Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ukrajinci chtějí zachránit Artěk, legendu pionýrských táborů

  11:37aktualizováno  11:37
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko a premiérka Julia Tymošenková bojují za proslulý pionýrský tábor Artěk na pobřeží Černého moře. Pro tábor, kterému hrozí zánik, vyčlenili téměř osm milionů dolarů. Rusové ale Kyjev podezírají, že kvůli lukrativním pozemkům na pobřeží usiluje o zánik tábora.

O prázdninách v pionýrském táboru Artěk snili pionýři z celého sovětského bloku. | foto: Profimedia.cz

O prázdninách v Artěku snili pionýři v celém sovětském bloku. Do proslulého dětského tábora na pobřeží Černého moře se ale mohli za odměnu dostat jen ti nejvzornější z mladých budovatelů komunismu.

Artěk, který ročně navštívilo 20 tisíc dětí, se však po zániku Sovětského svazu i s celým Krymem ocitl na území nezávislé Ukrajiny a díky lhostejnosti úřadů začal chátrat.

Pionýrský tábor Artěk.

Za poslední tři roky tábor nedostal žádné dotace a přežíval díky prodeji rekreačních zájezdů. Nynější krize však nutí lidi šetřit i na turistice, takže letošní rok může být i posledním v dlouhé historii tábora.

Zimní dětské pobyty byly letos vůbec poprvé zrušeny a tisícovka zaměstnanců nedostává od října výplatu. Nepomohla ani hladovka ředitele tábora Borise Novožilova, který skončil v nemocnici. Petici za zachování tábora podepsaly desítky známých osobností.

Pionýrský tábor Artěk.

Minulý týden se více než sto zaměstnanců shromáždilo na promenádách Artěku a demonstrovali proti hrozícímu zavření tábora. Během demonstrace zpívali písně, kterým se za komunismu říkalo "písničky z Artěku." Na obří bronzové soše Lenina se objevil i plakát s nápisem "Jednou v Artěku, navždy v Artěku."

O vážnou situaci se v tu chvíli začal zajímat ukrajinský prezident Juščenko a nařídil premiérce Tymošenkové problém vyřešit. Vláda pak schválila na záchranu tábora v přepočtu 7,8 milionů dolarů. Pozorovatelé tvrdí, že pomoc přišla tak rychle také kvůli tomu, že se v zemi letos budou konat volby a politici si nemohou dovolit ztratit voliče, kteří s nostalgií vzpomínají na doby Sovětského svazu.

Pionýrský tábor Artěk.

Z dětského tábora, kterému auditoři napočítali dluhy překračující v přepočtu 100 milionů korun, se prý má nyní stát středisko pro přípravu sportovců.

Rusko: Ukrajincům jde o lukrativní pozemky

K problémům tábora, který vznikl už v roce 1925, se ozvali i Rusové. "Nemůžeme se nezajímat o osud Artěku, je to naše společná historie," prohlásila i místopředsedkyně Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu Světlana Žurovová, podle které by se letoviskem měl zabývat příslušný výbor pro záležitosti Společenství nezávislých států.

Pionýrský tábor Artěk.

Rusové také podezírají ukrajinské úřady, že se schválně snaží dovést tábor k bankrotu, aby se "dětská republika" mohla lacino rozprodat. Z dražby by přitom Rusové byli vyloučeni, protože podle ukrajinských zákonů cizinci nemají právo nakupovat pozemky.

Hodnota dvouset hektarového pozemku na břehu Černého moře je obrovská. Tržní hodnota pozemků je podle realitních makléřů 15 až 25 tisíc dolarů za sto čtverečních metrů.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz