Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ukrajinský Lvov je městem opuštěných dětí

  10:40
Dospělí odešli za prací do Evropy a děti nechali u prarodičů, kteří na ně nestačí. Nikdo těmto "sirotkům" neříká, co mají dělat. Ani že krást se nemá. Lvov je "městem opuštěných dětí", které vyrůstají na polorozpadlých místních sídlištích.

Dva lvovští školáci pokuřují přímo na okraji rušné ulice. Nenechali se vyrušit ani fotografem MF DNES. | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

Dva kluci sedí za budkou, v níž bývala opravna obuvi, a pokuřují. Nevadí jim, když kolem chodí lidé. Neznepokojí je, ani když na ně fotograf namíří objektiv. To cigárko si musí vychutnat.

"Tohle byl důvod, proč jsem ze Lvova odešla. Nemohla jsem se dívat na tlupy bezprizorných dětí, které se toulají po ulicích. Jejich rodiče většinou pracují za hranicemi, v Itálii, Anglii, v Česku," říká ukrajinská vysokoškolačka Uljana, která se nyní pokouší začít nový život v Praze.

Vídat tvrdou dřinu Ukrajinců v Česku jsme si zvykli. Pustá sídliště v jejich někdejších domovech, s opuštěnými dětmi a smečkami toulavých psů, jsou jejich druhou tváří.

Začínáme se těch dětí bát
Na rozbláceném hřišti mezi paneláky sedí na lavičce osmdesátiletá Anna. V ruce drží bonbony, doufá, že si pro ně děti ze sídliště přijdou. A ony přijdou. Tedy Maria a Astap určitě. "Máme ji moc rádi, je to naše babuška Anna," říká osmiletá Maria.

Donská kozačka, zachumlaná v černém kožichu, jim vypráví o dobách, kdy procestovala svět. Co na tom, že děti její zasněný kolovrátek, který občas zabloudí v jiné realitě, sotva vnímají. "Chodím si k nim sednout. Sama jsem děti neměla," říká Anna. A tak tu tráví čas.

Fakt, že děti rostou na Ukrajině jako dříví v lese, se už začíná projevovat. "Začínám se jich bát. Poflakují se po večerech, seskupují se do dětských gangů. Kradou," říká sestra Uljany, designérka Oxana, která v západoukrajinském Lvově zůstala.

"Zrovna nedávno děti napadly chlapce s dívkou, která zrovna přijela z ciziny a měla u sebe nejen drahý mobil, ale i tvrdě vydělané peníze. Děti je přepadly a chlapci zlámaly obě nohy. Těm klukům bývá od osmi do patnácti let," líčí Oxana.

Ze Lvova vycestovaly hlavně ženy. A čím dál víc jejich dcerek otěhotní už na základní škole. "Nikdo těm dětem neřekne, co se má a co nemá. Babičky a dědové, kteří tu s nimi zůstali, jejich výchovu nezvládají," říkají sestry Oxana a Uljana.

Ani muže mezi lvovskými paneláky není příliš vidět. Snad jen ve stánku s potravinami, kde je místa sotva pro dva lidi. U plastikového stolku tam časně odpoledne postávají čtyři muži a kávu zapíjejí vodkou.

Pás svobody jen pro vyvolené
Přestože Ukrajinci stále alespoň dočasně hledají práci v cizině, letošní rok k nim byl krutý. "Po vstupu sousedních států do Schengenu nám víza dají jen na několik dní, jsou drahá a je s tím spousta papírování. Dřív stačilo jen na internetu vyplnit formulář," říká Oxana, která by občas ráda navštívila svou sestru v Praze. "I lidé z Afriky se dnes dostanou do Evropy snáz než Ukrajinci," stěžuje si.

Ukrajinci zpočátku protestovali, například Lvov býval ještě do meziválečného období polským městem, a tak tu lidé běžně mluví polsky a většinou mají v Polsku i příbuzné. Navštěvovat je nyní znamená bojovat s byrokracií.

Po protestech z počátku roku Polsko s Ukrajinou uzavřelo smlouvu o hraničním ruchu. Asi 1,5 milionu Ukrajinců, kteří prokážou, že mají alespoň pět let trvalé bydliště v padesátikilometrovém pásu při hranicích s Polskem, může do stejně širokého pásu na polské straně bez víz, avšak s povolením. Pokud je policie zastihne jen kilometr za tímto pomyslným pruhem země, hrozí jim deportace.

Lvov, který je největším západoukrajinským městem a kde žije víc než 700 tisíc lidí, je až za jeho hranicí. "Je to nespravedlivé. Stejně jako celé naše uzavření před Evropou. Nemyslím jen kvůli práci, ale třeba i proto, že ztrácíme kontakt s cizími jazyky," míní Oxana, která mluví ukrajinsky, polsky i rusky.

. OČIMA REPORTÉRKY

Magdalena Sodomková zjišťovala, jak žijí rodiny Ukrajinců, kteří odešli za prací do Evropy.

Přitom spousta mladých vysokoškolsky vzdělaných Ukrajinců vidí svou budoucnost právě v Unii. Jen v Česku podle nejnovějších čísel Českého statistického úřadu legálně žije přes 126 tisíc Ukrajinců, což je nejpočetnější skupina cizinců žijících v naší zemi.

"Hodně mladých lidí si kupuje byty v Budapešti, v Praze a jinde v Evropě, protože v Kyjevě je mnohem dráž," říká novinářka Kristina ze Lvova. Průměrný plat Lvovana činí v přepočtu necelých 5 tisíc korun, někdy i míň, přitom nejmenší sídlištní byt ve Lvově vyjde zhruba stejně jako nejmenší byt na sídlišti v Brně – kolem 1 400 000 korun. V Kyjevě se ceny běžně šplhají k deseti milionům korun i víc a jsou srovnatelné s cenami v Moskvě.

Navíc zatímco v Česku vám banka, když si vezmete hypotéku, bude účtovat pět až šest procent, na Ukrajině až 22 procent. Platy tu však stejným tempem rozhodně nerostou.

Pořád mi ještě stojí za to utéci odtud
Zní to jako výhodná transakce, přestěhovat se. Jenže je vykoupena odříkáním, které dobře znají i české au-pairky, které před naším vstupem do Unie pracovaly v Londýně či Americe.

"Tak například legálně v Česku můžu uklízet. Ale normální práci dostanu jen v případě, že po místu 3 měsíce nehrábne žádný Čech a ani nikdo z Evropské unie. Což není zrovna pravděpodobné. Anebo můžu pracovat načerno," říká vysokoškolačka Uljana, která zvolila druhou variantu.

"Pak je ještě možnost fingovaně se vdát, což tedy můj případ není. Ale vím, že třeba v Anglii to vyjde na čtyřicet tisíc korun. (Pozn.: to je přibližně 9 měsíčních platů běžného Ukrajince.) To vás do začátku pořádně zadluží. A pak vás ještě kontroluje policie, jestli s tím člověkem opravdu bydlíte," říká Ujlana.

S rodinou si mladá žena povídá jen přes internet. Některá témata však nechce po síti s blízkými příliš rozebírat.

"Třeba to, že žiju v neustálém stresu, že mě někdo udá. A strachuju se třeba už jen, když sousedi schválně začerní na zvonku u dveří moje jméno," vypráví Uljana výbornou češtinou.

I tak jí to ještě pořád stojí za to. Stále je to pro ni lepší než procházet denně kolem "sirotků" ze Lvova.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Omezí dávky i povolení. Litva a Polsko pomohou Kyjevu s vracením branců

25. dubna 2024  18:12

Litva hodlá pomáhat ukrajinským úřadům s navracením ukrajinských mužů v branném věku. Ve čtvrtek to...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  18:09

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...