. Vodní živel zničil také 57 kilometrů hrází a 22 kilometrů silnic, přes 300 mostů a šest kilometrů elektrického vedení. Pod vodou se ocitlo přes 11 tisíc hektarů zemědělské půdy.

Ve dvou velkých městech na severozápadě země Baia-Mare a Sighetul-Marmatiei úřady přísně omezily spotřebu vody, které je následkem záplav nedostatek.

Podle ministerstva životního prostředí jsou vodním živlem nejvíce postiženy župy Bistrica-Nasaud, Kluž a Bihor. Vláda vyčlenila na humanitární pomoc ze svých rezerv sedm miliard lei, asi osm milionů korun. Za tyto peníze mají být nakoupeny potraviny, léky, ošacení a přikrývky.

Povodně hrozí také Slovensku
Anton Onder ze slovenské správy povodí Bodrogu a Hornádu, kde povodně také hrozí, řekl, že situaci komplikuje skutečnost, že nemají dostatek informací o stavu vodních hladin na Ukrajině.

Důvodem, proč záplavy postihují povodí Tisy už potřetí za sebou, je podle maďarských ekologů vykácení lesů na Podkarpatské Rusi a v rumunských horách. Holé pláně nejsou podle nich schopny zachycovat vodu z tajícího sněhu, a záplavy jsou tak takřka nevyhnutelné.

Starší žena se vrací s kolem od rozvodněné Tisy u vesnice Milota asi 340 kilometrů východně od Budapešti. Hladina Tisy stoupla za poslední dva dny o sedm metrů (6. března 2001).

Voda z řeky Tisy zaplavila široké okolí vesnice Nagykoppany ležící asi 300 km východně od Budapešti. Záplavy postihly v těchto dnech na dvacet obcí na severovýchodě Maďarska (6. března 2001).

Obyvatelé vesnice Tiszabecs ležící 345 km východně od Budapešti stavěli protipovodňové hráze. Záplavy postihly v těchto dnech na dvacet obcí na severovýchodě Maďarska (6. března 2001).

Obyvatelé vesnice Gergelyugornya ve východním Maďarsku, kde se vylila z břehů řeka Tisa, utíkají na loďce ze svého domu, 8. března 2001

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Po bojové látce se umírá, Skripalová ale vypadá dobře, řekl Putin

Julija Skripalová během rozhovoru pro britská média. Léčbu po útoku nervovým...

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek opět zpochybnil britskou verzi o tom, že bývalého dvojího agenta Sergeje...

Záchranáři zachytili na moři až 1500 migrantů, kteří směřovali do Itálie

Do Itálie přes Středozemní moře za prvních šest měsíců roku 2017 dorazilo přes...

Lodě italského námořnictva, neziskových organizací a unijní agentury Frontex zachytily v posledních dvou dnech v...

VIDEO: Brazílii ochromila stávka kamioňáků, vláda jim hrozí zásahem armády

Odborové organizace řidičů kamionů zahájily v Brazílii  celonárodní stávku...

Stávka řidičů kamionů už skoro týden komplikuje život v Brazílie. Kvůli neprůjezdným zásobovacím cestám dochází v...

Grafton Recruitment Praha
Koordinátor projektu - Automotive

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz