Julija Tymošenková (28. ledna 2011)

Julija Tymošenková (28. ledna 2011) | foto: Profimedia.cz

Ukrajinská policie několik hodin vyslýchala expremiérku Tymošenkovou

  • 60
Ukrajinská policie zadržela expremiérku a vůdkyni opozice Juliji Tymošenkovou a několik hodin ji vyslýchala. Zatykač vydal soud s odůvodněním, že se politička vyhýbala vyšetřování. Prokuratura ji viní ze zneužití služebního postavení a neoprávněného nakládání se státními prostředky. Tymošenková obvinění odmítá.

"Máme rozhodnutí soudu, že Tymošenková má být zadržena a dopravena k soudu," citovala agentura Interfax prokurátora Olega Puškara. Někdejší premiérka stále narušovala vyšetřování, prohlásil.

Podle agentury Unian prokuratura Tymošenkovou v úterý formálně obvinila z poškození státu při podpisu smlouvy o dodávkách ruského zemního plynu. Dohodou v roce 2009 skončila krátká krize, která kvůli dodávkám plynu na Ukrajinu ohrožovala plynulý tok plynu z Ruska do západní Evropy.

Smlouva byla podle obžaloby pro Ukrajinu cenově nevýhodná. Kyjev od té doby několikrát žádal Rusko, aby cenové ujednání dohody změnilo, ale dosud bezvýsledně.

Expremiérka se nesmí vzdálit z domova

Po několikahodinovém výslechu pak prokuratura nejvýraznější opoziční političku propustila, byť soud vydal souhlas s jejím umístěním do vazby. Bývalá premiérka se ovšem už několik masíců kvůli obžalobám nesmí vzdálit z místa svého bydliště a nemůže ani opustit Kyjev (více zde).

Julija Tymošenková je ve své domovině podezřelá ještě z dalších dvou trestných činů. Žaloba ji viní z neoprávněného nakládání se státními prostředky v době, kdy vykonávala premiérskou funkci v letech 2007 až 2010 - konkrétně z toho, že zneužila peníze získané za prodej emisních povolenek Japonsku.

Letos v lednu pak prokuratura expremiérku obvinila, že nevýhodným nákupem sanitek způsobila státu mnohamilionové škody.

Je to politická pomsta, tvrdí Tymošenková

Tymošenková obvinění odmítá a označuje je za politickou mstu. Spojené státy už v prosinci Kyjev varovaly, že stíhání Tymošenkové jako nejvýraznější postavy politické opozice budí dojem selektivního účelového pronásledování politických oponentů. Stejné obavy vyjádřila i Evropská unie.

Tymošenková je vůdkyní největší ukrajinské opoziční strany Vlast a hlavní rivalkou prezidenta Viktora Janukovyče. Není poslankyní ukrajinského parlamentu a nepožívá imunity. Po ministrech hospodářství, vnitra či životního prostředí je už několikátou představitelkou bývalé ukrajinské vlády, kterou justice stíhá. Opozice to označuje za politicky motivované pronásledování.

Stíhaný ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn nyní žije v Česku, kde letos v lednu získal politický azyl (více o ukrajinském politikovi v Česku čtěte zde).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video