Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


21:00
Vážení čtenáři, pro dnešní den naši on-line reportáž o dění na východě Ukrajiny končíme. Aktuální informace budeme nadále přinášet v běžném zpravodajství. Děkujeme za pozornost.
20:20
Všichni členové týmu OBSE jsou v bezpečí. Unen byl tým vojenských pozorovatelů vyslaný na základě Vídeňského protokolu, nikoli členové OBSE, informuje organizace na svém twitterovém účtu.
25.dubna 2014 v 17:35, příspěvek archivován: 25.dubna 2014 v 20:28

1/4 Comms with military observers in Donetsk region lost.Team not OSCE monitors but sent by States under Vienna Doc on military transparency

19:52
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov podle agentury Reuters dnes německému kolegovi Franku-Walteru Steinmeierovi řekl, že na Ukrajině je nutné zastavit veškeré násilí, ale "především nasazení (ukrajinské) armády a ozbrojených radikálních nacionalistů na jihovýchodě Ukrajiny". Oba ministři se prý v telefonickém rozhovoru shodli, že aktivní roli při snižování napětí na Ukrajině by měla hrát Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).
19:44
Rusko a separatisté
Šéf ruské vesmírné agentury Igor Komarov řekl, že napětí kolem Ukrajiny bude mít "nevratné důsledky pro spolupráci" s Ukrajinou. Zdůraznil, že Rusko by mělo zahájit spolupráci na vesmírném programu s novými partnery. "V blízké budoucnosti budeme organizovat nové projekty. Naším úkolem je drastická modernizace. Takže se budeme muset rozhodnout, s kým a jak budeme postupovat dopředu," řekl Komarov.
19:33
Sedm zástupců OBSE, pět ukrajinských vojáků a řidič byli odvlečeni do místní budovy tajné služby, kterou ovládají separatisté, informovala agentura DPA. Mezi zadrženými jsou tři němečtí vojáci a jeden německý tlumočník a dále Čech, Polák, Dán a Švéd, odvolává se DPA na ukrajinské ministerstvo vnitra. "Vyjednává se o jejich propuštění," ujistilo české ministerstvo zahraničí. "Jsme ve spojení s ministerstvem zahraničí Ukrajiny, které se zabývá řešením této situace společně s vídeňskou centrálou OBSE," informoval český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
19:13
  • Proruští ozbrojenci hlídají silnice v okolí Slavjansku. Zastavují a kontrolují

    Proruští ozbrojenci hlídají silnice v okolí Slavjansku. Zastavují a kontrolují vozy (25. 4. 2014). / Autor: Sergei Grits AP

19:05
Rusko a separatisté
Vůdce proruských radikálů v ukrajinském Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov potvrdil zadržení autobusu, který převážel členy mise OBSE. Podle Ponomarova je nyní posádka autobusu vyšetřovánal. Prý není jisté, že jde o členy OSCE. Ponomarov také řekl, že ve voze byla nalezena "zakázaná munice", píše agentura Interfax.
18:55
Ukrajina
Ukrajinské ministerstvo zahraničí prý se separatisty ve Slavjansku vyjednává o propuštění sedmi členů pozorovací mise OBSE. Vůdce separatistů ve Slavjansku podle agentury Reuters prohlásil, že ve skupině je "ukrajinský špión".
18:40
Mluvčí českého generálního štábu Jana Růžičková řekla, že na východě Ukrajiny je jeden český voják. Není však členem pozorovatelské mise OBSE, ale smíšeného mezinárodního týmu pro kontrolu odzbrojení pod velením Německa.
18:30
Neziskové organizace z Republiky Tatarstánu navrhli duchovního vůdce krymských Tatarů Mustafu Džemileva na Nobelovu cenu míru, píše Radio Free Europe. Představitelé organizací vysvětlili, že Džemilev si ocenění zaslouží, protože vedl kampaň za práva krymských Tatarů a byl kvůli tomu vězněn Sovětským svazem. Vždy prý prosazoval mírové řešení etnických otázek. Dnes sedmdesátiletý Džemilev řekl, že krymští Tataři neuznají ruskou anexi Krymu.
18:18
Ruská televize Russia 24 si utahuje z kandidátů předčasných prezidentských voleb na Ukrajině. Takto zobrazila favorita voleb Petra Porošenka a bývalou premiérku Julii Tymošenkovou.
25.dubna 2014 v 14:39, příspěvek archivován: 25.dubna 2014 v 18:19

This is how Russia24 just portrayed the Ukraine election race. Poroshenko v Timoshenko pic.twitter.com/IGtm42P8NS

18:09
Ozbrojení separatisté ve městě Slavjansk na východě Ukrajiny zadrželi autobus s pozorovateli Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Podle agentury Reuters to dnes oznámilo ukrajinské ministerstvo vnitra. V moci vzbouřenců je podle agentury AFP sedm pozorovatelů mise, které se účastní i Česko.
18:00
Ukrajina
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk a ministr zahraničí Andrij Deščycja se o nadcházejícím víkendu ve Vatikánu a Římě setkají s papežem Františkem a italským premiérem Matteo Renzim, informuje ukrajinská agentura Unian
17:52
Německé ministerstvo obrany dnes oznámilo, že nemůže navázat kontakt s pozorovatelkou misí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na východě Ukrajiny. Součástí mise ve městě Slavjansk jsou i vojenští pozorovatelé z Německa, České republiky, Polska Švédka a Dánska, uvedl podle agentury Reuters mluvčí ministerstva. "Momentálně se s nimi nemůžeme zkontaktovat. Důvod je nejasný," řekl mluvčí a dodal, že příčinou může být slabý telefonní signál. Právě Německo misi velí a má v ní tři vojáky a tlumočníka.
17:39
Americký prezident Barack Obama, britský premiér David Cameron, francouzský prezident François Hollande, německá kancléřka Angela Merkelová a předseda italské vlády Matteo Renzi se dnes zúčastnili společné videokonference. Všichni se shodli, že Rusko v souladu se závazky, které na sebe vzalo minulý týden v Ženevě, musí "přispět ke zmírnění napětí tím, že přestane s provokativními prohlášeními a se zastrašovacími manévry".
17:28
Spojené státy a Evropa připravují půdu pro rozšíření sankcí, které postihnou různé sektory ruské ekonomiky, pokud Moskva vojensky zasáhne na východě Ukrajiny. Podle agentury AP to dnes v Soulu řekl americký prezident Barack Obama. Agentura AFP informovala, že o možných sankcích šéf Bílého domu dnes hovořil při telefonické konferenci s vedoucími představiteli Británie, Francie, Německa a Itálie.
17:18
Ukrajina
Vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta Serhij Pašinskyj podle serveru Ukrinform dnes sdělil, že ve čtvrtek bylo v bezprostřední blízkosti ukrajinských hranic určité množství ruských vojáků s modrými přilbami a s obrněnou technikou natřenou na bílo a opatřenou emblémy OSN. "Pod prapory komunistické strany proběhla akce s cílem dostat na ukrajinské území ruskou obrněnou techniku a vojáky pod barvami OSN," dodal. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Jevhen Perebyjnis podle listu Ukrajinska pravda k tomuto tématu dnes poznamenal, že Rusko nemá právo rozhodovat jednostranně o vyslání mírových sil. Přijímat taková rozhodnutí podle něj spadá do kompetence Rady bezpečnosti OSN.
17:06
  • Proruští separatisté obklopují šestnáctiletého Vladislava, který je naopak na

    Proruští separatisté obklopují šestnáctiletého Vladislava, který je naopak na straně jednotné Ukrajiny. Chlapec byl ve východoukrajinském Luhansku zatčen, vyslýchán a nakonec propuštěn v doprovodu své matky a zástupců Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). / Autor: Vasily Fedosenko Reuters

16:55
Polský premiér Donald Tusk v souvislosti se změnou postoje EU vůči Rusku prosazuje vytvoření energetické unie, která by snížila závislost evropských zemí na ruském plynu. "Největší současnou výzvou je bezpečná Evropa. A jedním z prvků, které bezpečnost zaručí, je energetická nezávislost," prohlásil Tusk. Podle návrhu polského premiéra by měla EU společně nakupovat plyn od zahraničních dodavatelů, což zlepší její vyjednávací pozici a zároveň jí to umožní zajistit si zdroj této suroviny i mimo Rusko. Tusk také předpokládá, že by v případě výpadku dodávek plynu do jedné z evropských zemí její zásobování zajistili ostatní členové EU. "I v této oblasti se musí projevit rčení jeden za všechny, všichni za jednoho," řekl Tusk.
16:45
Ukrajina
"Ceníme si veškerých iniciativ, jejichž cílem je deeskalace situace a normalizace vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem," reagoval ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja na nabídku České republiky, že zprostředkuje jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. "Pokud by měla vzniknout mise Východního partnerství iniciovaná Českou republikou, byla by to přidaná hodnota k procesu deeskalace," dodal. Rusko na český návrh zatím nereagovalo.